Máme ju na pracoviskách, v autách a čoraz viac z nás bez nej nevie žiť ani v domácnosti. Lenže zachraňuje nás alebo pomaly pripravuje o zdravie?
Ak sa rozhodnete zakúpiť si klimatizáciu do domácnosti, začnite brázdiť internet. Žiaden predajca či výrobca nemá povinnosť sa o vaše zariadenie starať a ani vám povedať, čo vám hrozí, keď sa nepostaráte sami.
Miroslav Studený má klimatizačné zariadenie v byte asi päť rokov. „Kupoval som ho v zahraničí. Nik ma neinformoval o zdravotných rizikách ani o zásadách zdravého používania a čistenia. Prišiel som na všetko sám, našiel som si to na internete. Ak sa používa rozumne, nemôže sa podľa mňa vyskytnúť nijaký problém. Klimatizáciu čistím vždy minimálne na začiatku sezóny. Keď svoj byt vychladím na 24 stupňov celzia, logicky nebehám dnu a von z horúčavy do klímy. Zostanem doma a užívam si príjemný chládok. Ja ani manželka nemáme zdravotné problémy ani alergie.“
Výrobcov nekontrolujeme, oni nás zas neinformujú
Zaujímali sme sa, či výrobcovia a predajcovia informujú svojich zákazníkov o zdravotných rizikách klimatizácie a jej zdravom používaní. „Ľudia sú dostatočne informovaní z médií. Kto si kupuje klimatizáciu do domácnosti, väčšinou si informácie nájde sám,“ aj t akúto odpoveď sme dostali od istého výrobcu a predajcu klimatizačných zariadení. „Zákazníkov informujeme ústne pri predaji. Nespomínam si, že by boli tieto informácie v zmluve či na letáku uvedené písomne.“ Na Slovensku je výrobca povinný informovať zákazníka o zásadách správneho používania klimatizačného zariadenia. Malo by sa čistiť minimálne raz do roka, ideálne dvakrát. Firma vám ju rada príde vyčistiť – ak zaplatíte. V zmluve však nenájdete nič o presnom postupe čistenia ani informáciu, že vo filtroch sa usadzujú nebezpečné mikroorganizmy, ktoré spôsobujú respiračné ochorenia. Riziká spojené s použitím klimatizácie v prítomnosti detí už vôbec nie. Kto by mal výrobcom uložiť, aby poskytovali kupujúcim dostatočné informácie a písomné pokyny? Na Slovenskej obchodnej inšpekcii nás telefonicky informovali, že s problematikou nemajú nič spoločné.
Pozor, klimatizácia
Na Regionálnom úrade verejného z dravotníctva so sídlom v Nitre nás odporučili na Oddelenie preventívneho pracovného lekárstva. Vedúca oddelenia Eleonóra Halzlová nás informovala, ako upravuje slovenská legislatíva požiadavky na prevádzkovanie klimatizácií v súvislosti s ochranou zdravia pri práci a čo je náplňou práce štátneho orgánu: „Oddelenia preventívneho pracovného lekárstva na Regionálnych úradoch verejného zdravotníctva vykonávajú štátny zdravotný dozor zameraný na kontrolu dodržiavania všeobecne záväzných predpisov v oblasti ochrany zdravia pri práci. V prípade zistenia nedostatkov ukladajú opatrenia na odstránenie.“ To znamená, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva sa zaoberá len podmienkami v pracovnom prostredí. Rovnako ako Slovenská obchodná inšpekcia, ani tento úrad sa nezaoberá podmienkami výroby, predaja ani používania klimatizačných zariadení v domácnosti. V skutočnosti teda na Slovensku neexistuje kontrolný orgán, ktorý by sa zaoberal praktikami predajcov a tým, ako informujú svojich zákazníkov o zdravotných rizikách. Na plastových hrnčekoch z kaviarne je napísané „pozor horúce“. Na jedálnych lístkoch musí figurovať úplný zoznam alergénov v jednotlivých pokrmoch. Ale pokiaľ ide o klimatizáciu, predavač sa vôbec nemusí zmieniť o riziku respiračných ochorení. Ak máte doma dieťa, môžete u neho pomocou nečistých filtrov za pár rokov vypestovať celkom slušné chronické ochorenie ako astma či alergia.
Najľahšie môžete ochorieť v práci
„Pri kontrolách sa často stretávame s prípadmi, kedy klimatizačné zariadenia na pracoviskách spôsobujú skôr nepohodu zamestnancov (príliš nízke teploty, silné prúdenie studeného vzduchu, a pod.). Nápravu zvyčajne riešime so zamestnávateľom. Zaviažeme ho preukázať dodržiavanie predpísaných ukazovateľov mikroklimatických podmienok na pracovisku napríklad výsledkami objektívnych meraní,“ vysvetľuje postupy Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Eleonóra Halzlová. Kontrolám úradu podliehajú všetky pracoviská. Hygienici môžu kontrolovať zákonom stanovené pracovné podmienky. Ak nie, môžu podnikateľom uložiť pokutu. Ako to vidia samotní zamestnanci? Monika Dragúňová je vedúcou novozámockého predajného miesta istého mobilného operátora. Priestory sú klimatizované. Interné predpisy ukladajú povinnosť nastaviť klimatizáciu tak, aby nebolo v prevádzke viac ako 25 stupňov celzia. V malom priestore fungujú rovno dve klimatizačné zariadenia. „Dodávateľ klimatizácie robí dvakrát do roka údržbu a čistenie filtrov. Inak si všetko nastavujeme sami. Snažíme sa, aby nefúkalo. Zima tu nebýva, zamestnanci sa nesťažujú. O zdravotných rizikách či správnom používaní klimatizácie sme školení neboli.“ Čo ak sa vyskytne opačný problém: v práci ochoriete a máte´ podozrenie, že vaše problémy súvisia s klimatizáciou? Slovenská legislatíva ponúka riešenie. Eleonóra Halzlová: „Všeobecne platí, že ak má zamestnanec podozrenie, že jeho zdravotné problémy súvisia s podmienkami na pracovisku, prešetrí sa to. Komisia na priznávanie chorôb z povolania môže rozhodnúť o nároku na finančnú kompenzáciu. Do dnešného dňa Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre neeviduje žiadne závažné zdravotné problémy súvisiace s používaním klimatizačných jednotiek na pracoviskách.“
Deti môžu ľahko doplatiť na klimatizáciu rodičov
Domácnosti žiadny úrad prešetrovať nemôže. Lenže ak nekontrolujeme výrobcov ani predajcov a spoliehame sa na informácie z internetu, ako zabránime vzrastajúcemu počtu ochorení z klimatizácie? Najohrozenejšími skupinami sú deti, ľudia s poruchami imunitného systému, alergici, astmatici a starí ľudia. Zvlášť deti nedokážu presne určiť, či im je teplo alebo zima a ani´ pomenovať dôvod ich nepohodlia. Detská lekárka Margita Lorandová potvrdila, že sa vo svojej ordinácii s takýmito prípadmi stretáva: „Presunov medzi klimatizovanými priestormi a rozhorúčeným vonkajším prostredím by malo byť čo najmenej. Dieťa môže v klimatizovanom prostredí prechladnúť. Jeho organizmus je náchylnejší na pôsobenie vírusov, ktoré sa môžu šíriť z nečistého klimatizačného filtra. V prvom rade treba dbať o udržiavanie klimatizácie a čistiť ju v intervaloch doporučených výrobcom. Špinavá klimatizácia plní len účel udržiavania teploty a infekciu skôr prenáša.“ Deti teda kŕmime špeciálnymi potravinami, chránime ich pokožku detskými prípravkami, perieme ich oblečenie v špeciálnych precích prostriedkoch, ale nesprávnym používaním klimatizácie doslova priamo ohrozujeme ich zdravie. Ak si nezaplatíte čistenie filtrov a ani ich sami nečistíte, usadzuje sa v nich mnoho mikroorganizmov, ktoré ohrozujú predovšetkým zdravie alergikov a astmatikov. Monika Kolejáková, alergologička a imunologička, upozorňuje na problémy alergických pacientov v takomto prostredí: „U alergikov platí, že vysušovanie sliznice vedie k dlhému ulpievaniu alergénu na sliznici, čo vyvolá okamžite alergickú reakciu a tým, že očistným mechanizmom organizmu alergén stagnuje, alergická reakcia je predlžovaná a intenzifikuje sa. Poškodenej sliznici stačí aj málo alergénu.“ Napriek tomu sa ku klimatizáciám nestavia úplne odmietavo: „Nezávisle od alergií je známe pomnožovanie baktérií a plesní v klimatizácii. Ale musíme povedať, že iba občas dochádza k epidémiám z takéhoto prenosu. To znamená, že v bežnom živote to nie je také bežné a nie je potrebné robiť paniku.“
Kontrolujme a nerobme paniku
Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí si všetko dôkladne vygooglia,´ ste nepochybne o všetkom dokonale informovaní. Aj o klimatizáciách, zdravotných rizikách a aj o konkrétnych mikroorganizmoch, ktoré vo filtroch žijú. No ak na škatuľky od cigariet píšeme staré dobré „fajčenie zabíja“, prečo by sme nemali byť rovnako informovaní o spotrebičoch a o ich účinkoch na ľudské zdravie? Keď zaplatíte za klimatizačné zariadenie, nemali by byť v cene i ucelené informácie? Mali. Ak kupujete, pýtajte sa. Ak máte v práci z klimatizácie zdravotné problémy, hovorte o tom. Klimatizácia nám má uľahčovať život, nie nám ho znepríjemňovať.
Autor: IVU VARÉNYI