Boľavá hlava ráno pri prebúdzaní vie poriadne prekvapiť, najmä vtedy, keď len hmlisto tušíte, čo sa dialo predchádzajúcu noc.
A sú aj také prípady, pre ktoré je boľavá hlava ráno navždy záhadou. Bolesť v záhlaví a tlak na čele, to je len pár príznakov, že niečo sa stalo. Čo s tým, najmä ak nie sme zvyknutí na pár „kapurkových“ navyše?
Veď Silvester môže poriadne zamiešať aj s našimi zásadami a novoročných prípitkov môže byť nakoniec oveľa viac.
Pondelkové pivká
Peter mal na krku päťdesiatku, deti už riešili vlastné problémy a on mal pocit, že konečne si môže dopriať.
Pravidelné pondelky s pivkom v krčme, futbal v hale v stredu, no a piatok posedenia len tak pre zábavu.
Jeho žene sa začal kolotoč, o akom dvadsaťpäť rokov predtým ani nesnívala. No Peter si postupne zvykol, ako zniesť pár pohárikov naviac. Ráno zalial žalúdok poriadnym pollitrákom minerálky, zjedol kyslé uhorky a boľavá hlava ho už netrápi.
Ako prežiť krušné hodiny
Ak však nepatríte k bežným popíjačom, ktorí už majú svoje techniky, a rozmýšľate, ako z toho kolotoča von, je niekoľko rád, ktoré krušné hodiny pomôžu prežiť. Katarína si občas poriadne vypije. „Nie je to u mňa bežné, ale z času na čas si s kolegami dáme riadne do nosa. Naše teambuildingy dajú potom poriadne zabrať najmä mojej hlave,“ opisuje Katka.
Keďže „pracovné cesty“ majú každý mesiac, zvykla si už na pár techník, ako sa z neblahých následkov večerného popíjania pomerne rýchlo dostať. „Základ je dobre sa vyspať a mať dostatok ticha. No a ráno už mám nachystané dve fľaše minerálky. Aj keď je to na prvý pohľad smiešne, na boľavú hlavu pomáha znova piť, len s tým rozdielom, že minerálku,“ dodáva so smiechom.
Káva, kofola či iné kofeínové nápoje podľa Katky veľmi nepomôžu. „Skôr naopak, odvodňujú organizmus a hlava bolí ešte viac, po káve som viac unavená,“ hovorí zo skúsenosti.
Zábavné historky
Niektorým vlastné neveselé skúsenosti poriadne dali zabrať a vnímajú ich ako pomyselný „výstražný prst“. Na Martinovej historke sa aj po rokoch všetci zabávajú. No jemu v dané ráno do smiechu nebolo.
„Pamätám sa, že som začal piť s kamarátmi v Trenčíne. No a ráno, keď som sa zobudil, zrazu som bol na železničnej stanici v Košiciach. Vôbec netuším, ako som sa tam dostal. Vo vrecku som mal päť eur. Tak som volal našim domov, aby po mňa prišli,“ hovorí Martin o svojej skúsenosti. Pozitívne však je, že odvtedy už nepije.
Ak už to teda s alkoholom preženieme, a vtedy každá rada dobrá, netreba veci príliš kombinovať, odporúča výživová poradkyňa Ľubica Sameková. „Určite by som to neprebíjala s niečím. Myslím si, že úplne stačí, keď alkohol vytrávi postupne sám,“ hovorí Sámeková.