DOLNÝ OHAJ. Minuloročná metanolová kauza pálenicu v Dolnom Ohaji nezasiahla. Majitelia hodnotia doznievajúcu sezónu veľmi pozitívne. Pálenka z vlastnej záhrady sa vraj teší čoraz väčšej obľube.
Z vlastných surovín je kvalitnejšia
„Bolo veľa slnka, ovocie bolo kvalitné a zrelé. Vďaka tomu sme pálili aj veľmi kvalitný domáci alkohol,“ prezradil nám Miroslav Pleško s tým, že ľudia sa už naučili chodiť do oficiálnych páleníc.
„Keď si zákazníci donesú svoje ovocie, vedia čo si do svojej pálenky dali a je omnoho kvalitnejšia ako z obchodu.“ V pálenici sa vždy vyrába 50 percentný a silnejší ovocný destilát. Ak by sa robil slabší, hrozilo by, že pálenka zostane kalná.
Metanol v ovocnej pálenke je normálny
Po minuloročných otravách metylalkoholom sa ľudia boja páliť doma. Nejde však len o bezpečnosť. V domácich podmienkach sa vraj nedá vypáliť taký dobrý alkohol ako v pálenici. Súvisí to s kvalitou destilačného zariadenia.
„Je to aj o jeho rozmeroch. Ak má človek zariadenie z úzkou rúrou, nikdy neodbúra toľko škodlivín,“ dodal Pleško.
V ovocných destilátoch sa metylalkohol nájde vždy. Povolená norma je 12 gramov na liter čistého alkoholu, čiže v 50 percentnej ovocnej pálenke je šesť gramov metylalkoholu, ktorý ale nemôže nikomu ublížiť.
Daň núti ľudí obchádzať zákon
Problémy však páleniciam spôsobuje vysoká spotrebná daň. Za liter 50% domáceho alkoholu musí zákazník zaplatiť asi 2,80 eur.
„Podľa nás je to priveľa, keďže človek sa musí o stromy starať, strihať ich a striekať. Navyše si naši zákonodarcovia neuvedomujú, že čím je daň vyššia, tým je nižší výber, lebo ľudia hľadajú cesty ako ušetriť,“ dodal Pleško.
Pálenicu v Dolnom Ohaji prevádzkujú Miroslav a Jarmila Pleškoví už desiaty rok. „Pálenicu vtedy nemal kto prevádzkovať, s manželkou sme boli bez práce, tak sme sa do toho pustili,“ dodal Pleško.