Deti nevedia zatĺcť klinec. Väčšina základných škôl v Nových Zámkoch nemá funkčné dielne

Školy potrebovali ďalšie triedy, preto rušili špeciálne učebne a školské dielne. Dnes deti nevedia zatĺcť klinec, preto národný projekt takmer 50 školám zariadi odborné učebne fyziky, chémie, biológie a techniky.

Dielne v novozámockej ZŠ G. Bethlena.Dielne v novozámockej ZŠ G. Bethlena.

NOVÉ ZÁMKY. Deviataci Peter Lauro a Dávid Doležal zo Základnej školy (ZŠ) na Ul. G. Bethlena skončili tretí na celoštátnej súťaži Stavebníctvo rukami našich žiakov.

Súťažili v odbore maliar a inštalatér, praktické zručnosti chodili trénovať na novozámockú strednú odbornú školu stavebnú. Každý tam dostal „parťáka-stredoškoláka“ ktorý mu pri súťaži mohol radiť a pomôcť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Dovtedy som maľoval len s malým štetcom na výtvarnej výchove,“ skonštatoval Peter. Dávid dodal, že sa naučili veľa nových vecí. „Pracoval som s tepelnou pištoľou, prvýkrát som vŕtal do plechu. Nikto nevie, kedy to bude potrebovať možno doma,“ povedal. Obaja potvrdili, že prvé manuálne zručnosti získali na hodinách technickej výchovy v škole.

SkryťVypnúť reklamu

Dielne zachránili

„Pred dvomi rokmi sme potrebovali ďalšiu triedu. Najľahší spôsob bol zrušiť dielňu. Ťažší bol sadrokartónom predeliť veľkú miestnosť na dve menšie. Najťažšie bolo prestavať učebňu bývalej chémie, ktorá je po reforme štátneho vzdelávacieho programu minimálne obsadená,“ hovorí riaditeľka ZŠ Helena Lelovská.

„Dielne sme, našťastie zachovali. A keď Štátny inštitút odborného vzdelávania oslovil školy s návrhom zapojiť sa do projektu Dielne (ako ho v skratke nazývame), u nás nebolo robiť veľké zásahy v interiéri ani v školskom vzdelávacom programe.“

Učíme sa pre rodinu

V rámci Štátneho vzdelávacieho programu na Bethlenke učia predmety Technika a Svet práce. V Školskom vzdelávacom programe k nim pridali aj Učíme sa pre rodinu.

SkryťVypnúť reklamu

„Zaradili sme tam veci potrebné pre život, s ktorými sa deti stretávajú. Jedna skupina ide do dielní a ďalšia do kuchynky. Predmet patrí medzi veľmi obľúbené, prekvapujúco aj u chlapcov,“ dodáva riaditeľka.

dielne_vitazi_r1414_res.jpg

Úspešní reprezentanti z Bethlenky. Foto: (MA)

„Deti všeobecne radi majstrujú. Môžu z nich byť právnici alebo lekári, ale doma by si mali vedieť poradiť s technickými drobnosťami,“ zdôrazňuje Beáta Macáková, ktorá okrem iného učí aj technickú výchovu.

Oboch súťažiacich zo ZŠ sprevádzala do Bratislavy, v súčasnosti už pripravuje ďalšiu časť národného projektu – základoškolskú odbornú činnosť.

Nové vybavenie aj vzdelávanie pedagógov

Bethlenka je jedinou základnou školou okresu zapojenou do projektu Dielne. Škola má dostať do dvoch učební vybavenie, stoly, prístroje, laptopy, interaktívne tabule, dataprojektory a edukačný softvér. Už v tomto školskom roku sa rozbehne aj akreditované vzdelávanie pedagógov.

SkryťVypnúť reklamu

„Nerobíme si ilúzie. Ale pokiaľ by sa projekt ukázal motivujúcim pri orientácii detí na techniku a neskôr možno odborné školy, mohol by to byť argument, aby došlo k systémovým zmenám,“ uzavrela H. Lelovská.

Dielne ustúpili škôlke, tá sa nestavia

ZŠ na Mostnej ulici v Nových Zámkoch mala do minulého školského roka v prevádzke dve miestnosti – kovo aj drevodielňu. „Vyučovali sme techniku a technickú výchovu. Od 5. ročníka delíme skupiny podľa vonkajšej diferenciácie na angličtinu a techniku. V dielňach sa začína s jemnou motorikou, navliekaním korálikov, splietaním – stružlikanie prichádza na rad neskôr,“ hovorí riaditeľka ZŠ Eleonóra Kotrecová.

Trakt, kde boli dielne, však mali uvoľniť pre plánovanú prestavbu na materskú školu. Tá sa zatiaľ ani nezačala, mestskí poslanci plán dokonca úplne zrušili.

dielne_mostna_r1318_res.jpg

Dielne na Mostnej nie sú v prevádzke. Foto: (MA)

„Dielne sú dočasne mimo prevádzky. Ale z jednej miestnosti presunieme skupinu školského klubu do bežnej triedy. Do voľného priestoru potom nasťahujeme aspoň polovicu vybavenia z dvoch pôvodných dielní. Budú fungovať ďalej - len keby bolo s čím,“ upozorňuje riaditeľka.

Školy, ktoré majú v prevádzke dielne (a nie sú zapojené do štátneho projektu), si totiž materiál pre žiakov musia zaobstarať samy, od sponzorov alebo výrobných prevádzok, ktorých je stále menej.

Suterén, našťastie, nepotrebovali

Základná škola G. Czuczora a vyučovacím jazykom maďarským v Nových Zámkoch má dielne v suteréne. Tieto priestory pri hľadaní nových učební, našťastie, nepotrebovali.

„Pochádza ešte z čias bývalej technickej výchovy, ale keď prišla reforma, nezrušili sme ju. Chodia sem siedmaci a ôsmaci na jednu hodinu týždenne. Je dobre zariadená, takže ju môžu použiť aj naši školníci pri drobných opravách,“ povedala riaditeľka ZŠ Monika Nováková.

„Ak sa vzdelávanie bude orientovať na techniku, my máme čo využiť. Školy, ktoré dielne zrušili, môžu mať problém.“

Zručných žiakov hľadajú sami

Partnerskou školou národného projektu Dielne v Novozámockom okrese je Stredná odborná škola stavebná.

„Naša spoločnosť vždy bude potrebovať jeden – dva milióny ľudí, ktorí budú manuálne vytvárať hodnoty. Dielne pre praktické vyučovanie však na mnohých základných školách už neexistujú. Učitelia potom ťažko môžu vyselektovať žiakov, ktorí majú alebo by mohli mať zručnosti pre odborné povolania.

Konečne sa niekto v centre toho chytil,“ skonštatoval zástupca riaditeľa SOŠ Ján Volf.

SOŠ stavebná v spolupráci s VÚC už tri roky organizuje pre žiakov ZŠ technické olympiády, na ktorých hľadá zručných deviatakov. Školákom v okrese poskytuje priestor, materiál a náradie v svojich dielňach.

Chodia sem aj žiaci z Cirkevnej základnej školy A. Bernoláka, ktorí to majú najbližšie. „Majster sa im dve hodiny venuje. Robia to, čo sa na predmete Svet práce má robiť - a niečo aj vytvoria,“ povedala riaditeľka ZŠ Katarína Hozlárová. ⋌

Projekt vybaví školské dielne a špeciálne učebne

Koncom novembra bola výnimočná prezentácia remeselných zručností mladých ľudí. Žiaci stredných odborných škôl z celého Slovenska sa v Národnom tenisovom centre Bratislava prezentovali na celoslovenskom školskom podujatí JUVYR.

Akcia sa konala pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR. Garantom podujatia bol Štátny inštitút odborného vzdelávania Bratislava.
Žiaci základných škôl sa zapojili do aktivít Národného projektu Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami v motivačnej aktivite Škola mojej profesie. V 32 témach ukázalo svoju kreativitu a manuálne zručnosti 259 mladých žiakov 2. stupňa základných škôl. 17 stredných odborných škôl pripravilo súťažné úlohy zábavnou formou. Súťažiaci sa dozvedeli, aké môže byť odborné vzdelávanie zaujímavé a hlavne perspektívne pre ich životnú dráhu do budúcnosti.
Po prvý krát žiaci základnej a strednej odbornej školy súťažili v spoločných tímoch. V rámci súťaže Stavebníctvo rukami našich žiakov súperili 27. novembra tímy v profesiách maliar a inštalatér.
Odbornými sprievodnými aktivitami boli konferencie a workshopy určené pedagógom škôl.
V rámci projektu bude 49 ZŠ vybavených zariadením odborných učební fyziky, chémie, biológie a techniky. Až 500 škôl bude mať k dispozícii nový nástroj na identifikáciu potenciálu žiakov ZŠ. Národný projekt sa realizuje v siedmich VÚC krajoch okrem Bratislavského. Žiakom zapojených ZŠ pomôže zorientovať sa v problematike profesijnej orientácie.

VLASTA PÚCHOVSKÁ, ŠIOV

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 103
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 804
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 059
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 877
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Ornú pôdu zmenil úrad na ostatnú.


Medzi ocenenými sú aj Euridyka Stankovičová (druhá sprava) a Jana Marenčáková (štvrtá zľava).

Obsadenie školského tímu sa dnes stáva zásadným problémom.


Na premávku sa sťažovali obyvatelia na ulici J.Kráľa.

Na ceste navrhovali osadiť retardéry.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu