BRATISLAVA. Hurbanovskú hvezdáreň tvorí niekoľko starších aj novších budov rozmiestnených v malom parku v centre mesta.
Park okrem vysokých borovíc zdobí socha Mikuláša Kopernika aj slnečné hodiny, ktorým pre istotu miestni astronómovia schovali ručičku. Párkrát ju už niekto ukradol.
Pre polohu v centre mesta sa hurbanovskí hvezdári venujú najmä skúmaniu Slnka. Pozorovanie nočnej oblohy im sťažuje svetelný smog z okolitých budov.
Do kopúl s ďalekohľadmi chodia už 140 rokov. Observatórium v Hurbanove je najstaršie na Slovensku, uhorský šľachtic Mikuláš Konkoly ho založil ešte v roku 1871.
Od budúceho roka by malo prestať fungovať ako samostatné pracovisko.
Chcú ušetriť 40-tisícHvezdáreň
Hurbanovo
založili ju v roku 1871,
peniaze na jej vznik venoval šľachtic, filozof a astronóm Mikuláš Konkoly,
hvezdáreň neskôr prepísal na uhorský štát,
časť pôvodnej budovy hvezdárne doteraz stojí,
v roku 1927 tam inštalovali najväčší a najmodernejší ďalekohľad v Európe,
dnes sa venuje najmä pozorovaniu Slnka.
Poslanci parlamentu práve rokujú o návrhu ministerstva kultúry, aby sa hurbanovská hvezdáreň začlenila pod Národné osvetové centrum so sídlom v Bratislave.
Po prepustení dvoch účtovníčok a presťahovaní časopisu Kozmos, ktorý hvezdáreň vydáva, by sa malo za dva roky ušetriť asi 40-tisíc eur.
Peniaze z hvezdárne potom osvetové centrum použije na opravu svojej budovy v Bratislave.
Astronómovia majú zo zmien obavy.
„Hvezdáreň v Hurbanove má v zahraničí nejaký kredit,“ hovorí vedúci popularizačného oddelenia Marián Vidovenec.
„Nevieme, do akej miery zostáva zachovaný názov, nehovoriac o tom, že stratou právnej subjektivity môže kredit hvezdárne podstatne utrpieť.“
Problémy môže priniesť aj komunikácia s ďalekou Bratislavou. Skomplikovať sa môžu žiadosti o granty, obavy sú aj zo vzájomného porozumenia.
„Keď si pozriete činnosť osvetového centra, tak je zameraná najmä na zachovávanie ľudovej kultúry, umenia, folklóru,“ hovorí Vidovenec. „Do akej miery bude chápaná činnosť hvezdárne, je jedna veľká otázka.“
Ozvali sa aj z PrahyMinisterstvo kultúry má na výdavky v roku 2014 o päť miliónov eur menej, ako mu naplánovali pred rokom.
Spojenie hvezdárne a osvety je jedným z riešení, ako stratu vykryť.
„Začlenenie však nemení nič na doterajšom pôsobení a činnosti hvezdárne ani na jej ďalšom vedeckom fungovaní,“ povedal hovorca ministerstva Jozef Bednár.
To isté tvrdí aj riaditeľka osvetového centra Jana Kresáková. „Nenastanú žiadne zmeny v činnosti hvezdárne ani činnosti časopisu Kozmos.“
Hurbanovských astronómov podporili aj ich kolegovia z Budapešti či Prahy.
„Starostlivosť o tradície by mala byť hrdosťou národa, budúcnosť má stáť pevnými nohami na minulosti,“ presviedča riaditeľ pražskej hvezdárne Marcel Grün, prečo zachovať samostatnosť hvezdárne.