HURBANOVO, KOMÁRNO. Kto si otvorí pivo počas letného dňa na lavičke v parku, bude tento rok v mnohých našich mestách zrejme riskovať pokutu.
Viaceré mestá sa chystajú zaviesť celodenný zákaz pitia alkoholu na verejných priestranstvách.
Umožní im to novela zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb, ktorú v utorok schválil parlament.
Obce a mestá budú môcť na svojom území alebo len na niektorých jeho častiach zakázať piť alkohol a zároveň budú môcť udeliť priestorové či časové výnimky z tohto zákazu. Napríklad na hody.
Zakazovali, aj keď nemohli
Zákaz pitia alkoholu už v minulosti mali vo všeobecne záväznom nariadení viaceré mestá, ale po námietke prokurátora to museli zrušiť. Prokurátor v minulosti vo viacerých prípadoch namietal, že mestá porušujú donedávna platnú formuláciu v zákone.
Zakázať piť alkohol mohli len „v určitých hodinách alebo dňoch“. Problémové VZN napadol prokurátor aj v Komárne. „V súčasnosti čakáme, kedy prezident podpíše zákon“ informoval nás zástupca primátora mesta Vojtech Novák s tým, že plošný zákaz pitia na verejnosti neplánujú zaviesť. „Máme vytipované problémové miesta v meste, kde je požívanie alkoholu problematické. Ide napríklad o okolie kostolov, škôl a škôlok,“ dodal zástupca primátora.
Celoplošný zákaz pitia alkoholu neplánuje zaviesť ani Hurbanovo. „V súčasnosti je možné piť alkohol od 2:00 do 3:00 v noci, kedy idú ľudia z diskotéky domov,“ informoval nás Karol Lovasz, zástupca primátorky mesta.
Novela sa dá vraj opäť napadnúť
Rušenie všeobecne záväzných nariadení, ktoré zakazovali piť alkohol na verejnosti, spustili námietky bývalého mestského policajta z Dolného Kubína Pavla Pachníka.
Upozornil okrem iného, že verejné priestranstvá kde je zakázané piť alkohol, musia byť označené. Turisti podľa neho nemusia vedieť, že v meste sa nesmie piť.
Vyznačenie zákazu konzumácie alkoholu na verejných priestranstvách nestanovila ani novela, tvrdí Pachník. Nariadenia, ktoré mestá prijmú, sa budú dať podľa neho opäť napadnúť.
V posledných rokoch (2010, 2011) sa spotreba alkoholu v prepočte na jedného obyvateľa u nás pohybovala na úrovni 10,6 litra stopercentného liehu.
Autor: jk, oš