So svojím slovenským partnerom Robertom Ficom sa zhodli na tom, že nie je prirodzené, že táto spoločná hranica je jednou z najdlhších v Európskej únii, avšak obyvatelia SR a Maďarska sú schopní prejsť na druhú stranu iba každých 25 kilometrov. V budúcnosti by sa to malo skrátiť v priemere na každých päť až sedem kilometrov.
V tejto súvislosti podpísali predsedovia prihraničných vyšších územných celkov a maďarských žúp memorandum o podpore komplexnéhorozvoja verejných komunikácií prechádzajúcich cez spoločnú štátnu hranicu. Na tieto projekty chcú využiť eurofondy z plánovacieho obdobia 2014-2020.
Šéf Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica dodal, že obe strany sa poučili z minulého obdobia, keď komunikácia medzi nimi bola slabšia. "Tým pádom sa niektoré očakávania nenaplnili," upozornil s tým, že podpísanie memoranda urýchli niektoré procesy. K nim patrí napríklad vybudovanie nových mostov, ale aj kômp cez Dunaj.
Obaja premiéri sa dotkli tiež práce odborných zmiešaných komisií, ktoré podľa nich v otázke menšinovej problematiky fungujú dobre. "Podporíme ich v tejto práci," avizoval Orbán. V dvoc hobciach, konkrétne v Sátoraljaújhely a Békeškej Čabe, sa maďarská vláda rozhodla, že venuje značnú sumu dvojjazyčným školám, aby podporila kultúru slovenskej menšiny v Maďarsku.
Orbán podpísanie memoranda o spolupráci oboch vlád označil za novú kapitolu v spoločnom živote. "Určujúcim faktorom je, že Slovensko a Maďarsko pokračujú spoločnou cestou, lebo sme súčasťou Európskej únie a iba od nás závisí, ako budeme vedieť využívať naše možnosti. A tie sú oveľa širšie, ako tomu bolo kedysi," konštatoval.