BÍŇA. „V Karpatskej kotline žijú krásne dievčatá a platilo to aj o našom regióne. No málokto vie, že podobizeň jednej z našich krásavíc obracali v rukách milióny ľudí.
Zaujali oko výtvarníka
Na Veľkonočnú nedeľu roku 1939 sa v obci Bíňa prezentoval známy grafik a maliar z Budapešti Koloman Moskó. Pred kostolom a miestnou krčmou postávali mládenci a devy.
Pozornosť výtvarníka upútali krásne miestne kroje a ušľachtilé črty tunajších dievčat. Niektoré z nich pohotovo odfotil. Po návrate do Budspešti film vyvolal a užasol nad krásnou tvárou dievčaťa na fotografii. Ako sa neskôr dozvedel, išlo o šestnásťročnú Valiku Rudasovú, žiačku Benského obecnej školy.
Portrét na bankovku
Koloman Moskó požiadal riaditeľa bínskej školy, aby dohodol s rodičmi povolenie na portrétovanie ich dcéry. Ešte v tom roku strávil maliar necelé dva týždne v Bíni, kde každý deň dve - tri hodiny pracoval na portréte dievčaťa. Valikini rodičia podpísali oficiálny súhlas na zobrazenie ich dcéry na papierových bankovkách. O niekoľko mesiacov, v roku 1940, sa prvé takéto bankovky dostali do obehu.
Nábytok za honorár
Najprv sa Valikin portrét objavil na bankovke v hodnote 2 pengö používaných na celom území vtedajšieho Maďarska. V roku 1941, na nemalé prekvapenie celej rodiny, poštou Valike doručili z Maďarskej národnej banky 1000 pengö ako odmenu za použitie jej podobizne na dvojpengövke. Za v tej dobe nemalú čiastku, si Valika kúpila kompletný nábytok do obývačky.“
Zaujímavé, že jej portrét sa opäť objavil na devalvovaných bankovkách z povojnového roku 1945 v hodnote stotisíc pengö a dokonca aj o rok neskôr na ďalších.
Dožila v Brne
Po II. druhej svetovej vojne zavial osud Valiku Rudasovú až do obce Lelkovce pri Brne. Našla si tam prácu u doktora Viléma Goldflama, ktorý sa neskôr stal jej životným partnerom.
Zvyšok života prežila v moravskej metropole. Valéria Rudasová - Malá dnes už nežije. Krása dolnohronských dievčat sa však nezmazateľne zapísala do numizmatických zbierok a pamäte zberateľov.
Tvár pani Valérie na starej bankovke môžete uvidieť v želiezovskom múzeu.
Zberateľská hodnota papierových bankoviek v hodnote 10 000 pengö modrej farby je dnes asi 1000 eur a bankoviek s nominálnou hodnotou 2 pengö asi 50 eur.
Aj na iných pengövkách nájdeme podobizne slovenských dievčat - napríklad na bankovke v hodnote 5 a 10 pengö. Možno tieto osoby žijú dodnes a ich príbeh je rovnako zaujímavý ako príbeh Valiky Rudasovej z Bíne.
Spoznáme pravdu?
Podľa zberateľa starých bankoviek Mariana Kviteka je na 5 pengővej bankovke bínske dievča - neskôr pani Bugárová, manželka Ferenca Bugára, rodená Csonka Juliana z Bíne. Na desaťpengővej bankovke je modelkou manželka Jozefa Madára Mária, rodená Boleová.
Keď porovnáme šikovnosť majstrov, ktorí pracovali na týchto peniazoch, môžeme obdivovať, s akou podrobnosťou robili. Podľa starých ľudi kreslil bínske dievčatá Valiku aj Julianu známy grafik, kresliar Endre Horváth. Katalógy maďarských papierových peňazí rokov 1848 – 1998, ktorý napísali Gyula Nadvánszky a Géza Tasnádi, obidve kresby Juliany aj Valiky vytvoril Endre Horváth.
Zapísali sa do histórie
„Keď ako zberateľ na burze uvidím staré bankovky v dobrom stave, na ktorých sú bínske dievčatá, vždy ich kúpim. Som na ne pyšný.
Svojou krásou očarili svet, maliara aj grafika. Zapísali sa do histórie,“ dodal Marian Kvitek.
Autor: Lajos Telek