NOVÉ ZÁMKY. V decembri poslanci uložili vytipovať a na najbližšie rokovanie zastupiteľstva predložiť plochy vhodné na zámenu pozemkov v areáli Základnej školy na Devínskej ulici so Slovenským pozemkovým fondom, resp. známymi vlastníkmi pozemkov. Primátor uznesenie nepodpísal, preto sa k nemu poslanci vrátili na januárovom rokovaní.
Poslanci nemôžu pomôcť
Kým Devínska nemá vysporiadané pozemky pod budovami, nemôže sa uchádzať o najväčšie granty a fondy Európskej únie. Poslanci žiadali informáciu, koľko pozemkov je už vo vlastníctve mesta.
„S riaditeľkou školy sme navštívili všetky možné zainteresované inštitúcie. So Slovenským pozemkovým fondom už boli dohodnuté aj zámeny pozemkov, ale mestský úrad nekonal dosť rýchlo. Medzičasom sa prihlásil ďalší reštituent. Ako to pokračuje ďalej, neviem. Ale ak ako poslanci nemáme informácie, nemôžeme tomu ani pomôcť,“ povedal na rokovaní zastupiteľstva poslanec Pavol Hudák.
Okná na hlavnej budove vymenili z vlastných prostriedkov. Foto: (MA)
Nie sú výzvy na europrojekty
„S pozemkami pod Devínskou sa priebežne zaoberáme. Niektoré sa už odkúpili, ale nie všetky. Stačí jeden nevysporiadaný – dovtedy mesto ako zriaďovateľ školy nemôže žiadať dotácie,“ povedal prednosta mestského úradu Peter Ágh.
„V súčasnosti nie sú vypísané výzvy na rekonštrukcie školských budov. Do projektov na modernizáciu výučby sa však Devínska hlásiť môže,“ dodal.
Aj pri tomto uznesení sa poslanci s prednostom nezhodli, či je zastupiteľstvo oprávnené ukladať mestskému úradu nejaké povinnosti. Nakoniec sa na potvrdenie uznesenia z decembra 2013 ani nenazbieralo dosť poslaneckých hlasov.
„Materiál bude do ďalšieho rokovania pripravený,“ uzavrel primátor Gejza Pischinger.
Riaditeľka: Cítime sa diskriminovaní
Devínska naliehavo potrebuje predovšetkým viac priestoru. Žiaci z učebne vybavenej počítačmi sa musia počas dňa sťahovať. Pedagógovia nemajú miesto ani na poradu.
Základná škola na Devínskej ulici ako jediná v meste vzdeláva aj mimoriadne nadané deti. „V novembri sme mali komplexnú inšpekciu. Dopadla pre nás veľmi dobre, ale odporučila zriadiť špeciálne učebne. Lenže nemáme kde,“ povedala pre MY riaditeľka školy Ľubica Halászová.
„Potrebovali by sme rozšíriť priestory aspoň tak, ako navrhoval europrojekt, ktorý už dvakrát neprešiel. Snažili sme sa získať peniaze aspoň na nadstavbu nad hlavnou budovou,“ pokračuje riaditeľka.
Budovy majú približne päťdesiat rokov. Z vlastných prostriedkov škola postupne vymieňa okná, na rad ešte majú prísť dvojkrídlové drevené vstupné dvere.
„Od decembra sa snažíme zaobstarať peniaze na opravy okien na schodištiach. Sú atypické, nedajú sa zavrieť ani otvoriť, niektoré tabuľky sú dokonca rozbité. Bezpečnostný technik ich stav označil za havarijný. Výmena by stála asi šesťtisíc eur a stihla by sa počas jarných prázdnin. Z vlastných zdrojov ju však nedokážeme zaplatiť a od mesta počúvame, že na podobné akcie nie sú peniaze. Žiadosť o opravu havarijného stavu sme predložili, mesto ju môže predložiť ministerstvu,“ pokračuje riaditeľka.
Okná na medziposchodiach treba vymeniť. Foto: (MA)
Celkovú modernizáciu školy z eurofondov zabrzdili nevysporiadané pozemky pod budovami. „Rok po mojom nástupe do funkcie som sa začala tejto záležitosti venovať. Už som vo funkcii jedenásty rok, a neverím, že pozemky budú vôbec niekedy vysporiadané,“ dodala Ľ. Halászová.
Na zlepšenie výchovno-vzdelávacieho procesu škola získava prostriedky z iných fondov, enviroprojektov alebo od Nitrianskeho samosprávneho kraja. Na Devínskej majú šesť interaktívnych tabúľ. V dohľadnej dobe čakajú siedmu spolu s IT technikou. Modernizácia vyučovania však stále nerieši priestorové problémy ZŠ.
„Oproti školám, ktoré dostali dotáciu z eurofondov aj sumu kofinancovanú mestom, sa cítime ukrivdení. Máme výsledky, ale nemáme rovnocenné podmienky.
⋌
(MA)