KOMÁRNO. "Až po odvolaní druhého stupňa povodňovej aktivity máme 20 dní na to, aby sme vyčíslili škody. Už teraz vieme, že sú rozsiahle a ďalšie nám stále spôsobuje, tak ako sa aj očakávalo, vysoká hladina spodnej vody a vývery, ktoré ešte stále sú," povedal Marek.
Časť hrádzí zničená
Podľa jeho slov voda v Komárne sčasti zničila aj hrádzový systém, ktorý bude nutné spätne dobudovať. "Hladina Dunaja a jeho prietok bol taký silný, že sa Váh do jeho koryta vôbec nemohol vliať, ale tiekol spätne, opačným smerom, osem až desať kilometrov. Viaceré betónové múry a prehradenia boli poškodené," povedal Marek. Podľa jeho slov voda spôsobila najväčšie škody na Ostrove svätej Alžbety, ktorý sa nachádza medzi tokom Dunaja a prístavným bazénom. Po záplavách tu zostala poškodená cesta, ktorá sa na mnohých miestach prepadla.
Cesta ako jaskyne
"Táto cesta ide cez tento ostrov. Teraz sú v nej normálne dutiny pripomínajúce jaskyne. Ak by sa celkom prepadla, tak tam dôjde k poškodeniu ropovodov. Preto sa tu teraz robí geomonitoring, pri ktorom sa územie presvecuje na väčšej ploche, aby sa mohlo toto poškodenie odstrániť. Voľakedy bola na ostrove len záhradkárska oblasť. Teraz sú tam už aj rodinné domy, takže tam došlo aj k nejakým neregulovaným vstupom do tohto územia a teraz tu pri záplavách dochádza k veľkým škodám," pokračoval Marek.
Letecky proti komárom
Ako pripomenul, okrem následkov po povodniach trápia obyvateľov celého regiónu aj premnožené komáre. Mesto pre ochranu životného prostredia nedostalo povolenie na letecký postrek. Jeho aplikácia zo zeme je však podľa Mareka neúčinná. "Teplo je živná pôda pre komárov. Postihnutý región v okolí Komárna je veľmi veľký. Je tu plno vody, máme tu sútok Váhu a Dunaja, mŕtve ramená, kanály, záhrady, lužné lesy. To sa ručne, postrekom iba z cesty, nijako nedá zvládnuť. Zosúladili sme postup s mestom Kolárovo, aby sa dal postrek proti komárom robiť letecky," dodal Marek.