HURBANOVO. V roku 2012 sa vďaka grantovému programu Nitrianskej komunitnej nadácie Tu sme doma zrealizoval projekt Mykologické náleziská v okolí Hurbanova.
Hubárčia tu od roku 1995
Skupina hubárskych nadšencov pod vedením Pavla Špinara z Českej republiky vykonávala pravidelne od roku 1995 mykologické výpravy do okolia.
Vďaka nim sa podarilo zmapovať deväť lokalít a zistiť výskyt vyše 130 druhov húb, medzi ktorými sú aj veľmi vzácne druhy mykofauny. Súčasťou projektu bolo vydanie nástenného kalendára a bulletinu popísaných lokalít.
V polovičke októbra tohto roku sa hubári opäť stretli s predkladateľmi projektu. V teréne si overili poznatky z výskumov minulých rokov. Spoločne konštatovali, že suché leto a veľmi teplá jeseň bez zrážok neprispeli k dobrému hubárskemu roku. Ďalším zistením bolo niekoľko holorubov v okolitých lesoch, ktoré ničia prirodzený ekosystém húb.
Objavili nové druhy
Napriek tomu sa podarilo potvrdiť výskyt viacerých už objavených vzácnych druhov húb, objaviť novú lokalitu s bohatou mykofaunou, ktorá dostala pracovný názov Starý agát. Zistili dokonca nové druhy húb, ktoré zatiaľ v tomto regióne neboli popísané a lokalizované. Hubári konštatovali, že výpravy do tohto regiónu prinášajú každý rok nové a zaujímavé objavy a zistenia. Je dobré, že mnohé lokality patria do skupiny chránených území. Legislatívnu ochranu by si však vyžadovali aj ďalšie náleziská. Je na obyvateľoch Hurbanova a okolia, ako sa v prírode a k prírode budú správať a aký odkaz zanechajú ďalším generáciám.