KOMÁRNO. Sálou Dôstojníckeho pavilónu a sálou Podunajského múzea v Komárne sa v piatok 7. júna niesli melódie významných hudobných skladateľov. Piateho ročníka medzinárodnej súťaže v sólovej hre na husliach, v komornej hre a v štvorručnej hre na klavír sa zúčastnili talentovaní žiaci základných umeleckých škôl zo Slovenska i z Maďarska.
„Bál som sa, či vzhľadom na povodňovú situáciu prídu. Psychický tlak nám mnohým nedovolil spokojne spať, no tohtoroční žiaci boli vynikajúci. Súťažou chceme žiakov povzbudiť, aby sa navzájom počuli, vymenili si skúsenosti,“ hovorí Rudolf Harmat, organizátor podujatia a učiteľ v ZUŠ v Komárne. Vyzdvihol, že vzhľadom na povodňovú situáciu išlo o internú súťaž bez prístupu širokej verejnosti. Zúčastnilo sa jej spolu 138 zainteresovaných odborníkov, hudobníkov, pedagógov, korepetítorov a rodinných príslušníkov žiakov.
Podujatie zorganizoval Komárňanský komorný orchester Comorra a Základná umelecká škola v Komárne pod záštitou predsedu NSK Milana Belicu, s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja a Mesta Komárno. Pomohli aj zamestnanci hotela Panoráma, ktorí poskytli nocľahy, priestory a stravovanie účastníkom.
Foto: Virgínia Ďuriková
Hudby sa nechcú vzdať
Výkony piateho ročníka Beliczayho súťaže hodnotila odborná porota zložená zo slovenských a maďarských pedagógov. Kritériom vo výbere hlavného porotcu je podľa Rudolfa Harmata najmä vysoká odbornosť a znalosť metodiky vyučovania hudby tých vekových kategórií, ktoré sa na súťažnej prehliadke zúčastňujú.
Musí byť tiež pedagógom konzervatória alebo VŠMU na Slovensku, Maďarsku alebo v Rakúsku.
„Veľmi si vážim piatu kategóriu v komornej hre. Hrajú v nej starší žiaci, ktorí ukončili prvý stupeň ZUŠ. Nezvolili si síce hudobnú kariéru, ale nechcú sa hudby vzdať, zostali pri svojom hudobnom nástroji. A to sa dobre počúva,“ skonštatovala vedúca poroty v komornej hre Ácsné Szily Éva, ktorá pôsobí na hudobnej akadémii Aladára Tótha v Budapešti.
Metodiku hry na husliach vyučuje už 45 rokov a za najdôležitejší považuje v komornej hre súzvuk. „Sledovala som hlavne učiteľov podiel na hre, jeho štýl a požiadavky na svojich žiakov. Každý musel zvládnuť svoju časť hry a zároveň udržať harmóniu, vytvoriť súzvuk, správne začať a ukončiť číslo. Dôležitá je celková produkcia,“ zhodnotila Ácsné Szily Éva. Vlani získala titul vynikajúceho pedagóga. Za posledných 20 rokov často cestuje na zahraničné hudobné súťaže a priaznivcom hudby veľmi fandí. Hudba rozvíja duchovnú, kultúrnu aj vedomostnú stránku človeka.
Foto: Virgínia Ďuriková
Najlepšia je „nadrvená“ hra zo srdca
Sólová hra na husliach bola v Podunajskom múzeu na Palatínovej ulici rozdelená do piatich kategórií. Komorná hra v Dôstojníckom pavilóne do troch kategórií. Všetkých súťažiacich ocenili zlatými, striebornými a bronzovými pásmami. Pre zaručené zlaté pásmo „stačí hrať primerane náročnú skladbu čisto, rytmicky správne, s výrazom a všetko bude OK,“ nadsadil učiteľ Rudolf Harmat, podľa ktorého je veľkým majstrovstvom zvládnuť všetky tri podmienky.
Rukám vraj rozkazuje hlava, ktorá ovláda techniku hry. „Medzi rukami a hlavou máme srdce, teda city. Keď v hre nie sú, je to len niečo „nadrvené“ bez obsahu, hĺbky a myšlienky,“ uzavrel Harmat.
Špecifikom Beliczayho hudobnej súťaže zostáva učiteľ, ktorý môže hrať v komornom zoskupení so svojimi žiakmi. Na ostatných súťažiach je niečo podobné zakázané.
Najlepší
Laureátmi v sólovej hre na husliach sa stali:
• Ferdinand Slezák zo ZUŠ Miloša Ruppeldta z Bratislavy (II. kategória)
• Zoltán Schwartz z Tóth Aladár Zeneiskola Budapest (III. kategória)
• Filip Gutten zo ZUŠ Ladislava Árvaya Žilina (III. kategória)
• Soós Áron z Tóth Aladár Zeneiskola Budapest (III. kategória)
Laureátmi v komornej hre sa stali:
• kvarteto štyroch violončiel (Bucella Lilla-Králik Milkós-Rátkay Áron-Szelevényi Oszkár) z Tóth Aladár a Kroó György Zeneiskola Budapest (I. kategória)
• trio čelo-čelo-klavír (Bucelle Lilla-Rátkay Áron-Erdélyi A. Leila) z Kroó György Zeneiskola Budapest (I. kategória)
• duo klarinet - klavír (Bakó Dorottya - Kapusi Réka) z Szent István a Kroó György Zeneiskola Budapest (III. kategória)
• cimbalové duo (Matej Cvečko - Lucia Šalmiarová) zo ZUŠ Jozefa Kresánka Bratislava (III. kategória).
Najvyššie ocenenie Cenu predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja udelila odborná porota Filipovi Guttenovi zo ZUŠ Ladislava Árvaya v Žiline.
(VD)