Téma tohtoročného Svetového dňa mokradí je "Mokrade a poľnohospodárstvo: Partneri pre rast". Hlavným cieľom je širokú verejnosť nielen informovať o význame existencie mokradí v prírode, ale aj upozorniť na dôležitosť ich ochrany.
Myšlienka Svetového dňa mokradí vznikla pri oslavách 25. výročia Ramsarskej konvencie. Stály výbor Dohovoru o mokradiach zvolil 2. február, dátum podpisu Ramsarskej konvencie (v r. 1971 v iránskom Ramsare) za Svetový deň mokradí.
Zámerom bolo nielen pripomenúť si a osláviť podpísanie tohto prvého významného medzinárodného dokumentu na ochranu biodiverzity a špecifických biotopov, ale najmä zdôrazniť význam mokradí pre udržanie ekologickej rovnováhy a zachovanie biologickej rozmanitosti (biodiverzity), ako aj poukázať na funkcie a hodnoty týchto citlivých ekosystémov pre človeka a trvalo udržateľný rozvoj.
Členské krajiny sa zaviazali chrániť mokrade na svojom území, vypracovať a realizovať opatrenia vo vzťahu k existujúcim mokradiam. Na Slovensku evidujeme 14 mokradí medzinárodného významu, ktoré sú zapísané ako Ramsarské lokality.
Aktivity organizuje napríklad Zoologická záhrada v Bojniciach, rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia Štátna ochrana prírody, jednotlivé správy národných parkov.
V našom regióne patrí k Ramsarským lokalitám Národná prírodná rezervácia Parížske močiare pri Gbelciach.
Dobrovoľníci hliadkujú v močiaroch. Foto: Gbelcia crassiceps - Pre pomoc prírode
Parížske močiare
Patria medzi najväčšie súvislé trstinové močiare na Slovensku.
Sú napájané vodou z potoka zvaného Paríž. Na viac ako štvorhektárovom močiari hniezdi vyše 170 druhov vtákov. Unikátmi sú korytnačka močiarna či vydra. V roku 1982 bol vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť.
V roku 1990 začlenili región do medzinárodného projektu Ramsarskej konvencie, v roku 1992 dostala oblastť štatút chráneného územia a neskôr národného parku.
Po roku 1996 sa každý rok organizuje medzinárodný ornitologický tábor a konferencie ornitológov z celého sveta.
Autor: MŽP