NOVÉ ZÁMKY. „Nevytváranie nových pracovných príležitostí má za následok úbytok obyvateľov, rast nevhodnej skladby veku a vitality populácie,“ povedal Richard Schwarz na rokovaní zastupiteľstva.
Mestu ubúda obyvateľov
Svoje informácie čerpal z podkladov pre územný plán mesta a Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja Nitrianskeho samosprávneho kraja. Podľa nich od roku 1850 počet obyvateľov Nových Zámkov rovnomerne rástol z počtu 6 604 (rok 1850) až po číslo 43 546 (roku 1995). Výnimkou bolo obdobie II. svetovej vojny, ktoré malo na Nové Zámky doslova devastačný vplyv.
Potom až do roku 1995 počet obyvateľov rástol. Za šestnásťročné obdobie 1995 – 2011 však v okresnom meste ubudlo 3 900 ľudí.
Prognóza do roku 2025 udáva zníženie počtu obyvateľov na 37 987. Úbytok 5 259 ľudí v porovnaní s rokom 1995 predstavuje zníženie počtu obyvateľov o 13 percent.
„Nemôžeme sa vyhovárať na infraštruktúru. Napríklad v susednom okresnom meste Levice zvrátili negatívny demografický vývoj, rastie tu počet aj vitalita obyvateľstva,“ dodal.
Máme roľu bez infraštruktúry
O vybudovaní priemyselného parku sa v Nových Zámkoch hovorí od roku 2006. Uvažovalo sa o lokalite pri Dvorskej ceste, neskôr pri Bajčskej ceste, nakoniec sa na vybudovanie priemyselného parku vytipovalo približne 43 hektárov plochy v okolí Nesvadskej cesty.
„Asi pred štyrmi rokmi mesto vyhlásilo verejné obstarávanie na projektanta inžinierskych sietí k ploche na Nesvadskej ceste. Obstarávanie prebehlo, aj projekt bol hotový, ale neprešiel ani na územné rozhodnutie,“ informoval poslanec Schwarz svojich kolegov na rokovaní.
„Máme roľu, ale bez infraštruktúry. Nie je prijateľné, aby tam niekto prišiel a bez povolenia začal budovať siete alebo cesty,“ uzavrel.
Informáciu o pozemkoch na priemyselný park prerokovávalo mestské zastupiteľstvo už v roku 2005.
Máme mestskú firmu
Vybudovanie parku poslanci zahrnuli do menovitého zoznamu rozvojových programov na rok 2006. Uznesením zastupiteľstva z februára 2006 v mestskom rozpočte vyčlenili milión korún na štyri parcely, spôsobilé ako priemyselný park po napojení na inžinierske siete a po zmene územného plánu, ktorý sa pripravoval na II. polrok 2006.
Od roku 2008 sa prípravou priemyselného parku zaoberá mestská spoločnosť NZ - INVEST, s.r.o.. Zo štyroch pôvodných štatutárnych zástupcov zostal jediný – súčasný poslanec mestského zastupiteľstva Juraj Kisely.
„Zatiaľ môžeme hovoriť len o areáli. Aby mohol byť priemyselným parkom, museli by sme sem zabezpečiť infraštruktúru. Potrebné množstvo financií sa dá vybaviť len prostredníctvom fondov Európskej únie,“ povedal J. Kisely v rozprave k priemyselnému parku. Doplnil, že zatiaľ posledným záujemcom bola holandská firma. Ponúkli jej 3,5 hektára pozemkov, ak si k nim vybudujú infraštruktúru. Po zvážení si to rozmysleli a odišli do Galanty.
Máme ďalšiu komisiu
Mestské zastupiteľstvo schválilo zriadenie komisie zloženej z poslancov a pracovníkov mestského úradu. Komisia mala vypracovať návrh opatrení až po fyzickú realizáciu priemyselného parku. Správu o stave priemyselného parku mala predložiť na najbližšie rokovanie zastupiteľstva.
Toto uznesenie schválili vo februári 2013. Na rokovaní zastupiteľstva v apríli 2013 nepadla o priemyselnom parku ani zmienka.
Ferplast v Nesvadoch býva cieľom oficiálnych návštev. Snímka z roku 2012.
Ako robia priemyselné zóny tam, kde to vedia
A podstatne menšie sídla ako o kresné mesto dokázali vybudovať priemyselné zóny.
NESVADY / PALÁRIKOVO. Obec Nesvady má približne 5 050 obyvateľov a patrí k najväčším na Slovensku.
Najťažšie bolo získať prvého investora
Priemyselný areál na okraji dediny začínal s jedinou firmou. Taliansky výrobca Ferplast kúpil od obce pozemok, vybavil si stavebné náležitosti a dotiahol inžinierske siete. Prvú výrobnú halu otváral ešte minister hospodárstva Pavol Rusko, odvtedy Ferplast výrobnú plochu dokonca rozšíril.
„Referencie od firmy dostali aj ďalší investori, ktorí prejavili záujem vyrábať u nás,“ povedal prednosta obecného úradu Nesvady Ján Luca.
„Neďaleko cintorína sme vyčlenili ďalšie obecné pozemky, obec z finančných prostriedkov poskytnutých bývalým ministerstvom hospodárstva SR a sčasti vlastných zdrojov k nim vybudovala inžinierske siete a prístupovú komunikáciu.“
Dnes tu pôsobia ďalšie tri zahraničné spoločnosti, ktoré zamestnávajú do 150 ľudí. J. Luca dodal, že aj napriek kríze neredukovali výrobu ani počet pracovníkov.
Park po kolaudácii
V Palárikove majú technicky skolaudovanú prvú časť nového priemyselného parku. Infraštruktúra je vybudovaná a všetko pripravené na príchod investorov.
Zatiaľ je k dispozícii pozemok s rozlohou 15 hektárov. Od samotného zámeru k začiatku stavebných prác prešli takmer štyri roky.
Koncom roka 2008 obecné zastupiteľstvo schválilo nový územný plán Palárikova, v rámci ktorého sa vytvoril priestor na budovanie priemyselného parku. V roku 2009 bol vypracovaný zámer na posúdenie vplyvov navrhovanej činnosti na životné prostredie.
Začiatkom roka 2010 Palárikovo podalo žiadosť na Ministerstvo hospodárstva SR o nenávratný finančný príspevok na výstavbu zeleného priemyselného parku. Dňa 16. júna 2010 ho Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) schválila.
Celkové výdavky na realizáciu projektu sa odhadujú na 5 837 088 eur. Z tejto sumy ministerstvo poskytne obci finančný príspevok vo výške 95 percent, zvyšných 5 percent obec hradí z vlastných zdrojov.
(MA/EP)