Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Mikrotriatlon vo Dvoroch nad Žitavou s takmer rekordnou účasťou

Predposlednú júnovú sobotu sa konal vo Dvoroch nad Žitavou už tradičný MIKROTRIATLON.

DVORY NAD ŽITAVOU. Už neuveriteľných 27 rokov je táto obec v novozámockom okrese hostiteľom najlepších domácich a často aj zahraničných triatlonistov, pretože pravidelne sa tu organizujú majstrovské preteky v rôznych vekových kategóriách. Tento rok sa udeľovali medaily pre najlepších slovenských pretekárov vo vekových kategóriách AGE GROUP. Tieto vekové kategórie sú rozdelené do päťročných intervalov (30-34r., 35-39r., 40-44r. a pod.). V slovenskom triatlonovom hnutí je to novinka a mala by zatraktívniť zápolenie medzi vekovo rovnocennými pretekármi.

Samotný športový deň začal pretekmi mladších a starších žiakov. Skoro 50 detí sa postavilo na štart o desiatej hodine. Trate 150 m plávania, 4km cyklistiky a 1 km behu boli pripravené pre mladších žiakov. Dvojnásobne dlhá trať (300m – 8km – 2km) čakala na starších žiakov. Medzi mladšími žiakmi zvíťazili Andrej Paulíni a Kristína Jesenská obidvaja z Martina. Medzi staršími žiakmi boli najrýchlejší Martin Suchý z Levíc a Lýdia Drahovská z Piešťan. V týchto kategóriách štartovali z nášho okresu len dvaja žiaci - Samuel Bršel a Miroslava Ozoráková obidvaja z Nových Zámkov.

Hlavné preteky MIKROTRIATLONU na tratiach 750 m plávania, 20 km cyklistiky a 5 km behu štartovali presne na poludnie už za poriadnej páľavy. Takmer 150 štartujúcich vrátane štyroch štafiet musel organizátor rozdeliť do dvoch vĺn. Napriek účasti aj zahraničných pretekárov z Maďarska a z Čiech na trati dominovali jednoznačne slovenskí pretekári. Už hneď po plávaní sa ujala vedenia trojica Žáčik, Matúšek a Tomašovič. Rozumnou spoluprácou si svoj náskok počas cyklistiky postupne zvyšovali. Na začiatok behu vybiehala táto skupina s náskokom poldruha minúty. V strhujúcom finiši nakoniec zvíťazil Žáčik z Nitry pred Matúšekom z Bratislavy. Tretí podľa vývoja pretekov prekvapujúco skončil Pavlík z Banskej Bystrice, ktorý dokázal na bežeckej trati neuveriteľne predbehnúť svojho oddielového kolegu Tomašoviča. V tejto kategórii „Muži“ dobehol do cieľa z nášho okresu ešte Erik Komáromi z Nových Zámkov.

V kategórii žien zvíťazila prekvapivo vekom len juniorka Romana Gajdošová z Košíc pred Maďarkou Zsuzsannou Szakály a pred favoritkou na celkové víťazstvo Mirou Bednarovičovou z Bratislavy.

Majstrovstvá Slovenska v kategóriách AGE GROUP dopadli pre zástupcov nášho okresu vynikajúco. Veľmi dobre si počínal vekom už veterán Miroslav Ozorák z TK Nové Zámky. Vo svojej kategórii 40-44r. suverénne zvíťazil s náskokom jedenástich minút.

Dokonca v celkovom poradí v cieli bol ôsmy, čo je pre tohto veterána vynikajúci výsledok. Tretie miesto v kategórii 45-49r obsadil Zsolt Molnár štartujúci za domáci oddiel Triatlon klub Dvory nad Žitavou. Smolu mal riaditeľ pretekov František Bernáth, ktorý kvôli bolestivému zraneniu nohy len doklusal do cieľa a vo svojej kategórii 50-54r. obsadil smolné štvrté miesto.

Takisto za domáci triatlonový klub z Dvorov štartoval Alexander Ambrus, ktorý v kategórii 55-59r. skončil na peknom druhom mieste. Niekoľkonásobný IRONMAN z TK Nové Zámky Zsolt Fazekas skončil v kategórii 35-39r. až na 9. mieste, čo bolo miernym sklamaním. Treba však povedať, že táto veková kategória bola veľmi silná. Bola minimálna rovnako kvalitná ako o úroveň mladšia veková kategória.

Počas podujatia atmosféru spríjemňovala okrem profesionálneho speakra aj partia muzikantov z Kolárova. Počas cyklistickej časti pretekov bola hlavná cesta medzi Novými Zámkami a obcou Dvory nad Žitavou úplne uzavretá, bezpečnosť pretekárov bola teda zabezpečená na najvyššej možnej úrovni.

Takmer rekordná účasť skoro 200 pretekárov potvrdila stabilnú pozíciu MIKROTRIATLONU medzi organizovanými triatlonovými pretekmi na Slovensku. Dvorania sa totiž každoročne snažia pripraviť pre účastníkov novinky alebo niečo na spestrenie tohto športového dňa. Uvidíme, čo vymyslia na budúci rok.

1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?