stúpil s príhovorom a zasadil strom.
BÁNOV. Premiér Fico poukázal na to, že zmienka o obci sa nachádza v Druhej zoborskej listine z roku 1113, ako majetok zoborského kláštora Sv. Hypolita s tým, že v listine je 30 mien, z čoho väčšina má slovenský pôvod. "To je dôvod na slovenské sebavedomie," podčiarkol. Poďakoval sa Bánovčanom za to, že dôsledne pestujú svoje vlastné historické tradície.
Starostka obce povedala pre TASR, že na oslavy 900. výročia Bánova sa pripravovali veľmi dlho. "Vyvrcholenie týchto osláv pripadlo na 6. až 8. septembra. Slávnostne sme uviedli do života monografiu o Bánove," ozrejmila. Podľa jej slov vedenie obce požiadalo odborníkov Štátneho archívu Levice a Nitra pod vedením Jarmily Bátovskej o spoluprácu a vznikla hodnotná publikácia. "Zároveň udelíme počas dnešného dňa vyznamenania Bánovčanom. Dostanú čestné občianstvo, cenu obce Bánov, cenu starostky obce.
"Síce dnes ukončíme trojdňové slávnosti, ale až do konca roka všetky naše akcie sa uskutočnia v znamení výročia," vysvetlila. Dodala, že Bánov má 3740 obyvateľov. Nachádza sa medzi dvoma veľkými mestami - Nové Zámky a Nitra. "Naši obyvatelia sú hrdí na to, že sú Bánovčania. Dokázali to aj v sobotu (7. 9.). Spolu oslavovali všetky vekové kategórie. V športovej hale sme predstavili náš folklórny program s názvom Bánovská svadba. Zábavu sme spojili aj s ohňostrojom," popísala priebeh udalostí.
Bánov je jednou zo slovenských obcí, ktoré sa v dokumentoch spomínajú ako prvé. Nachádzala sa na starodávnej ceste z Moravy cez Šaštín, do Ostrihomu, križujúc Nitriansku. Ako jedna z mála obcí sa spomína v Zoborskej listine. V roku 1113 bolo pôvodné meno tejto obce Kescu. Druhá časť (Malá Kesa) niesla názov Qescu. Vtedy obidve patrili Zoborskému opátstvu. V tomto vzácnom historickom dokumente sa uvádza, že Kesa bola darovaná vojvodovi Bánovi, podľa ktorého dostala pomenovanie Bankeszi Bánova obec. Obe obce boli obývané ešte v dobe sťahovania národov po V. VI. storočí.