NOVÉ ZÁMKY. Podľa slov Gergelya Juhásza z VM sa týmto aktom vytvorili podmienky pre budovanie Stredoeurópskej mariánskej cesty na území Slovenska. Predseda KST Peter Perhala, predseda MUTKE Szabó Tamás a predseda VM Peter Patay sa pri podpise trojstrannej zmluvy o spolupráci dohodli na spoločných postupoch pri vytýčení pútnických trás, pri získavaní finančných zdrojov na posilnenie spolupráce a pri vypracovaní marketingového programu pre popularizáciu Stredoeurópskej mariánskej cesty na Slovensku. Zároveň sa všetky tri strany zhodli na potrebe začleniť ju do siete Európskych kultúrnych trás.
Stredoeurópska mariánska cesta je sieť pútnických trás, ktorá spája viac ako 150 mariánskych pútnických miest v stredoeurópskom regióne. Táto sieť má dve hlavné diagonály. V smere západ - východ spája pútnické miesta Mariazell v Rakúsku a Sumuleu Ciuc v rumunskom Sedmohradsku. V smere sever - juh spája pútnické miesta Czestochowa v Poľsku a Medjugorje v Bosne-Hercegovine, vysvetlil Gergely. Severojužná diagonála prechádza aj cez územie Slovenska. Slovensko-maďarskú hranicu pretína v Šahách a za Trstenou na severe opúšťa naše územie smerom do Poľska. Putovanie po tejto pútnickej trase poskytuje ojedinelý zážitok, predovšetkým pokiaľ ide o poznanie prírodných a kultúrnych hodnôt strednej Európy. Zároveň poskytuje pre pútnika aj spiritualitu a duchovné obohatenie, hovorí Gergely.
Ondrej Török z predsedníctva VM a koordinátor Stredoeurópskej mariánskej cesty na Slovensku považuje budovanie mariánskych pútnických trás za vynikajúcu príležitosť, ako naplniť činnosť skautov hodnotným a užitočným programom. V súčasnom svete sa čoraz viac ľudí vydáva na púť, aby našli vnútorný pokoj. Je pre nás veľkou výzvou, ale zároveň aj radosťou, že našou prácou môžeme vytvárať pre ľudí vhodné podmienky pre uskutočnenie tohto zámeru, skonštatoval Török.