V nedeľu uplynie rok o tragického prípadu streľby v Hurbanove, pri ktorej prišli o život traja ľudia a ďalší dvaja boli zranení. Všetci boli členmi jednej rodiny.
HURBANOVO. Dráma sa začala 16. júna 2012 krátko po 10. hodine. Mestský policajt Milan Juhász z obce Svätý Peter, sa súkromným autom Fiat Punto modrej farby doviezol pred obytný dom na Komárňanskej 5. Vystúpil z auta a začal strieľať krátkou ručnou zbraňou, ktorú mal v nelegálnej držbe. Použil bývalú vojenskú zbraň českej výroby ČZ vzor 52 so strelivom Tokarev.
Usmrtil troch ľudí a ďalších dvoch zranil. O život prišiel 44-ročný muž, jeho 19-ročný syn a 24-ročný zať. Druhý syn utrpel priestrel pľúc, jeho manželka mala poranenú nohu. Policajti približne hodinu po streľbe lokalizovali strelca v priestoroch rodinného domu primátorky Margity Zemkovej na Agátovej ulici. Policajt si pri dome primátorky priložil zbraň k hlave a vyhrážal sa samovraždou. Dvaja pracovníci policajného zboru a jeden pracovník mestskej polície s ním vyjednávali, po dvoch hodinách boli úspešní. Muž sa vzdal a odovzdal svoju zbraň policajtom. V čase svojho vyčíňania bol policajt mimo služby.
Chronológia
TASR prináša výberovú chronológiu súdneho procesu s expolicajtom Milanom Juhászom vo veci streľby v Hurbanove v roku 2012.
• 19. júna 2012 - Milana Juhásza vzal sudca Špecializovaného trestného súdu na pracovisku v Banskej Bystrici do väzby. Rozhodnutie bolo právoplatné, pretože Milan J. voči nemu nepodal sťažnosť.
• 23. augusta 2012 - Bývalý mestský policajt Milan Juhász sa podrobil vyšetreniu duševného stavu.
• 17. októbra 2012 - Strelec z Hurbanova patrí do ústavu. Vyšetrovatelia podľa policajného prezidenta znalcov ešte raz vypočúvali. Zisteniam z ich posudku poriadne nerozumela ani polícia. Z psychiatrického posudku dvoch znalcov vyplynulo, že Milan Juhász môže skončiť v psychiatrickom ústave. Navrhli to znalci, ktorí tým vraj chceli zabrániť "opakovaniu afektogénne podmieneného konania". V ústave ho chcú sledovať a liečiť. Podľa lekárov Milan Juhász trpí paranoickým vývinom osobnosti, ktorý je podľa nich predchodcom "trvalej poruchy s bludmi".
• 30. novembra 2012 - Polícia ukončila vyšetrovanie streľby v Hurbanove. Prípadom sa začala zaoberať prokuratúra.
• 11. decembra 2012 Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) ukončil vyšetrovanie streľby v Hurbanove. V rámci vyšetrovania sa objasňovali všetky dôležité skutočnosti, a to aj duševný stav obvineného v čase, keď skutok spáchal.
• 20. decembra 2012 Bývalý mestský policajt Milan Juhász bude aj naďalej stíhaný väzobne. Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd. Dôvodom rozhodnutia bola obava, že by obvinený ušiel alebo pokračoval v trestnej činnosti. Milan J. voči tomu podal sťažnosť, o ktorej mal rozhodnúť Najvyšší súd SR.
• 30. januára 2013 Skutok Milana Juhásza nie je možné posúdiť ako obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy, ale len ako obzvlášť závažný zločin vraždy. Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd a vec postúpil Okresnému súdu v Nitre. Dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal proti tomuto uzneseniu sťažnosť, o ktorej mal rozhodnúť Najvyšší súd SR. V zákonnej lehote väzby prípravného konania bolo vyšetrovanie vo veci Milana Juhásza ukončené.
• 25. marca 2013 - Bývalý mestský policajti Milan Juhász pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku nepoprel, že sa masaker odohral tak, ako sa píše v obžalobe prokurátora. Okrem iného sa v nej uvádza, že chcel "definitívne vyriešiť problém s neprispôsobivými obyvateľmi". Vyhlásenie obžalovaného zapríčinilo, že súd nebude vypočúvať väčšinu svedkov, ani Milana Juhásza.
• 26. marca 2013 - Psychiatri zistili, že Milan Juhász mal v čase vraždenia výrazne znížené rozpoznávacie a ovládacie schopnosti. Napriek tomu ho nevnímali ako duševne chorého, išlo o hranične chorobný stav, ktorý sa môže zhoršovať. Povedal to znalec z odboru psychiatrie Miroslav Čerňan, ktorý vypovedal na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu v Pezinku a podieľal sa na vyšetrení Milana Juhásza.
• 27. marca 2013 Záverečná reč prokurátora odznela na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Následne bývalého mestského policajta Milana Juhásza Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) odsúdil na deväť rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň mu uložil ochranné ústavné psychiatrické liečenie a ochranný dohľad na tri roky. Rovnaký trest navrhol súdu prokurátor. Súd prihliadol na znalecké posudky psychiatrov a psychológov, podľa ktorých mal Juhász v čase masakry výrazne znížené ovládacie a rozpoznávacie schopnosti. S rozsudkom bol spokojný prokurátor aj obžalovaný, obe strany sa vzdali práva podať odvolanie. Rozsudok nadobudol právoplatnosť.