Osemd
NOVÉ ZÁMKY. V štyridsiatom štvrtom chodil do maďarskej obchodnej akadémie. Keď v rozhlase ohlásili lietadlá nad maďarským Veszprémom, všetci čakali, že zamieria k Novým Zámkom. Žiakov pustili domov.
Hlavným cieľom stanica
V októbri 1944 vraj bombardéry Spojencov nalietavali od Tvrdošoviec podľa železničnej trate. Hlavným cieľom bola železničná stanica, prvé bomby však začali padať už pred ňou.
„Medzi našou ulicou a dnešnou Nitrianskou cestou bola krásna lúka. Tá dostala prvá. V záhrade sme mali vykopanú jamu zakrytú doskami – tam sme utekali. Vtedy u nás bol aj bratov spolužiak aj naša suseda. Mamka mala vonku periny. Ešte sa ich snažila zachrániť, ale tlaková vlna ju odsotila až do dverí. Vedľa nej na betónový chodník spadla obruba z bomby. Urobila veľkú jamu, ale nikomu neublížila,“ hovorí Norbert Andris.
N. Andris v našej redakcii. Foto: (MA)
„Neďaleko nás bývala taká výrečná ženská. Ešte na monarchie slúžila v Rakúsku. Keď padali bomby, prosila panenku Máriu aj Ježiška, aby ju zachránili. Ale len čo lietadlá preleteli, hneď im za nimi hrešila a nadávala im do satanov,“ spomína.
Výbuchy munície
Po skončení náletu sa šli pozrieť po okolí, kde dopadli bomby. „Na vtedajšej Mária Utca (dnešná Jiráskova) zasiahlo jeden dom. Vynášali von tých, ktorí sa tam uchýlili do pivnice. K nám prišli známi z Cyrilometodskej ulice vedľa stanice. Prišli o dom a spali u nás. Ľudia však hovorili, že mnohým v troskách zahynuli celé rodiny,“ pokračuje N. Andris.
„V noci sme odrazu začuli výbuchy priamo zo stanice. To bolo hádam ešte horšie ako bombardovanie. Nevedeli sme, či nás prepadli alebo už ide front. S mojím kamarátom sme utiekli až do Andoviec až tam sme to prečkali,“ uzatvára svoje vojnové spomienky Norbert Andris.
Následky ničivých bombardovaní bolo vidieť ešte dlho po vojne. V roku 1967 dostali Andrisovci záhradu pri Zúgove. Ešte stále tam bolo vidieť krátery po výbuchoch.
Výstava dokumentov o bombardovaní
Občianske združenie Za troma mostami spoločne s mestom Nové Zámky pripravili na novozámockom cintoríne výstavu.
Návštevníci počas troch dní mali možnosť vidieť a porovnať fotky z minulého storočia a prítomnosti. Hlavnou témou bolo bombardovanie Nových Zámkov, doplnené o mnohé zaujímavé informácie. Tie zaujali nejedného návštevníka.
„Výstava je veľmi zaujímavá. Môžem si pozrieť ako mesto vyzeralo kedysi a ako to tu vyzeralo počas bombardovania“, prezradil 10-ročný Tomáš.
Výstava dokumentov o bombardovaní. Foto: (DB)
Občianske združenie chce postaviť pamätník
Posledný deň výstavy bol obohatený o ekumenickú bohoslužbu na pamiatku obetí druhého bombardovania mesta Nové Zámky počas II. svetovej vojny.
Prostriedky, ktoré vyzbierali z dobrovoľného vstupného, použijú na projekt vybudovania pamätníka padlým počas druhej svetovej vojny pri bombardovaní mesta Nové Zámky.
Postaviť ho chcú na Námestí republiky pred budovou železničnej stanice. Na webovej stránke organizácie ľudia hlasovali, ako bude vyzerať.
Občianske združenie Za troma mostami vzniklo 20. januára 2011 s cieľom pripomenúť významné historické udalosti v našom meste. Organizujú k nim mnohé prednášky.
Autor: MIROSLAV ANTONI /DENISA BADALOVÁ