KOMÁRNO. Teší nás aj veľký záujem aj o národnú kultúrnu pamiatku Starú a Novú pevnosť so stálou expozíciou v obnovenom muničnom sklade o výstavbe a o využití pevnosti, ako aj o jej Baštový systém.
Zaujímavé sú sochy Lehára, Jókaiho, Csokonaiho, Selyeho, kráľa Ladislava V., kostoly a iné. Podunajské múzeum má expozície v piatich rázovitých historických budovách v Komárne a Martovciach, kde je zaujímavá expozícia ľudovej architektúry a bývania.
Udivení turisti
Keď mám možnosť sprevádzať turistov a návštevníkov, vždy ma poteší ak sa pochvalne vyjadria o našom meste a jeho zaujímavom historickom prostredí. Mnohých záujemcov sprevádzam do obnovenej najväčšej VI. Bašty.
V zaujímavej fortifikačnej stavbe z 19. storočia je v prednom južnom rondeli od roku 1993 zriadená stála expozícia Rímske lapidárium Podunajského múzea v Komárne.
„Vy ani neviete, čo tu v Komárne máte. Tak bohato a zaujímavo inštalované lapidárium sme v Strednej Európe ešte nikde nevideli,“ často hovoria hlavne zahraniční návštevníci.
Spojené po 1 500 rokoch
Expozícia v sugestívnom prostredí Bašty VI. je zostavená v chronologickom slede II. - IV. Stor. n.l.. Rímske náhrobné kamene, oltárne kamene, sarkofágy a portréty sú na ploche 358 štvorcových metrov. Vystavené exponáty pochádzajú z rímskych hraničných opevnení Brigetio a Celemantia vybudovaných oproti sebe na oboch brehoch Dunaja neďaleko Komárna, ako aj z ďalších pamiatok pobytu Rimanov na Slovensku.
Medzi najzaujímavejšie exponáty lapidária patrí torzo reliéfu s mytologickým motívom Faidrina láska k Hyppolitovi. Tieto kamene pri príprave našej novej expozície boli opäť spojené po 1 500 rokoch. Ďalej je to Endymiona symbol večnej mladosti, portrét cisára Commoda, oltár zasvätený Jupiterovi, nápis vojakov z r. 179/180 na skale v Trenčíne ako pamiatka na oslavu víťazstva Rimanov v Laugaríciu. Je tu aj reliéfna doska s Daidalom a Ikarom z Gerulaty pri Bratislave, rímsky míľnik z neďalekých obcí Virt, Radvaň nad Dunajom a ďalšie exponáty.
Tu hovoria kamene
Od roku 2002 ponúkame návštevníkom ilustrovanú viacjazyčnú publikáciu o expozícii s priliehavým názvom Tu hovoria kamene.
Autormi sú Friderika Harl z Viedne a Barnabás Lőrincz z Budapešti, pri vydaní výdatne pomáhal aj Dr. Ortofolf z Viedne. Kto pozorne počúva hovoriace kamene, zistí, že umelecká tvorba a myslenie ľudí spred takmer 2 000 rokov má čo povedať i dnes.
„Srdečne k nám každého pozývam,“ povedal riaditeľ Podunajského múzea Jozef Csütörtöky. „Kto do Bašty VI. na Okružnej ceste v Komárne zavíta a pozrie si expozíciu rímskeho lapidária, určite neoľutuje.“