BRATISLAVA. Bývalému mestskému policajtovi Milanovi Juhászovi, ktorý vlani zastrelil troch Rómov v Hurbanove, znížili trest preto, že potrebuje psychiatrickú liečbu. Napriek tomu je zrejme v bežnej cele.
Kde si odpykáva deväťročný trest, netušia ani súdny znalec, ktorý mu odporučil hospitalizáciu, ani rodina obetí z Hurbanova.
Povedať to odmieta Zbor väzenskej a justičnej stráže s odôvodnením, že si to Juhász neželá.
Vôbec tak nie je jasné, či ho liečia psychiatri tak, ako to odporúčali znalci na súde. Práve pre tvrdenie znalcov, že mal pri streľbe znížené ovládacie a rozpoznávacie schopnosti, mu súd výrazne znížil trest.
Špecializovaný trestný súd, ktorý ho odsúdil, má posledné hlásenie o jeho pobyte z Leopoldova, o začatí liečby zatiaľ hlásenie nedostali. Takéto hlásenia pritom bežne dostávajú okamžite.
Znalec: Už sa ma nepýtali
- minulý rok bolo na súdom nariadenej ochrannej psychiatrickej liečbe 453 odsúdených;
- vo väzenskej nemocnici v Trenčíne v roku 2012 hospitalizovali spolu 2500 pacientov;
- priemerne tam boli 20 dní.
Jediná psychiatrická väzobná liečebňa na Slovensku je v Trenčíne. Interné predpisy kážu väzenskej stráži posielať tam väzňov podľa veku aj závažnosti trestného činu.
Súdny posudok psychiatra, ktorého spoluautorom bol aj Miroslav Čerňan, patril k zásadným dokumentom v procese.
Na otázku, kedy by mala prísť Juhászova liečba, odpovedal: „Mala by prísť po stanovení diagnózy, ako to býva v civilnom živote. Odporučil som hospitalizáciu.“
Psychiatrická liečba, hoci len ambulatná, je možná aj v Leopoldove.
Pre súdneho znalca sa podľa neho končí práca na prípade predložením posudku a výpoveďou na súde.
„Ako si to manažujú, je to na ich zodpovednosti. Nám súdnym znalcom nikto nedáva po súde vedieť o priebehu liečby a stave pacienta,“ povedal Čerňan. Ešte v marci varoval, že Juhászovi by väzenie mohlo spôsobiť ďalší skrat.

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Kým si odpyká trest
„Psychiatrická liečba by sa spravidla mala vykonávať počas výkonu trestu. Kedy a kde bude prebiehať, je v kompetencii ústavu,“ povedala Katarína Kudjaková, hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu.
V marci Juhásza odsúdili na deväť rokov vo väzení s ochrannou liečbou a trojročný ochranný dohľad. Hrozil mu pritom trest minimálne 25 rokov.
Počet odsúdených a obvinených, ktorí absolvovali psychiatrickú liečbu v roku 2012
((graf))
Zdroj: Ročenka ZVJS 2012