ŠTÚROVO. Partnerské základné školy sú z Bruntálu (ČR), Prudniku (Poľsko) a Ostrihomu (Maďarsko). Cieľom projektu Visegrad´s time machine je užšia spolupráca cez historickú udalosť stretnutia troch kráľov na Višehrade v roku 1335. Projekt sa snaží učiť deti o historickej udalosti prostredníctvom informačných technológií v anglickom jazyku. Chceli sme deťom túto historickú udalosť sprístupniť atraktívnou, netradičnou formou.
Prvý deň sa uskutočnil workshop - hodina dejepisu o stretnutí troch kráľov, ktoré žiaci prezentovali v angličtine. Deň bol oslavou poľskej kultúry. Partneri nám predstavili ich mesto, školu, naučili nás pieseň.
Druhý deň bol o cestovaní v čase. Žiaci sa strojom času dostali na Višehrad v roku 1335, kde sa uskutočnilo podpísanie zmluvy o spolupráci na ďalších päť rokov medzi zúčastnenými školami. Riaditelia pristúpili k podpisu v kráľovských plášťoch, na autentickom mieste – vo veži Vyšehradského hradu. Zmluva, fotografie a videozáznam budú na stránke štúrovskej základnej školy.
Celý deň bol oslavou maďarskej kultúry. Popoludní nás partneri sprevádzali najznámejšími miestami Ostrihomu. Tretí deň sa uskutočnili Hradné hry vo futbale, basketbale, volejbale a bedmintone. Tento deň bol oslavou českej a slovenskej kultúry.
Podľa zmluvy bude spolupráca partnerských škôl pokračovať a posilňovať hodnoty, ktoré zúčastnení partneri získali.
Za prínos považujeme zlepšenie jazykových kompetencií v anglickom jazyku. Očakávame aj rozšírenie obzoru žiakov o kultúrnom dedičstve zúčastnených krajín. Prispelo k tomu aj sprievodné slovo biskupa Jánosa Székelyho v budove Szent Adalbert Kozpont. Žiakom zdôraznil, ako úzko je prepojená história všetkých štyroch krajín.
Autor: ERIKA ŠPÁNIKOVÁ