KOMJATICE. Triedy premenili na jednotlivé členské štáty únie. Lavice nahradili makety charakteristických stavieb štátov EÚ, steny zdobili žiacke projekty, vystavovali sa autentické predmety.
Žiaci boli prezlečení za významné osobnosti, prezentácie dopĺňali ukážky európskych kultúr a ponúkali sa typické jedlá. Návštevníci sa tak cítili ako na poznávacom zájazde. Mohli sa odfotiť pri meter vysokej makete Eiffelovej veže, pozrieť si londýnsky Big Ben namaľovaný na stene a ochutnať anglický čaj s mliekom, postáť pri pražskom orloji, u siedmakov obdivovať grécke stĺpy spolu s dievčatami prezlečenými za grécke bohyne. V triede, ktorá prezentovala Taliansko, tlieskali scénke o Rómeovi a Júlii.
Za jediný deň stretli anglickú kráľovnú aj Máriu Teréziu, navštívili španielsku koridu, zatancovali si flamenco a podali si ruku s rumunským Drakulom. V poľskej triede samotná Mária Currie Sklodowska predviedla chemické pokusy, ktorým sa prizeral aj Ján Pavol II. Belgickí šmolkovia sa hrali na bruselský európsky parlament, vo fínskej expozícii nechýbali hokejisti, sauna a živý pes husky.
Švédska trieda prekvapila vystúpením ABBY a Pipi dlhou pančuchou, česká zasa namaľovaným Řípom pod ktorým stáli Přemysl oráč a Libuše . Zaujímavé bolo stvárnenie Maďarska, kde deviataci vytvorili obraz maďarskej pusty s typickou studňou, čárdou a dievčatá v maďarských krojoch ponúkali somloi halušky. V nemecky štylizovanej kuchyni bol zasa ponúkaný „eintopf“ a nechýbal ani berlínsky múr, ktorý sa tiahol cez triedu a oddeľoval Margarétu Steiffovú s jej medvedíkmi od Schumachera, bundesligy a Schwarzwaldského lesa.
Holandské veterné mlyny vyrobili siedmaci a ochotné mamičky upiekli torty v národných farbách. Prezentáciu Cypru dopĺňala okrem 3D mapy aj veľká maketa historickej lode, Afrodita na Olympe a zeleninový šalát s kozím syrom. Pobaltské štáty prezentovala Špeciálna základná škola, a s nádhernými ikonami, pirohmi a tradičnými lotyšskými krojmi sa jej to podarilo veľmi autenticky.
Tretiaci tancovali írske tance, druháci ležali na bulharských plážach a ďalší v Dánsku stavali z Lego kociek. Slovensko predstavili malí prváci, ktorí sa v zahrali na Jánošíka, Svätopluka a Báthoryčku. Školské administratívne pracovníčky premenili svoju kanceláriu na Portugalsko s maketou pútnického miesta Fatima, hroznom a atmosféru dopĺňajúcimi mušľami.
Riaditeľka sama spolu s autorkou projektu ponavštevovali veľvyslanectvá. Takmer všetky ambasády poskytli škole množstvo informačných materiálov, ktoré dotvárali realistickú atmosféru členských štátov únie.
Školu navštívili významní hostia. Jedným z nich bol aj Andrej Krchňavý zo Zastúpenia Európskej komisie v SR, ktorý zaradil komjatický projekt do TOP školských akcií na Slovensku s podobným zameraním.
Riaditeľka sekcie miestneho rozvoja ZMOS-u Karin Jaššová a podpredseda NSK Ladislav Marenčák tiež nešetrili slovami chvály, nadšenia a vyzdvihli profesionálnu úroveň prezentácie únie. Ohúrený zástupca hlavného sponzora akcie povedal: „Prišiel som na dvadsať minút s tým, že si pozriem pár informačných panelov, ale to, čo dokázali učitelia so žiakmi na tejto škole je neuveriteľné.“ Nadšení odchádzali aj rodičia, hrdí na svoje deti.
V dnešných časoch, keď učiteľov v médiách podávajú iba ako žobrajúci o zvýšenie platov, aktivita komjatickej školy dokazuje, že aj za málo peňazí sa muzika dá robiť. Učitelia zo ZŠ s MŠ O.Cabana v Komjaticiach majú chuť do práce aj podporu svojej riaditeľky Marty Gocníkovej.
Autor: Mária Derďaková