Výročie si pripomenú v sobotu o 15.00 v synagóge programom Victis honos! (Sláva víťazom – česť porazeným), spojeným s prezentáciou dvoch kníh Miroslava Eliáša.
Meče a knihy
„Mojím pôvodným zámerom bola väčšia bojová inscenácia. S finančnou podporou ministerstva kultúry sme nakoniec pozvali skupinu Musicantica Slovaca a Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel pod vedením šermiarskeho majstra Petra Kozu.
Návštevníci si vypočujú hudbu z dôb uhorsko-osmanských bojov, uvidia súboje a praktické ukážky bojového umenia uhorských vojakov a osmansko–tureckých janičiarov,“ hovorí organizátor podujatia, správca mestského múzea Šurany Miroslav Eliáš. Pre neho to bude prvé podujatie v úlohe riaditeľa mestského kultúrneho strediska. Vymenovalo ho mestské zastupiteľstvo na mimoriadnom rokovaní minulý týždeň.
Program je spojený s uvedením dvoch kníh Miroslava Eliáša: Šuriansky hrad v archeológii a Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov.
Šuriansky hrad v archeológii je prvá slovensko-anglická kniha o Šuranoch. Okrem stručného faktografického prehľadu dejín hradu je hlavnou náplňou knihy fotokatalóg archeologických nálezov z miesta šurianskeho hradu, ktorý plnil dôležitú úlohu protitureckej pevnosti.
Publikácia je výsledkom takmer päťročnej práce na záchranných zberoch. Niektoré nálezy sa doteraz reštaurujú, v múzeu im venujú osobitnú časť expozície.
Zabudnutí hrdinovia
„Téma Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov je mojou srdcovkou už od strednej školy. Vyznamenali sa v bojoch na celom Slovensku, ale dokonca až na Balkáne – už sto rokov pred Moháčoma naši šľachtici bojovali za hranicami Uhorska,“ hovorí M. Eliáš. „Obsahom nie sú len dejiny, ale konkrétne osobnosti a príbehy. V neposlednom rade mapujem ich náhrobné pamiatky v slovenských kostoloch. Mnohé sú zabudnuté, nevšimnuté, preto sa snažím predstaviť ich verejnosti.“
Kniha obsahuje aj niekoľko doteraz nezverejnených zaujímavostí. S osmanskou výpravou pred 650 rokmi navštívil náš región aj slávny turecký cestovateľ Evlia Čelebi. Precestoval tri kontinenty a vo svojich spisoch sa zmienil aj o Šuranoch.
Špeciálni hostia
Jednou z ďalších pozoruhodností je renesančný spev o kapitánovi a majiteľovi šurianskeho hradu Františkovi Nyárim, ktorý v polovici 16. storočia porazil Turkov v bitke pri obci Salka.
Krstným otcom publikácie Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov bude zakladateľ historického šermu na Slovensku, šermiarsky majster Peter Koza.
Na podujatie prijala pozvanie aj osobitne významná osobnosť - veľvyslankyňa Tureckej republiky na Slovensku Lebibe Gülhan Ulutekin.
Šuriansky hrad
Šuriansky hrad bol postavený na konci 14. storočia. Dnes už po ňom nie je ani stopy, miesto kde stál je zastavané.
Len domáci vedia, že tejto časti mesta sa ľudovo hovorí Podzámeček a dve ulice v tejto časti nesú názov Hradná a Zámocká. Hrad bol zničený v roku 1725, posledná veža sa zrútila počas víchrice v roku 1867. Šuriansky hrad mal strategicky dôležitú úlohu, pretože chránil cestu vedúcu na sever a preto bol vždy dobre opevnený, mal bojaschopnú posádku a udatných veliteľov. Jeho najslávnejšie obdobie sa datuje do obdobia protitureckých vojen.
Významnou postavou bol majiteľ a kapitán hradu Tomáš Bosniak. Preslávil sa ako úspešný protiturecký bojovník. Jeho dcerá Žofia sa vydala za palatína Vešelína, zomrela na hrade Strečno a jej telo sa v mumifikovanej podobe zachovalo doteraz. Turci dobyli Šuriansky hrad v októbri 1663 a mali ho v moci až do októbra 1684. Koncom 17. a začiatkom 18. storočia bol v rukách Františka Rákociho II. Jeho stavovský odboj zapríčinil aj zánik hradu. Po jeho dobytí cisárskymi vojskami v septembri 1710 sa o poškodený hrad nikto nestaral.
TASR