KOMÁRNO. Na príprave podkladov sa zúčastnilo 27 poskytovateľov sociálnych služieb vrátane cirkvi, neziskových organizácií a vyše 1300 občanov.
Čo chcú občania
Obyvateľom mesta rozdali dotazníky (boli zverejnené aj na internete) z ktorých sme získali zaujímavé podnety. Prieskumy a stretnutia poskytovateľov sociálnych služieb na mestskom úrade pomohli zistiť, v akom stave máme sociálne služby pre obyvateľov a o aké služby budú mať v budúcnosti záujem najmä sociálne slabšie skupiny obyvateľstva.
V budúcich rokoch bude treba viac financií na rozvoj stálych sociálnych služieb, veď aj v Komárne je z roka na rok viac bezdomovcov. Mesto potrebuje súrne stálu nocľaháreň, azylový dom či ďalší denný stacionár pre seniorov, rozšírenie opatrovateľskej služby v rodinách, aby starší občania mohli stráviť život aj v staršom veku v domovskom prostredí.
Čo potrebuje mesto
Mesto má momentálne stálu ubytovňu pre 25 ľudí, ale tento počet je malý. V prípade nepriaznivého počasia musíme často zabezpečiť strechu nad hlavu aj vyše 100 ľuďom.
Mesto potrebuje čím skôr prevádzkovať aj azylový dom, kde by našli ubytovanie aj týrané ženy s deťmi.
V komunitnom pláne rátame aj so zabezpečením finančných prostriedkov z rôznych grantov i fondov EU. V tomto období sa mesto uchádza o získanie sumy 150-tisíc eur hlavne na monitoring sociálne slabších skupín obyvateľstva, ako povedal viceprimátor Vojtech Novák.
Ak budeme úspešní, na dva roky by sme chceli prijať kvalifikovaných pracovníkov. Aj na základe ich odporúčaní by sme vybudovali Komunitné a poradenské centrum.
Dotazníky pomohli
Dôležitým kapitálom pred spracovaním komunitného plánu bolo vyhodnotenie dotazníkového prieskumu medzi obyvateľstvom.
Všetci respondenti nielen jasne formulovali odpovede, ale uviedli aj mnoho doplňujúcich informácií.
Spracovatelia Komunitného plánu ich mohli považovať za víziu občanov mesta pre zlepšovanie sociálnych služieb, vytváranie bezpečného prostredia a spolunažívanie v mestskej komunite.
Samozrejme, mnohé podnety občanov boli zapracované aj do Komunitného plánu mesta. Komárno doteraz dosiahlo veľmi zaujímavé výsledky v oblasti sociálnych služieb, čo ocenili aj obyvatelia mesta pri prieskume. Plán sa bude podľa potrieb doplňovať a rozširovať.
Pri spracovaní komunitného plánu treba oceniť úsilie vedenia mesta, odborov mestského úradu, poslancov, komisií aj finálneho spracovateľa Komunitného plánu - organizácie Montry z Bratislavy. Zastupiteľstvo jej vyslovilo poďakovanie.
Plán prerokuje zastupiteľstvo
Aby sa úlohy obsiahnuté v Komunitnom pláne pravidelne realizovali, na rokovanie mestského zastupiteľstva 4. júla predkladá zástupca primátora Vojtech Novák realizačný plán k naplneniu úloh Komunitného plánu sociálnych služieb pre mesto Komárno na rok 2013 a ďalej.
Som presvedčený, že aj v ďalšom období nájdeme patričné pochopenie u vedenia mesta, poslancov i na mestskom úrade, aby sa Komunitný plán za širokej podpory všetkých poskytovateľov sociálnych služieb v meste úspešne realizovali.
Autor: poslanec mestského zastupiteľstva