Nikomu nenapadlo, že v apríli bude v Kremnických horách viac ako meter snehu. Cestu na Skalku lemujú vysoké snehové obruby. Naša turistická rodina má dnes aj skupinu na lyžiach. Strávi deň na bežkách alebo zjazdovke.
Brodíme sa snehom
Míňame vysielač - s výškou 310 metrov druhú najvyššiu stavbu na Slovensku. Kremnické hory boli známe bohatými ložiskami drahých kovov, hlavne zlata. Pomenovanie Zlatá cesta nesie jeden zo smerníkov na Skalke k Tunelu. Od 14. storočia bol skratkou medzi Kremnicou a Banskou Bystricou. Dopravovali ním drahé kovy do mincovne, ale poslúžil aj na urýchlenú záchranu pracovného materiálu z mincovne v období druhej svetovej vojny. Ktovie, ako vtedy odhadovali výšku snehu. Nám dnes turistické značky ležia pri nohách.
Vpredu sa snehom brodia odvážni prešľapávači, ostatným sa kráča ľahšie. Po ľavej strane sa nám pridáva budúci prítok Váhu Turiec.
Turistické značky pri nohách - taká bola vrstva snehu. Foto: Miroslav Fábry
Pozor na medvede
Širokej doline máme chvíľu oddychu. Lesný porast striedajú rúbaniská a naše oči zaregistrujú ľahko identifikovateľné, ale strach stopy medveďa. A súbežne s nimi sa ťahá drobnejšia stopa toho istého živočíšneho druhu. Očividne mláďa. Tvárime sa, že sa nič nedeje. Ale vydýchneme si, keď sa stopy odchýlia z chodníka do lesa.
Stopy minulosti
Snehu ubúda, nadmorská výška klesá do Studeného žľabu (Kaltrin). Názov súvisí s dávnymi časmi ťažby drahých kovov. Pôvodnými obyvateľmi dedinky, do ktorej smerujeme, boli kedysi práve Nemci prichádzajúci z Kremnice. Turistický chodník pod nohami sa mení na asfaltku po vrstevniciach Vlčieho vrchu. Onedlho zbadáme hrádzu a ľadovú plochu vodárenskej nádrže Turček. Slúži ako zásobáreň vody, ktorá sa upravuje na pitnú. Po krátkom strmom zostupe sa otvára výhľad na dedinku, podľa ktorej bola vodná nádrž pomenovaná. Prekročíme koľaje železničnej trate smerujúcej do Kremnice, nazrieme do kostolíka a už ostáva len stretnúť sa s našou skupinou lyžiarov prichádzajúcich zo Skalky.
Deň sa vydaril. Zostáva pohľad na nezvyčajné vrstvy snehu a dobrý pocit z nášho turistického kolektívu, ktorý dáva úplne nový rozmer bežnému životu.
Spoločná fotka na záver túry. Foto: Miroslav Fábry
Autor: Anna Havlasová