NOVÉ ZÁMKY. Tradične sa začal pod sochou Antona Bernoláka na Hlavnom námestí. „V tomto kostole slúžil omše, na fare vedľa kostola prežil šestnásť rokov života, neďaleko námestia je aj pochovaný,“ prihovorila sa Jana Garajová účastníkom slávnosti, ktorí sa pod sochou fotografovali už pred začiatkom podujatia.
Znela bernolákovčina aj tisícročná slovenčina
Herečka a recitátorka Ida Rapaičová predniesla v bernolákovčine úryvok z prvého spevu eposu Cyrilometodiáda od najväčšieho bernolákovského básnika Jána Hollého.
Ocenení z nášho regiónu
Stella Hamranová, ZŠ Nábrežná Nové Zámky (Čestné uznanie - 2. kategória)
Viktória Kutyková, ZŠ s MŠ Veľká Maňa (Čestné uznanie - 2. kategória)Michaela Puková, ZŠ Lipová (Čestné uznanie - 2. kategória)
Martin Stanovič, ZŠ Devínska Nové Zámky (Čestné uznanie - 2. kategória)
Michal Badin, SOŠ Dvory nad Žitavou (Čestné uznanie – 3. kategória)
Medzi účastníkmi sme už tretíkrát za sebou stretli Barbaru Pioppiovú. Narodila sa slovenskej matke a talianskemu otcovi, u nás chodí do školy a čochvíľa ju budú nasledovať aj dve mladšie sestry. Svoje ocenenia teda nevyhráva v kategórii zahraničných, ale domácich účastníkov. „Do Talianska sa pravidelne vraciame, preto ho stále porovnáva so Slovenskom – umenie, jedlá a podobne,“ povedala nám Barbarina mama.
V sále Miestneho odboru Matice slovenskej na Nábreží, kde sa konalo slávnostné vyhodnotenie, už vystupovali umelci z viacerých kútov Slovenska. Tentoraz takmer celý program obstarali Novozámčania – od zborového spevu a folklóru až po sláčikový orchester a operný spev. Medzi hosťami podujatia boli zástupcovia krajskej a miestnej samosprávy, predstavitelia Matice, ministerstva kultúry, Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra, Štátneho pedagogického ústavu aj Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
„Mám pocit, že hodnoty ako viera, láska, úcta a zodpovednosť akoby sa v tomto storočí nenosili. Ale som presvedčený, že myšlienky týchto literárnych prác pomôžu zorientovať sa ich autorom aj našej generácii,“ povedal Ladislav Marenčák, podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja.
„Hovorí sa, že dnešná mladá generácia sedí pri počítačoch, nešportuje a nečíta. Práve vy ste dôkazom opaku,“ potvrdil primátor Nových Zámkov Gejza Pischinger.
Ida Rapaičová vystúpila v Nových Zámkoch po prvý krát. Tentoraz predniesla Proglas Konštantína Filozofa napísaný ako predslov prekladu biblie. Keďže slovenčine spred tisíc rokov by málokto rozumel, súčasne aj prekladala.
Ocenení zahraniční súťažiaci. Foto: (MA)
Najexotickejší je najbližší
Všetci účastníci slávnosti, dokonca aj z Maďarska či Rumunska, hovorili po slovensky. Iba gymnazistka Lucie Hůtová z Uherského Hradišťa, držiteľka Ceny poroty v kategórii zahraničných účastníkov, spustila iným – našťastie úplne zrozumiteľným jazykom.
„Môj pradedko pochádzal zo Slovenska, moja mamka tu má veľa priateľov, aj najlepšia kamarátka, o ktorej som písala, často cestuje na Slovensko,“ povedala pre MY. Dodala, že mnoho jej priateľov sleduje aj slovenské programy a slovenčine rozumie. Už ťažšie by bolo hovoriť. Držiteľka čestného uznania Bianka Koniariková zo slovenskej ZŠ v Gemelčičke (Rumunsko) už písala aj do iných súťaží, tejto sa zúčastnila po prvý raz. Slovensko sa jej páči, v Nových Zámkoch je vraj veľmi pekne.
Jeden z najväších aplauzov zožal Michal Badin. Foto: (MA)
Stredoškolák už bloguje
Jeden z najväčších aplauzov zožal Michal Badin, ktorého na pódium priviedla jeho učiteľka slovenčiny. Žiak prvého ročníka pomaturitného štúdia Strednej odbornej školy v Dvoroch nad Žitavou to má vzhľadom na svoj zrakový hendikep ťažšie. „Všimla som si jeho nadpriemernú úroveň v slovenčine a oslovila som ho, keď prišli ponuky na účasť v súťažiach,“ povedala nám slovenčinárka Eva Nagyová.
Tento rok už Michala ocenili v celoštátnej autorskej súťaži Červené stužky, dostal mimoriadnu cenu ministra obrany za príspevok o vojakoch v zahraničných misiách, okrem toho píše blogy. Po skončení školy sa možno bude venovať ladeniu klavírov.
Technický štáb tvorili dámy. Foto: (MA)
Najmladšia ešte nevie písať
Najmladšia účastníčka slávnosti síce nevie čítať ani písať, ale do Nových Zámkov merala vyše štyristokilometrovú trasu. Sedemmesačná Grétka z Vranova nad Topľou sem spolu s rodičmi sprevádzala sestru Emmu Bindasovú, ktorá už pri prvej účasti dostala hlavnú cenu v 2. kategórii.
Fotogalériu z podujatia si môžete pozrieť v rubrike PressFoto v článku
http://novezamky.sme.sk/c/6841391/preco-mam-rad-slovensko.html >>
Už niekoľko rokov sa na organizácii súťaže aj záverečného ceremoniálu podieľajú pedagógovia a žiaci Základnej školy na Nábrežnej ulici v Nových Zámkoch. Starali sa o techniku, prednášali úryvky z ocenených prác. Laptop s prezentáciami a hudobnými predelmi v zákulisí obsluhovalo netradične dievča.
„Z Nábrežnej nás tu býva okolo dvadsať učiteľov a žiakov. Prezentácie sa musia vopred pripraviť a zosychronizovať, a najlepšie sa to robí doma. Preto je za laptopom moja dcéra – gymnazistka,“ povedala nám moderátorka slávnosti Timea Garajová.
21. ROČNÍK V ČÍSLACH
• Do celoštátneho kola súťaže sa prihlásilo 135 škôl z celého Slovenska (117 základných, 18 stredných). Hodnotilo sa 552 prác, okrem čisto literárnych prišla jedna literárno-výtvarná a dve kolektívne práce.
• Zahraniční účastníci súťažili v kategórii, ktorú zabezpečovala Matica slovenská a Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Zapojilo sa 22 škôl a hodnotilo sa 121 prác zo šiestich štátov (Česko, Chorvátsko, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Ukrajina).
• Súťažné práce posudzovalo 15 porotcov v štyroch kategóriách. Udelili 5 hlavných cien, 5 cien poroty, 53 čestných uznaní, ďalej Osobitnú cenu predsedu Matice slovenskej, 5 osobitných cien, ocenili 5 škôl a 4 pedagógov.