NOVÉ ZÁMKY. V piatok sa v Strednej odbornej škole stavebnej konalo valné zhromaždenie Cechu maliarov Slovenska.
Združuje približne 60 živnostníkov, firiem a osem škôl. Rokovaniu vo štvrtok predchádzala prezentácia noviniek v materiáloch a technológiách používaných maliarmi – odborníkmi.
„Do bytu si človek pustí len doktora a maliara. Malo by teda záležať na ich odbornej úrovni. Našou snahou je presadiť legislatívu podobnú krajinám EÚ, ktoré maliarstvo nepovažujú za voľnú živnosť,“ povedal pre MY cechmajster Ladislav Konkoly.
Doplnil, že žiaci v zahraničí musia získať najprv vedomosti v škole a potom najprv prax v odbornej firme, kým sa môžu stať samostatnými živnostníkmi. Na Slovensku si živnosť maliara môže otvoriť v podstate každý.
„Členstvo v cechu je podmienené odbornosťou alebo referenciami z už vyhotovených prác.
Chceme ručiť za kvalitu práce našich členov. Na druhej strane to uľahčuje spoluprácu pri získavaní objednávok alebo tvorbe cien,“ dodal cechmajster.
„Spolupracujeme s cechom ako jedna z ôsmich škôl na Slovensku,“ povedal riaditeľ Strednej odbornej školy stavebnej Štefan Száraz.
„Dnešnú prezentáciu si teda pozrú aj naši žiaci. Okrem toho jedna zo zúčastnených firiem v rámci praktickej prezentácie bude nad priečelie jedálne lepiť veľkoplošnú tapetu.“
Podujatie bolo „predprípravou“ na celoslovenské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti, ktorého sa v apríli zúčastní okolo 260 žiakov z celého Slovenska.
Autor: MA