Na stredu už vydali aj najvyšší tretí stupeň výstrahy pred vysokými teplotami, ktoré môžu miestami dosiahnuť 35 až 39 stupňov Celzia. Táto výstraha bude platiť od stredy 11:20 pre celý Bratislavský kraj, celý Trnavský kraj, Nitriansky kraj s výnimkou okresu Topoľčany.
Vo štvrtok bude platiť tretí stupeň výstrahy pred teplom pre rozsiahlejšie územie Slovenska. SHMÚ ju vydal na tento deň pre celý Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj,väčšinu Banskobystrického kraja.
Rekordy padajú ako muchy
V sobotu padol historický teplotný rekord pre 3. august. Rekordy maximálnej dennej teploty vzduchu zaznamenala v sobotu takmer polovica meteorologických staníc Slovenska.
"Rekordné hodnoty teploty vzduchu v sobotu zaznamenali predovšetkým na západnom a strednom Slovensku. Na tomto území padol rekord maximálnej dennej teploty vzduchu takmer na všetkých meteorologických staniciach ," poznamenal Faško. V prípade minimálnej teploty vzduchu je podľa neho pozoruhodné vyrovnanie rekordu jej maximálnej hodnoty pre 3. august naChopku, kde v noci na sobotu neklesla pod 12,2 řC. Rovnaká tam bola aj 3. augusta 1998.
Mesiac august by mal byť podľa očakávaní na Slovensku v priemere teplotne nadnormálny, zrážkovo priemerný až suchší. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej internetovej stránke.
Prvý augustový týždeň bude teplejší a suchší v porovnaní s dlhodobým priemerom pre toto obdobie. Ďalšie týždne augusta budú mať s najväčšou pravdepodobnosťou rovnaký scenár.
Pitný režim je životne dôležitý
Odborníci pritom radia, že v čase letných horúčav by ľudia nemali zabúdať najmä na pitný režim. Tekutiny by mali dopĺňať počascelého dňa, pretože smäd je už "výkričníkom". "Smäd nie je dobrým príznakom, pretože to znamená, že už ste dehydrovaný," zdôraznil gastroenterológ Miloš Bubán.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) by mal dospelý človek počas dňa vypiť najmenej tri litre nápojov. "Nevhodné sú však nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú tekutiny prijaté vo forme malinoviek, piva, alkoholu, kávy. Ideálna je obyčajná voda," radí ÚVZ.
Vhodnejšie sú vlažné nápoje. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe. Okrem dostatku tekutín treba uprednostniť ľahšiu stravu, nosiť vzdušný odev a chrániť sa pred priamym slnečným žiarením v poludňajších hodinách.