Streľbu v Hurbanove pripomínali tri sviece, veniec a ústavná sťažnosť

Posudok psychiatrov bol podľa rodiny obetí nepresný a súd ani vyšetrovatelia si nevšimli rasový motív.

Hurbanovo si pripomína výročie streľby na rómsku rodinu.Hurbanovo si pripomína výročie streľby na rómsku rodinu. (Zdroj: SME - TIBOR SOMOGYI)

BRATISLAVA. Tri sviece pred domom a veniec. Takto symbolicky si dnes Hurbanovo pripomenulo tragickú streľbu Milana Juhásza spred roka. Pri svojom besnení zastrelil troch mužov z rodiny Lakatošovcov a dve ďalšie osoby zranil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mesto na juhu Slovenska si iným spôsobom nepripomenulo toto smutné výročie. Rušno bolo iba pred kultúrnym domov.

Pred ním postávalo niekoľko jednotiek metskej a štátnej polície. Ochrancov zákona bolo viac ako novinárov.

Advokát rodiny Stanislav Jakubčík spolu so zástupcami rómskej menšiny tam predstavili ustavnú sťažnosť, ktorou chcú dosiahnuť tvrdší trest pre bývalého mestského policajta Juhásza. Deväťročný trest a tri roky ochrannej liečby pre Juhásza považujú Rómovia za nespravodlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

"Pokiaľ náš človek, teda Róm, spraví trestný čin, vieme to odsúdiť. Ale nie, aby niekto ráno vstal, prišiel a spravil tento problém," povedal o minuloročnej streľbe Ladislav Fízik, predseda Parlamentu Rómov Slvovenskej republiky a organizátor brífingu.

Ten sa mal konať najprv pred domom rodiny Lakatošovcov. Zhromaždenie nedostalo povolenie, pretože "sa nedodržali termíny", uviedla pre SME primátorka Margita Zemková.

"Jatriť rany netreba, za zomrelých je zvykom dávať zádušné omše. Smútiť treba v srdci, nie na ulici," doplnila.

1.jpg

Omša nebola

Zádušnú omšu žiadali aj pozostalí a zástupcovia Rómov. "Chceli sme, aby farár povedal, že táto omša je za Lakatošovcov. Kňaz však namietol, že by to musela byť špeciálna omša pre Rómov. Rozumiete tomu?" hneval sa v Vladimír Fízik z Parlamentu Rómov Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Žaneta Laktošová, manželka a matka zastreleych Rómov, však podľa vlastych slov takú omšu odmietla. Spolu so svojou dcérou sa z Hurbanova odsťahovali. Prázdny bol aj dom Lakatošovcov. Rodina na víkend odcestovala preč, v meste podľa naších informácií nebola ani primátorka a jej zástupca.

Lakatošová sa poďakovala rómskym organizáciam, že prehovorili v ich mene k Slovensku. Teraz sa pokúsia uspieť na Ústavnom súde. Jakubčík namieta, že v procese neboli kontrolné posudky ako v prípade nórskeho masového vraha Breivika. Posudok bol podľa neho plný nelogických a rozporuplných záverov, myslí si.

Juhász bol podľa psychiatrov pri útoku nepríčetný. Vyhol sa tak trestu najmenej 25 rokov za mrežami.

„Zatiaľ sa na mňa nikto s kritikou neobrátil. Keď sa tak stane, budem to riešiť,“ reagoval pychiater Miroslav Čerňan, jeden z tvorcov posudku a dodal: "Pre mňa je rozhodujúce, že súd posudok prijal."

SkryťVypnúť reklamu

Akékoľvek pochybenie odmieta. Posudok na strelca z Hurbanova dokonca poslal ako ukážkovú prácu na medzinárodnú súdno-psychiatrickú konferenciu, ktorá sa uskutoční v septembri.

Rasový motív nevideli

„Milan Juhász vo výpovediach hovoril o vnútornej potrebe riešiť rómsky problém. Vyšetrovatelia ani súd však v útoku nevideli rasový motív,“ upozorňuje na ďalšiu námietku rozsudku Marek Szilvási z Európskeho centra pre práva Rómov. Prekáźa mu tiež, že v rozsudku sa píše o neprispôsobivých obyvateľoch, hoci v zápisníci tento termín nie je.

Jakubčik priznal, že keď neuspejú na Slovensku, skúsia to v Štrasburgu na Európskom súde pre ľudské práva.

Ústavný právnik Peter Kresák však vidí v sťažnosti niekoľko podaní „hodné odmietnutia“. Medzi nimi sú aj odkazy na internetových ako dôkaz rasistických nálad v spoločnosti. „Neviem si dosť dobre predstaviť, ako tým rozsudkom mohlo dôjsť k porušeniu namietaných práv,“ dodal Kresák.

Expert na ústavne právo Ján Drgonec si zase nespomína na prípad, kedy Ústavný súd SR rozhodol v prospech sťažovateľov v podobnom prípade, kedy súd nevzal do úvahy rasový motív útoku. „Ak by zvíťazili, bol by to precedens, dodal.

3.jpg

Chronológia

Výberová chronológiu súdneho procesu s expolicajtom Milanom Juhászom vo veci streľby v Hurbanove v roku 2012.

19. júna 2012 - Milana Juhásza vzal sudca Špecializovaného trestného súdu na pracovisku v Banskej Bystrici do väzby. Rozhodnutie bolo právoplatné, pretože Milan J. voči nemu nepodal sťažnosť.

23. augusta 2012 - Bývalý mestský policajt Milan Juhász sa podrobil vyšetreniu duševného stavu.

17. októbra 2012 - Strelec z Hurbanova patrí do ústavu. Vyšetrovatelia podľa policajného prezidenta znalcov ešte raz vypočúvali. Zisteniam z ich posudku poriadne nerozumela ani polícia. Z psychiatrického posudku dvoch znalcov vyplynulo, že Milan Juhász môže skončiť v psychiatrickom ústave. Navrhli to znalci, ktorí tým vraj chceli zabrániť "opakovaniu afektogénne podmieneného konania". V ústave ho chcú sledovať a liečiť. Podľa lekárov Milan Juhász trpí paranoickým vývinom osobnosti, ktorý je podľa nich predchodcom "trvalej poruchy s bludmi".

30. novembra 2012 - Polícia ukončila vyšetrovanie streľby v Hurbanove. Prípadom sa začala zaoberať prokuratúra.

11. decembra 2012 Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) ukončil vyšetrovanie streľby v Hurbanove. V rámci vyšetrovania sa objasňovali všetky dôležité skutočnosti, a to aj duševný stav obvineného v čase, keď skutok spáchal.

20. decembra 2012 Bývalý mestský policajt Milan Juhász bude aj naďalej stíhaný väzobne. Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd. Dôvodom rozhodnutia bola obava, že by obvinený ušiel alebo pokračoval v trestnej činnosti. Milan J. voči tomu podal sťažnosť, o ktorej mal rozhodnúť Najvyšší súd SR.

30. januára 2013 Skutok Milana Juhásza nie je možné posúdiť ako obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy, ale len ako obzvlášť závažný zločin vraždy. Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd a vec postúpil Okresnému súdu v Nitre. Dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal proti tomuto uzneseniu sťažnosť, o ktorej mal rozhodnúť Najvyšší súd SR. V zákonnej lehote väzby prípravného konania bolo vyšetrovanie vo veci Milana Juhásza ukončené.

25. marca 2013 - Bývalý mestský policajti Milan Juhász pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku nepoprel, že sa masaker odohral tak, ako sa píše v obžalobe prokurátora. Okrem iného sa v nej uvádza, že chcel "definitívne vyriešiť problém s neprispôsobivými obyvateľmi". Vyhlásenie obžalovaného zapríčinilo, že súd nebude vypočúvať väčšinu svedkov, ani Milana Juhásza.

26. marca 2013 - Psychiatri zistili, že Milan Juhász mal v čase vraždenia výrazne znížené rozpoznávacie a ovládacie schopnosti. Napriek tomu ho nevnímali ako duševne chorého, išlo o hranične chorobný stav, ktorý sa môže zhoršovať. Povedal to znalec z odboru psychiatrie Miroslav Čerňan, ktorý vypovedal na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu v Pezinku a podieľal sa na vyšetrení Milana Juhásza.

27. marca 2013 Záverečná reč prokurátora odznela na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Následne bývalého mestského policajta Milana Juhásza Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) odsúdil na deväť rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň mu uložil ochranné ústavné psychiatrické liečenie a ochranný dohľad na tri roky. Rovnaký trest navrhol súdu prokurátor. Súd prihliadol na znalecké posudky psychiatrov a psychológov, podľa ktorých mal Juhász v čase masakry výrazne znížené ovládacie a rozpoznávacie schopnosti. S rozsudkom bol spokojný prokurátor aj obžalovaný, obe strany sa vzdali práva podať odvolanie. Rozsudok nadobudol právoplatnosť.

tasr

Rozsudok Špecializovaného trestného súdu v prípade MIlana Juhásza

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 232
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 927
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 989
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 495
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 753
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 540
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 188
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 748
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 123
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 086
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 50 106
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 39 632
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 075
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 256
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 11 726
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 619
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Je dobojované. Rozhodca dvíha ruku víťaza zápasu Ľudovíta Kleina.

V najprestížnejšej organizácii MMA pôsobí už piaty rok.


Februárový protivládny protest v Nových Zámkoch.

Slovensko sa približuje režimu v Rusku a Maďarsku, hlásia organizátori.


Monoštorský most v Komárne.

Svetový deň povedomia o autizme si pripomenuli aj v Komárne a Nových Zámkoch.


Pri bankomate treba dať pozor. Podvodníci na ne inštalujú rôzne falošné nadstavce a čítačky.

Pozor na falošné príbehy.


  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 123
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 086
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 50 106
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 39 632
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 075
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 256
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 11 726
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 619
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu