BÍŇA. V súčasnosti má 1482 obyvateľov. Z nich je takmer 90 percent maďarskej národnosti, viac ako deväť percent je slovenskej národnosti a malé zastúpenie tu majú aj obyvatelia rómskej, českej a nemeckej národnosti.
V dávnej i bližšej minulosti bola obec viackrát ťažko postihnutá rôznymi vojnovými udalosťami. Počas tureckých vojen ju takmer zrovnali so zemou Turci, neskôr ju plienili poľské vojská. Cez druhú svetovú vojnu zasa trpela počas niekoľkomesačných ťažkých bojov na Hrone. V súčasnosti sa Bíni darí dobre a postupne sa rozvíja. Zdôraznila to jej starostka Eva Čákváriová. Máme za sebou vlaňajší úspešných rok, darí sa nám získavať financie z fondov Európskej únie (EÚ). Dokončili sme viaceré projekty a pripravujeme nové, hovorí Čákváriová.
Ako pripomína, v Bíni sa v posledných rokoch málo investovalo do opráv a zveľadenia obecného majetku, ktorý postupne začal chátrať. Rozvojové projekty sú preto podľa starostky veľmi dôležité. Vlani sa obci podarilo zrekonštruovať budovu, v ktorej sídli obecný úrad, kultúrny dom a pošta. Za 317.000 eur sa podarilo vymeniť okná, podlahy, a kúrenie. Okrem toho sa zateplila a opravila fasáda budovy. Na tento projekt sme získali 208.000 eur z fondov EÚ a zvyšok bolo naše vlastné spolufinancovanie. Menšiu čiastku nám preplatí aj Slovenská pošta, vysvetlila Čákváriová.
Tento rok sa obec púšťa do veľkého projektu za takmer 800.000 eur. Za obecným úradom vznikne zberný dvor, ktorý bude slúžiť na separovanie odpadu z Bíne a neskôr aj z iných obcí. Zmluva s Ministerstvom životného prostredia SR o poskytnutí nenávratného finančného príspevku je už podpísaná a do konca septembra má byť zberný dvor hotový. Momentálne sa usilujeme hľadať peniaze aj na rekonštrukciu našej materskej školy, ktorá bola postavená v roku 1981 a už potrebuje opravu. Projekt na rekonštrukciu sme aj so žiadosťou o nenávratný finančný príspevok vypracovali a podali, ale doteraz nemáme žiadnu odpoveď. Máme naplánované aj ďalšie zámery, zatiaľ nám však na ne chýbajú peniaze. Ale veríme, že aspoň časť z nich sa nám podarí realizovať, hovorí Čákváriová.
Zároveň pripomína, že obec nie je pyšná iba na svoj súčasný rozvoj, ale aj na bohatú históriu, ktorú v Bíni reprezentuje predovšetkým vzácny neskororománsky kostol a rotunda z 13. storočia. Kto by chcel poznať spôsob života v Bíni v minulosti, môže navštíviť aj vlastivedný dom hneď vedľa obecného úradu. Sú v ňom vystavené súčasti ľudového odevu, rôzne remeselnícke a roľnícke nástroje a ďalšie pamiatky. Okrem toho pripravujem aj vydanie DVD, na ktorom chceme priblížiť náš kroj, pre ktorý je typická krátka ženská sukňa, a samozrejme aj naše ľudové zvyky v rámci projektu Svadba v krátkych sukniach, dodáva Čákváriová.