Rok 2013 je rokom okrúhleho výročia a mnohé miesta si túto udalosť pripomenuli alebo sa na to ešte iba chystajú.
ŠURANY. Minulý štvrtok sa v synagóge konal program Na písme ostalo, ktorý bol spomienkovým podujatím k tomuto výročiu. Zorganizovalo ho Mesto, MsKS a ZUŠ T. Sládkoviča.
Prvá spisovná slovenčina
Názvov pre najstarší slovanský spisovný jazyk poznáme niekoľko – slovienčina, staroslovienčina, staroslovančina alebo stará cirkevná slovenčina. Vznikla na základe macedónskeho nárečia v okolí Solúna v 9.storočí.
V Našom poňatí je často spájaná s Veľkou Moravou. Cyril napísal v staroslovienčine Proglas – veršovaný predslov K Svätému písmu. My mu dnes veľmi ťažko rozumieme, ale v jeho čase rozdiely v jazykoch neboli také veľké. Pri jeho počúvaní sa poslucháčom zdalo veľmi zvláštne, že sa podobá súčasnému rapu. Každopádne si spomenuli na obdobie svojich školských čias, na obdobie maturity, a tak sa trochu vrátil v čase.
Z dejepisu vieme, že Veľká Morava sa rozpadla a jej jazyk vytlačila latinčina. Sú však miesta, kde sa udržala a stále sa používa. V cirkevnej slovančine si zúčastnení vypočuli Starosloviensky otčenáš v podaní speváckej skupiny Kantáta.
Súčasť našej pamäti
Primátor mesta Imrich Várady vyzdvihol význam pôsobenia Cyrila a Metoda. „K ich duchovnému a kultúrnemu odkazu sa hlásia všetky slovanské národy. Dielo solúnskych bratov je súčasťou našej historickej a národnej pamäti. Veľkomoravská tradícia mala a má veľký ohlas v našej národnej kultúre, od čias 17. storočia, obdobia národného obrodenia až po dnes.
V našich dejinách tvoria jednu z najdôležitejších kapitol a ich vplyv- dedičstvo otcov – cítiť dodnes,“ povedal na slávnosti.
„Na cyrilo-metodské duchovné dedičstvo sa vo svojej preambule odvoláva aj Ústava slovenskej republiky z roku 1992. V roku 1980 vyhlásil pápež Ján Pavol II. solúnskych bratov sv. Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy,“ dodal.
Zmenili našu kultúru
Slávny hudobný skladateľ Franz Liszt skomponoval na verše srbského básnika Meda Puciča skladbu Slavino Slavno Slaveni.
On ju napísal ako rozlúčku pri odchode na odpočinok, v programe Na písme ostalo ju zaspievala Kantáta spoločne z pedagógmi ZUŠ.
Pred 1150 rokmi Cyril a Metod priniesli na naše územie prvé modlitby, spevy a prvé zjednotenie cirkvi, štátu a práva. Ich príchod spôsobil mnohé veľké zmeny, ktoré ovplyvňujú aj náš dnešný život. Zmenili vtedajšiu kultúru, vďaka nim nastal rozvoj vzdelávania. O významnosti ich príchodu a pôsobenia niet pochýb.
Cyril a metod na SNP-éčke
Pri tejto príležitosti druháci a siedmaci predstavili svoje prezentácie projektov. Začali vystúpením, v ktorom zahrali príchod vierozvestov na dvor kniežaťa Rastislava. Druháci zatancovali, predstavili projekty o slovenských hokejistoch, počítačové prezentácie života Cyrila a Metoda a ukázali že ani angličtina im nerobí problémy. Vystúpenie uzavreli vtipnými ukážkami vyučovacích hodín. Na záver spolu s ostatnými vyslovili slová vďaky mamám a učiteľom. Všetky miesta pre divákov boli obsadené a napriek horúčave všetci odchádzali s pekným zážitkom. Myslíme, že aj svätí Cyril a Metod by boli spokojní.
Proglas - slovanská óda
Oslavy 1150. výročia príchodu sv. Cyrila Metoda v Nových Zámkoch sa konajú v piatok 5. 7. o 17.00 h pri súsoší vierozvestcov za františkánskym kláštorom.
Po slávnosti nasleduje sv. omša vo farskom kostole.
O 19.00 h sa v kostole začína Proglas – Slovanská óda (zhudobnená staroslovenská báseň Proglas v jej pôvodnom staroslovenskom znení). Účinkujú: Zmiešaný spevokol pod vedením Ivety Viskupovej á sólisti: Dušan Jarjabek, Otokar Klein, Bibiana Obrimčáková ml.
Autor: JK / JOZEF HLAVATÝ / MA