NOVÉ ZÁMKY. Podľa nového zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti majú mať všetky domáce psy, mačky a fretky narodené po 1 novembri 2011 a staršie ako osem týždňov elektronický čip alebo čitateľné tetovanie.
Evidenciu vytvárali veterinári
„Tetovanie je platné iba v tom prípade, ak je dokázateľné preukazom o pôvode psa a bolo vykonané pred 3.7.2011 a je riadne čitateľné,“ uviedol Štefan Miholics, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Komárno.
„Register spoločenských zvierat si vyžaduje legislatíva EÚ. Cieľom je celoplošná evidencia. Vďaka mikročipu sa uľahčí samotná evidencia, evidencia zvierat útulkových, zatúlaných, zrazených alebo poranených. Veterinárny lekár, ktorý vykonal čipovanie, zadáva údaje o identifikácii zvieraťa a vlastníka do Centrálnoho registra spoločenských zvierat. Teda, ak sa zvieratko náhodou stratí alebo poraní človeka, je možné majiteľa vyhľadať v registri,“ dodal riaditeľ.
Takto sa zobrazia údaje. Foto: (MA)
Psy dostali "ešpézetky"
Mestskí policajti v Nových Zámkoch už čítačku mikročipov vyskúšali na svojich služobných psoch. Keď budú údaje v registri zvierat kompletné, bude ľahšie brať na zodpovednosť majiteľa, ktorý by napríklad dovolil svojmu psovi voľne pobehovať po meste.
Richard Sedláček, referent na úseku objasňovania priestupkov, si pochvaľuje novelu zákona o podmienkach držania psov. Dovtedy mala mestská polícia pri riešení priestupkov podstatne menšie právomoci. Novela umožňuje mestu prejednať priestupky a sankcionovať až do výšky 165 eur. Informácie o neočipovaných zvieratách poskytnú veterinárom.
Z útulku si cudzieho nezoberiete
R. Sedláček dodal, že v Nových Zámkoch nezaznamenali prípad, že by sa mestom voľne pohyboval pes bojového plemena. Vlčiak sa tu však už potuloval. Vtedy privolajú pracovníkov mestského útulku, ktorí zviera odchytia. Podľa čipu bude možné zistiť a informovať majiteľa. Ak si psa bude chcieť z útulku vziať, budú ho hneď brať na zodpovednosť za to, že zvieraťu dovoliť túlať sa. A ak nebude očipované, má majiteľ o problém viac.
Záujemcovia, ktorí si chcú vziať domov psíka z útulku, si už nebudú môcť dovoliť ho po niekoľkých týždňoch vypustiť na ulicu.
Čítačku treba priložiť tesne ku krku. Cudziemu alebo zatúlanému psovi by to šlo ťažko. Foto: (MA)
Psa treba najprv chytiť
„Máme čítačku. Ale aby ste ňou mikročip našli, musíte psa pevne držať a priložiť mu ju pevne k ľavej strane krku. Skúste to dokázať s nejakým túlavým psom. Rýchlosť auta vám dopraváci zmerajú na sto metrov. Ale psa si musíte najprv chytiť,“ oponuje náčelník mestskej polície Šurany Ján Perďoch.
Upresnil, že na takéto zaobchádzanie so psom by policajti mali mať školenie s certifikátom, technické prostriedky na odchyt aj prepravu.
„Máme vedomosti o vzácnejších psoch. Už sme tu kŕmili zatúlanú dogu, kým sa jej majiteľ nevrátil z cesty. Na odchyt psa, ktorému máje skontrolovať čip, vybavení nie sme. Robí sa síce celoplošný odchyt túlavých psov, ale to je jednorazová akcia,“ dodal.
Policajti bez špeciálneho výcviku a vybavenia budú teda odkázaní na kontrolu psov, ktorí ich majitelia disciplinovane vodia, platia za nich a nechali ich aj začipovať.
Autor: MIROSLAV ANTONI/FM