Nedeľa, 20. august, 2017 | Meniny má Anabela

Zoltán Lovász je v AutoSlalome extratriedou

Jedným z najbezpečnejších a po všetkých stránkach najmenej náročným odvetvým automobilového športu je AutoSlalom.

Skupina pretekárov z Nových Zámkov.(Zdroj: RG)

Na vodičovu zručnosť, presnosť, orientáciu a techniku jazdy však kladie veľmi vysoké nároky. AutoSlalom je jedinečným spojením adrenalínového zážitku z rýchlej jazdy, bezprostrednej rivality, možnosti porovnania sa so súpermi na identickej trati pri vysokej miere bezpečnosti.

Jedným zo základných pravidiel tohto športu je, že jazdec i prípadný spolujazdec musia byť počas celej jazdy pripútaní bezpečnostnými pásmi a na hlave musia mať automobilovú, prípadne motocyklovú prilbu.
Vo vyspelých motoristických kultúrach má AutoSlalom dlhoročnú tradíciu i veľmi širokú a rôznorodú základňu priaznivcov. Na Slovensku má sedemročnú tradíciu a záujem o tento druh pretekov každoročne skokovo rastie.
Jedným zo špičkových vyznavačov tohto motoristického športu je Novozámčan Zoltán Lovász, ktorého sme boli pozrieť v sobotu na štvrtom AutoSlalome tejto sezóny, ktorý sa konal v areály Driving Academy pri Slovakiaringu v Orechovej Potôni.

Táto trať patrí medzi veľmi bezpečné a v kruhu jazdcov je veľmi obľúbená. Počas príprav na preteky si Zoli našiel chvíľku času aby nám predstavil seba i svoj automobil. " Pretekaniu sa venujem od svojich trinástich rokov, teda už štrnásty rok. Najskôr som začínal s motokárami, no potom som prešiel na AutoSlalom. V tomto odvetví automobilového športu pretekám už od jeho začiatkov na Slovensku. Najprv to bolo iba sporadicky, ale postupne to prechádzalo k pravidelným účastiam na pretekoch.

Posledné 3-4 roky som snáď nevynechal ani jediný pretek Postupne sa dostavovali aj výsledky a v posledných dvoch rokoch som dlhodobú súťaž vyhral s pomerne veľkým náskokom. Súťaž má za rok 10-12 pretekov, jazdí sa od februára do novembra, pričom tie zimné sú najnáročnejšie. Na podujatiach jazdíme aj s bratom Kristiánom na automobile Peugeot 106 1.3. Rallye. Ide prakticky o sériový automobil s menšími úpravami," povedal nám Zoltán Lovász, ktorý sa už uberal na tréningovú jazdu.

Nielen tá, ale aj tri ostré mu vyšli na výbornú a vo svojej kategórii S1 - 1400 (kategórie sú rozdelené podľa kubatúr) obsadil prvú priečku, pričom do rodiny pribudla zásluhou brata Kristiána aj strieborná medaila.
O tom, že sa autoslalom teší čoraz väčšej popularite svedčí aj účasť ďalších pretekárov z Nových Zámkov, či blízkeho okolia. V rovnakej kubatúre ako bratia Lovászovci súťažili v Orechovej Potôni aj Peter Suríni, ktorý na automobile Peugeot 206 skončil siedmy a Jozef Borka na Škoda 110R coupe obsadil 13. miesto .

V kategórii S3 - 3000 sa Michal Šipeky na Peugeote 306 a Marek Illés na Bmw E36 Compact 318 umiestnili na 12. resp. 13. mieste. Kategóriu S4 - 2000 zastupoval Marek Suríni, ktorý na vozidle Škoda Octavia 1.8T 20V obsadil 17. miesto. Po vydarených pretekoch a slávnostnom vyhlásení výsledkov sa pretekári pobrali domov väčšinou s dobrými pocitmi. Všetci sa už tešia na ďalšie podujatie v seriály AutoSlalomu.