NOVÉ ZÁMKY. Na poli dva centimetre snehu a na cestách metrové záveje. Len pred týždňom sme si podobných príkladov užili niekoľko. V okrese nemáme na ich odstránenie žiadnu špeciálnu techniku.
Frézy v penzii
„Kedysi tu jazdili dve ruské snehové frézy. Dodnes ešte stoja v našich garážach,“ povedal riaditeľ Regionálnej správy a údržby ciest Nové Zámky Valentín Gál. „Treba do nich osemdesiat litrov oleja a na každý odjazdený kilometer ešte liter benzínu. Na odstránenie snehových závejov využívame vlastné alebo zmluvne dohodnuté nakladače. Niektoré majú až dvojkubíkové lyžice a na miesto dorazia rovnako rýchlo ako nákladiak. Vyjde to omnoho menej ako celú zimu udržiavať v prevádzke snehovú frézu, ktorá by nakoniec pracovala nejaké tri dni.“
Stará snehová fréza odpočíva u cestárov v garáži. Foto: (MA)
Zablokoval celú cestu
Vytiahnuť skrížený alebo zapadnutý kamión je iný problém. „Posýpače ani bežné hasičské autá sa na to nehodia. Na vyťahovanie kamiónov je osobitná služba, ktorú však treba aj osobitne platiť - navyše, potrebuje určitý čas, kým sa k nám vôbec dostane,“ dodáva V. Gál.
Počas poslednej mimoriadnej snehovej situácie zablokoval cestu číslo 509 pri Štúrove pokazený kamión.
„Chceli sme ho ťahať, ale mal náklad asi 30-tiisíc litrov nejakého chemického materiálu. Museli sme čakať, kým mu dopravia potrebný náhradný dielec. V piatok večer konečne mohol odísť,“ pokračuje V. Gál.
„Okolo neho mohli v tom snehu prechádzať len osobné auta, aj to len pomaly. Keď sa o to pokúšal náš posýpač, aby mohol upraviť cestu, zapadol aj ten a museli sme ho nakoniec sami ťahať.“
Červený Majer v okrese Nové Zámky. Po odstránení zapadnutých áut mohli nastúpiť nakladače na odpratávanie závejov. Foto: (IH)
Pomôžu - ale potrebujú čas
„Technikou, ktorá by bolo schopná vytiahnuť zo záveja autobus alebo kamión, nedisponujú ani komárňanskí hasiči.
„Keď sa niečo takéto stane, kontaktujeme integrovaný záchranný systém a požiadame o pomoc. Máme aj vytipované firmy v okrese, ktoré by boli v prípade potreby ochotné pomôcť. V žiadnom prípade by sme nezostali bez pomoci,“ informoval nás Imrich Csontos z okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Komárno s tým, že hasičský zbor disponuje ťažkou technikou, ktorá sa dá presunúť z iných miest.
Problémom je však to, že presunutie strojov trvá určitý čas. Csontos upozornil aj na to, že pri skrížení kamióna je povinná pomôcť firma, ktorá ho vlastní. Vyplýva to zo zákona o cestnej doprave.
Počas poslednej snehovej kalamity pomáhali hasičom najmä cestári a firmy, ktoré poskytli radlice na odpratávanie snehu.
„Veľmi nápomocný nám bol obrnený pásový transportér z Dobrovoľného hasičského združenia Pole a tiež aj vojenská technika,“ dodal Csontos.
R. Kasák nakladá na Tatru jedno z havarovaných vozidiel. Foto: ARCHÍV R.K.
Skúsenosti zo Sahary
Skúsenosti s ťahaním ťažkej techniky z extrémneho terénu má Robert Kasák zo Semerova. So špeciálne upravenou verziou Tatry 815 po tretíkrát v rade šoféroval zabezpečovacie vozidlo rely Africa Eco Race.
Jazdí sa po trase bývalej Rely Dakar z Francúzska do Afriky. Časť rely vedie saharskými pieskami, v ktorých zapadne či havaruje nemálo vozidiel.
„Mám na Tatre navijak s nosnosťou dvadsať ton na priame lano. S použitím kladky je nosnosť dvojnásobná. Ak by som chcel ťahať kamión zo snehu, musel by som Tatru niekde ukotviť. O možnosti spolupráce sme s cestármi hovorili naposledy ešte v deväťdesiatych rokoch,“ povedal R. Kasák.
Napriek tomu vlani absolvoval „záchrannú akciu“ aj na snehu. „Telefonoval mi šéf českej špedičnej firmy, že niekde pri Čičmanoch zapadol v závejoch nejaký Lotyš s fínskym kamiónom a tri dni sa k nemu nemôže nik dostať.
Už boli ochotní vyslať k nemu vyprošťovák z Prahy, ale neboli si istí, čo sa k nemu vôbec prehrabe. Dali nám jeho koordináty a vybrali sme sa ho hľadať. To už sa skoro podobalo akcii v Afrike – ibaže bola väčšia zima. Kamión sme našli a vytiahli.“
Autor: MA / OŠ