Niektoré sťahovavé vtáky z močiarov neodleteli

Ornitológovia tvrdia že sťahovavé vtáky majú vlastný kalendár. V pravý čas začnú naberať kilá a tukové zásoby, v pravý čas aj odletia. Bociana, ktorého pred niekoľkými rokmi okrúžkovali v Parížskych močiaroch, zjedli až v Afrike.

Prvé hliadkové auto strážcov prírody.Prvé hliadkové auto strážcov prírody. (Zdroj: Archív M.M.)

GBELCE. Sťahovavé vtáky odleteli trochu neskôr, ale predsa. Len kúdeľníčky lužné zostali. Ak by prišli tuhé mrazy, stačilo by im na zimoviská preletieť nejakú tisícku kilometrov. Zatiaľ tomu však nič nenasvedčuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dlhoroční strážcovia prírody

„Severské husi ani kane na močiaroch ešte nie sú. Namiesto nich ešte v decembri lietali muchy. Asi pred tromi rokmi však potom prišlo také prudké ochladenie, že polovica fauny na močiaroch vymrela. Pri porovnávaní zvieracích druhov v lokalitách Gbelce a Ľubá odborníci zistili, že nemajú veľa spoločného. Každá sa drží „doma“ a k susedom sa nesťahuje,“ hovorí Matej Medveď z Gbeliec.

SkryťVypnúť reklamu

PARÍŽSKE MOČIARE - JEDINEČNÁ LOKALITA

Parížske močiare sa dostali do zoznamu chránených nálezísk v roku 1966. Na území sa nachádza významná medzinárodne chránená lokalita vodného vtáctva.

Jedinečná lokalita európskeho významu z hľadiska výskytu živočíchov, najmä vtákov, bola zaradená i do zoznamu močarísk chránených podľa Ramsarskej konvencie.

Parížske močiare sa nachádzajú na južnom Slovensku pri obci Gbelce v údolnej nive regulovaného potoka Paríž. Rozprestierajú sa pozdĺž asi 5 km úseku, močarisko pokračuje v úzkom páse ďalej na západ až po obec Strekov.

Vodné plochy s porastami trstiny, pálky a ostrice sú vhodným biotopom pre hniezdenie ďalších významných druhov vtákov: chriašteľ malý, kačica chrapľavá a bučiačik močiarny.

Spolu so svojím otcom Jozefom sú dlhoročnými dobrovoľnými strážcami prírody a zakladateľmi občianskeho združenia Gbelcia crassiceps – pre pomoc prírode. Za starostlivosť o územie Národnej prírodnej rezervácie Parížske močiare ich ocenil minister životného prostredia aj prednosta Nitrianskeho samosprávneho kraja.

SkryťVypnúť reklamu

Prevzal úlohu po otcovi

Od minulého roka Matej prevzal po svojom otcovi post zamestnanca Štátnej ochrany prírody. V kompetencii má obhospodarovanie približne dvadsiatich maloplošných chránených území v okresoch Nové Zámky a Komárno.

„Mám dlhoročné skúsenosti z ochrany prírody, vlastnú techniku aj výstroj. Kompetencie štátneho zamestnanca sú podobné ako strážcu prírody. Na pôde národnej prírodnej rezervácie alebo iných prírodných rezervácií nižšieho stupňa je však verejným činiteľom. Niektoré kompetencie (napríklad pri podozrení z pašovania chránených živočíchov) má dokonca vyššie ako policajti,“ hovorí M. Medveď.

111_r4311_res.jpg

Kronika ochrancov prírody siaha do minulého storočia.

S ekológiou začali pred štyridsiatimi rokmi

Aktivity Medveďovcov v oblasti ochrany prírody siahajú až do sedemdesiatych rokov minulého storočia. „Najskôr sme chceli mať turistický krúžok, ale povolili nám len ochranársky. Počas víkendov sme chodievali von, a ak bolo zlé počasie, dvadsať detí sedelo u mňa doma na dlážke a počúvalo. Manželka učila v základnej škole a pomáhala mi chystať témy z učiva pre deti, aby som im mohol podľa toho prednášať. Chodili sem deti aj maďarskej školy. Jeden chalan od nich urobil za zimu asi dvadsať kŕmidiel pre vtáky,“ hovorí Jozef Medveď.

SkryťVypnúť reklamu

1_r6415_res.jpg

Tomuto hovoria Green Hell - Zelené peklo. Cestu cez porast museli presekať.

Matej začínal medzi mladými ochrancami prírody ešte ako školák. K ekológii sa vrátil ako spoluzakladateľ a neskorší šéf občianskeho združenia Gbelcia crassiceps – Pre pomoc prírode. Zo záujmového združenia sa stala partia ochranárov vybavená a vyškolená na profesionálnej úrovni. „Sedemnásť rokov organizujeme medzinárodný ornitologický tábor. Do Národnej prírodnej rezervácie Parížske močiare sme priviedli odborníkov, akých nám závidí nám celá Európa,“ pridáva sa Medveď starší.

Ľudia si rezerváciu nevážia

„S ekologickým povedomím samotných ľudí naokolo je to už horšie. Kedysi boli zvyknutí používať močiare ako skládku. Vyklopiť trebárs chemicky nebezpečný odpad nebolo ničím výnimočným. Už od osemdesiatych rokov ochranári zneškodňovali koše a pasce na ondatry. Keď sa pri Novej Vieske začala ťažiť rašelina, takmer vyhynuli vodné korytnačky. Boli to smutné tendencie,“ dopĺňa.

Pred pár rokmi OZ Gbelcia crassiceps získalo od JAVYS peniaze, za ktoré sme dali vyviezť z národnej prírodnej rezervácie niekoľko metrov hlbokú vrstvu domáceho odpadu.

2_r6369_res.jpg

Úprava porastu okolo močiarov.

Na území Parížskych močiarov vykosili niekoľko hektárov porastov a nepôvodných náletových drevín. V štvormetrovej hradbe kríkov presekali „diaľnicu“. Z Čenkovej lesostepi odviezli dve deväťtonové traktorové vlečky odpadu. Takmer 180 kubíkov drevnej hmoty, ktoré odstránili z Čenkova, vtedy venovali sociálne slabým rodinám na kúrenie.

Od sponzorov a podporovateľov získali alebo opravili výstroj na táborenie, hliadkovanie vo dne i v noci, dokonca majú vlastné hliadkovacie auto aj terénny UAZ.

rang_r4566_res.jpg

Opravili si hliadkovací UAZ.

Hliadky rangerov z OZ Gbelcia crassiceps kontrolovali správanie návštevníkov prírodnej rezervácie. Nitriansky krajský riaditeľ policajného zboru rangerom osobným listom poďakoval za dobrú spoluprácu.

Zo záľuby profesia

Matejovi sa zo záľuby ochrancu prírody stala profesia. Do popoludnia je štátny zamestnanec a potom dobrovoľník. Oficiálna funkcia ho privádza aj mimo lokality Gbelce. „V podstate každá chránená lokalita by potrebovala akútny zásah. Čo sa týka Parížskych močiarov, treba vybudovať náučný chodník a sprístupniť ich organizovaným skupinám so sprievodcom.

Zo Švajčiarskeho fondu sa s pomocou Ramsarovcov podarilo zaobstarať 100-tisíc eur. Ak k nim Štátna ochrana prírody prispeje z vlastného rozpočtu, môžu kúpiť plávajúci pásový kombajn s bagrom a nadstavbami.

3_r4812_res.jpg

Jedna z obvyklých činností dobrovoľníkov. Nový stroj by ušetril podstatanú časť ručnej práce.

S jeho pomocou by sme vedeli v močiari urobiť 90 percent roboty. Menej by sme v rukách držali lopaty, viac času by zostalo na hliadkovanie. Inak prácu stroja budú musieť nahrádzať dobrovoľníci,“ predpovedá M. Medveď.

Občianske združenie Gbelcia crassiceps chce rozšíriť svoje pôsobenie aj do Komárňanského okresu.

Ak by dobrovoľníkom k terénnemu a hliadkovaciemu autu pribudol čln, strážcovia prírody by mali z Komárna dosah až do Štúrova.

Ochranca prírody píše poéziu

Ochrancovia prírody neboli minulému režimu príliš pohodlní.

GBELCE. „Zo 120 ochrancov, čo sme sa angažovali v Slovenskom zväze ochrany prírody a krajiny, nás troch sledovala Štátna bezpečnosť. S vtedajším farárom sme chodili každú stredu jeden po druhom na číslo dverí 44 policajného riaditeľstva. Známi sa my pýtali, kam cestujem - lebo na dverách bolo napísané Oddelenie pasov a víz ČSSR,“ spomína Jozef Medveď.

„Najkrajšie bolo, keď sa ma pýtali. kto je ten Ramsar, kde býva a kto nám zo Západu dáva peniaze.“

Okrem ochrany prírody je jeho ďalšou vášňou poézia. Najnovšiu poetickú zbierku Gbelčiansky ukazovák venoval prírode a obci, v ktorej žije.

Ako v doslove píše Jitka Rožňová, dedinku na južnom Slovensku spoznávame v jej najrozmanitejších podobách: cez prírodné zákutia, zvyky a tradície, významné osobnosti a dejinné udalosti, či momentky každodenného života v minulosti aj súčasnosti.

Poetická kronika Jozefa Medveďa svoju netradičnú výpoveďou o minulosti a prítomnosti adresuje súčasným i budúcim generáciám.

(MA)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 486
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 826
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 935
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 840
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 5 246
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 734
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 739
  1. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  2. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  4. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  5. Viktor Pamula: ( Bez )bariérové kultúrne podujatia v Spišskej Novej Vsi.
  6. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  7. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  8. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 864
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 499
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 272
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 437
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 638
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 405
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 146
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 4 692
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Seniori sú dôverčiví, ľahko uveria podvodníkom.

Mámia od nich peniaze.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Ilustračné foto.

Poukázať tak chcú na preplnené cesty kvôli baterkárni.


1
Areál prepravnej spoločnosti v Nových Zámkoch zachvátil rozsiahly požiar.

Škodu vyčíslili na stovky tisíc eur.


  1. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  2. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  4. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  5. Viktor Pamula: ( Bez )bariérové kultúrne podujatia v Spišskej Novej Vsi.
  6. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  7. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  8. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 864
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 499
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 272
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 437
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 638
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 405
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 146
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 4 692
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu