sa na Slovensku zapojilo vyše 14 000 účastníkov z 85 škôl.
NOVÉ ZÁMKY/ GBELCE. Buď Eko, Odpad náš každodenný trochu inak, Aká je krásna na Zem, Malý bádateľ a ďalšie ekologické aktivity zorganizovali v zelenej Základnej škole na Ulici G. Bethlena v Nových Zámkoch.
Ako nám povedala koordinátorka Zelenej školy Henrieta Takácsová, mladí bádatelia skúmali prírodniny pod mikroskopom, chemické zloženie vody, vyrábali výrobky z odpadového materiálu. Vyčistili areál, vysadili kvetiny do skalky v átriu školy, kde majú stromy aj jazierko s rybičkami. Skupina žiakov si na zbernom dvore pozrela, ako sa triedia a zhodnocujú odpadové suroviny. Priamo v ZŠ Bethlena každú stredu zbierajú tetrapakové obaly.
Celú jednu chodbu v škole venovali environmentálnej výchove. Sú tu dokumenty a exponáty, o ktorých sa učia.
Fotogalériu si môžete pozrieť v rubrike PressFoto v článku
http://novezamky.sme.sk/c/6786567/skolaci-ku-dnu-zeme.html >>
Učebňa v prírode
Susedná Základná škola na Nábrežnej má kus prírody priamo v škole. Upravili a zeleňou vysadili átrium medzi pavilónmi, ktoré využívajú ako učebňu v prírode.
V pondelok žiaci prvého stupňa plnili praktické ekologické úlohy zamerané na ochranu Zeme, potom vyčistili areál školy a blízke detské ihrisko.
Starší žiaci vykladali obrázky z farebnej ryže, presádzali kvety a zveľaďovali multifunkčnú učebňu. Ďalší pozerali filmy a zúčastnili sa Ekofestivalu v Kine Mier, ktorý bol zameraný na vplyv prírody na život okolo nás. Potom sa všetci žiaci s pedagógmi vybrali na sídlisko v okolí rieky Nitry, kde zbierali odpad, aby aj takto pomohli matičke Zemi. Okrem toho sa v škole upratovalo, skrášľoval sa interiér aj exteriér.
Stromy zakvitli fľašami
V Základnej škole na Hradnej ulici v Nových Zámkoch na Deň zeme „zakvitli“ stromy pestrofarebnými plastovými fľašami a reťazami z PET vrchnáčikov. Žiaci – naopak – prišli hlavne v zelenom. Deň zeme bol ďalším zo série farebných dní, ktoré na škole zaviedli pred niekoľkými mesiacmi. Škola už bola celá v oranžovom, žltom, na Valentína v červenom, na Deň vody v modrom. Spočiatku žiaci farebnej mánii doslova prepadli - pred prvým farebným dňom z predajní zmizli všetky oranžové doplnky. Tentoraz sa súťažilo hlavne v prírode a pracovalo na čistení a skrášlení okolia.
Pomáhali čistiť močiare
V Základnej škole v Gbelciach začali od najmenších. Prváčikovia vyrobili vláčik na odvoz odpadového materiálu, druháci v kostýmoch vytvorených z odpadových materiálov sa vybrali do materských škôl a učili malých škôlkarov separovať odpad. Na tvorivých dielňach vyrábali z odpadového materiálu, starší žiaci zahrali menším eko–divadielko o kolobehu vody.
Obyvatelia Gbeliec sú pyšní na svoju Národnú prírodnú rezerváciu Parížske močiare. Tretiaci a štvrtáci sa ich rozhodli po dlhej zime vyčistiť. Najstarší žiaci sa vybrali do obce zisťovať úroveň vedomostí občanov o Parížskych močiaroch a zároveň aj ich vzťah k separácii odpadu. Zahrali sa na dokumentaristov a fotoobjektívom zachytávali všetky odpadové skládky. Ich poznatky a objavy budú zverejnené v správach regionálnej televízie.
Národná prírodná rezervácia
Parížske močiare, ktoré v roku 1966 boli vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu.
Patria medzi najhodnotnejšie a posledné pôvodné ornitologické lokality vodného vtáctva. V roku 1996 boli Parížske močiare vyhlásené za národný park so 4. stupňom ochrany a sú zaradené do svetového dedičstva UNESCO. V Parížskych močiaroch sa nachádza ornitologická veža, dva náučné chodníky a menší vodopád. Parížske močiare sú jedinečnou lokalitou európskeho významu, z hľadiska výskytu početného druhu jedinečných rastlín a živočíchov, najmä vodných vtákov. Na tomto území hniezdi 170-180 vtákov.
Autor: MA