Ondrej Caban dlhé roky pôsobil ako farár v susedných Komjaticiach. Mariána Manducha zaujímal osud významnej osobnosti, ktorú v 19. storočí poznali ľudia zo širokého okolia aj zahraničia.
MOJZESOVO/KOMJATICE/SELCE. Pred niekoľkými dňami uzrela svetlo sveta unikátna publikácia o Ondrejovi Cabanovi. Kňaz, národovec, pedagóg a literát zaslúžil aj o zrod spisovnej slovenčiny, Matice slovenskej a spolku sv. Vojtecha. Kniha Hviezda nezapadajúceho ducha vyšla pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia. Publikácia charakteru vedeckej monografie má 192 strán, vydalo ju vydavateľstvo Merkur Dolný Ohaj v náklade 600 kusov.
Autorom myšlienky, fotografií, organizátorom prípravy a zostavovateľom je Marián Manduch z Mojzesova.
Ondrej Caban dlhé roky pôsobil ako farár v susedných Komjaticiach. Mariána Manducha zaujímal osud významnej osobnosti, ktorú v 19. storočí poznali ľudia zo širokého okolia aj zahraničia.
Stačí si niečo prečítať
„Raz v noci začiatkom roka som nemohol spať, tak som si povedal, že si vezmem nejakú knihu - to mi snáď pomôže zaspať. Zrak mi padol na brožúru o Ondrejovi Cabanovi. Daroval mi ju autor Mons.Marián Dragúň, ktorý bol vtedy kaplánom v Šuranoch. Ja osobne som do nej prispel fotografiami. Nepôsobila príliš reprezentatívne, ale prečítal som ju jedným dychom.
Marian Manduch. Foto: (IEP)
Prvá bezprostredná myšlienka bola znovu ju vydať na peknom papieri a doplniť kvalitnými fotografiami. Rozhodol som sa ísť preto do Komjatíc na obecný úrad. Ako som sa tak díval na roky života O. Cabana, s prekvapením som zistil, že v decembri uplynie 200 rokov od jeho narodenia. Hneď som vedel, čo je mojou úlohou,” spomína si Marián Manduch.
V Komjaticiach prisľúbili pomoc
„Začal som u Viery Vrabcovej, predsedníčky Združenia priateľov obce Komjatice (ZPOK), a manželov Sopkových, učiteľov na dôchodku,“ hovorí M. Manduch. „Tam som s prekvapením zistil, že o O. Cabanovi už bolo vydaných viac titulov. V archíve fary v Šuranoch som dokonca našiel nenápadnú publikáciu vydanú v Budíne, ktorá obsahovala všetky prejavy a básne prečítane na pohrebe O. Cabana. Aj to bol dôkaz o jeho význame. Ďalším je hrsť zeme z hrobu Ondreja Cabana v podstavci pod sochou kráľa Svätopluka na bratislavskom hrade. V Komjaticiach majú námestie Ondreja Cabana, základnú školu, bustu, pamätné tabule a teraz aj veľký pamätník na námestí,“ tvrdí M. Manduch.
Kolektív spoluautorov
Pri zostavení knihy Mariánovi Manduchovi aktívne pomáhalo niekoľko ľudí - kňaz Peter Caban, predsedníčka ZPOK Viera Vrabcová a mnoho sponzorov. Najväčšou čiastkou prispeli obce Selce, kde sa Ondrej Caban narodil a Komjatice, kde pôsobil väčšinu svojho života,“ prezradil Marián Manduch.
Technik, fotograf, autor
Marián Manduch v súčasnosti pracuje ako revízny technik a venuje sa trochu netradičnému koníčku – vydávaniu kníh a iných publikácií - väčšinou monografií o mestách a obciach Slovenska alebo publikácie s jeho fotografiami.
„Po skončení Elektrotechnickej fakulty Slovenskej vysokej školy technickej som vyštudoval aj výtvarnú fotografiu v Prahe. Svoje diela som prezentobval na vyše 90 výstavách fotografií. V súčasnosti finišujem s publikáciou o Mani, pripravujem vlastnú publikáciu fotografií o Muránskej Zdychave a monografiu o Úľanoch nad Žitavou.
Jednou z najvzácnejších je moja prvá fotografická publikácia – Budú tam chýbať mi, ktorú som vydal krátko po nežnej revolúcii na vlastné náklady. Je v nej zachytený nečakaný odchod rehoľných sestier zo Zariadenia sociálnej starostlivosti v Lipovej,“ spomína si Marián Manduch.
Vzácne dielo
Publikácia Hviezda nezapadajúceho ducha o živote a diele Ondreja Cabana približuje celý život a činnosť Ondreja Cabana – od narodenia v Selciach, štúdia, kňazskej vysviacky až do pôsobenia v Komjaticiach ako kaplána aj farára. V knihe je zastúpená aj literárna činnosť O Cabana, jeho národné, školské a osvetové aktivity, činnosť v rôznych spolkoch a pod.