NOVÉ ZÁMKY. Na rokovaní mestského zastupiteľstva v utorok 26. februára poslanci schválili zámer presunúť Materskú školu (MŠ) – Óvodu na Cyrilometódskej ulici do objektu Základnej školy na Mostnej ulici. Rodičia budúcich škôlkarov by s tým mali rátať už pri najbližšom zápise.
Dva stratové objekty
MŠ - Óvoda je najmenšou materskou školou v meste. Má vyše štyridsať rokov, štyri samostatné nezateplené pavilóny, Navštevuje ju cez 90 detí v štyroch triedach (tri s výchovným jazykom slovenským a jedna s maďarským). Viac ako štvrtinu ich sem rodičia vzhľadom na vzdialenosť bydliska privážajú autami.
Financie pridelené podľa počtu detí na financovanie škôlky nestačia. V roku 2012 svoj rozpočet prekročila o takmer 14-tisíc eur. „Neboli zistené žiadne zbytočné ani nepotrebné nákupy. Škôlka prekročila výdavky v položkách, ktoré v podstate nemôže ovplyvniť,“ skonštatoval na rokovaní zastupiteľstva mestský kontrolór Štefan Rovňaník.
Mestský úrad poslancom predložil zámer presunúť prevádzku škôlky do samostatného krídla Základnej školy (ZŠ) na Mostnej ulici. Je vzdialená asi kilometer od škôlky, má najväčšiu rozlohu a najviac voľného miesta. Len v roku 2012 mesto dofinancovalo jej rozpočet sumou deväťtisíc eur. Keďže škola nie je zrekonštruovaná, možno predpokladať, že schodok sa bude len zvyšovať.
Ako uvádza dôvodová správa Borisa Koprdu, vedúceho odboru regionálneho rozvoja a školstva Mestského úradu Nové Zámky, v dôsledku poklesu poctu žiakov ZŠ by bolo možné umiestniť dielne, cvičnú kuchynku, dve triedy a špeciálnu učebňu dejepisu do ostatnej časti školy. V presunutej škôlke by sa zachovali všetky tri slovenské a jedna maďarská trieda.
Škôlka avizuje bežný zápis Foto: (MA)
Rozhodovali podľa nepresných čísel
Mesto v predloženej správe predpokladá po presune ročné úspory u oboch subjektov (ZŠ aj MŠ) spolu takmer 35-tisíc eur. Náklady na vykurovanie ZŠ pritom vyčíslilo podľa počtu dvesto žiakov – hoci poslanci priamo na rokovaní upozornili, že škola na Mostnej ich má dvakrát toľko.
Pred presunom škôlky by sa celý trakt ZŠ (učebne, spálne, sociálne zariadenia) musel prestavať pre menšie deti. Objekt by dostal samostatné ihrisko a osobitný vjazd od ulice Medzimlynie. Mestský úrad odhaduje investíciu na 300 – 350 tisíc eur, jej návratnosť na desať rokov.
„Je to len predbežný odhad. Vychádzame z projektov zateplenia a modernizácie škôl, ktoré sme v meste už doteraz realizovali z eurofondov,“ povedal na zastupiteľstve prednosta mestského úradu Peter Agh.
„Už som poslancom dosť dlho. Takýmto nepresným číslam nemôžem dôverovať ani podľa nich hlasovať,“ skonštatoval na rokovaní poslanec László Forró.
„Ak do škôlky v novom sídle zapíšu menej detí, dostane menej peňazí z normatívu. Ak si mesto vezme na stavbu úver, splátky ho ešte predražia. Investícia sa tak skoro nevráti,“ upozornil poslanec Jaromír Valent.
Odtiaľto má byť vjazd do budúcej škôlky na Mostnej. foto: (MA)
Schválili presun a prenájom
Viacerí poslanci upozornili, že údaje v predloženej správe treba upresniť a predložiť na najbližšie rokovanie zastupiteľstva. Priznali, že pred dvomi rokmi už s rodičmi škôlkarov o podobnej možnosti hovorili priamo na besede v MŠ. Tentoraz zámer verejne nepredstavili.
„Mohli sme o ňom hovoriť napríklad v mestskej televízii. Možno by sme sa vyhli fámam, že chceme škôlku zlikvidovať a predať,“ skonštatoval poslanec Richard Schwarz.
Zámer presunúť škôlku do objektu ZŠ na Mostnej ulici schválili. Aby MŠ nezostala nevyužitá, rátajú s dlhodobým prenájmom objektu.
Peniaze vezmú školám?
Odhadovaných 300 – 350 tisíc eur na rekonštrukciu objektu na Mostnej v rozpočte roka 2013 samospráva nemá. Ako povedal prednosta úradu P. Ágh, nie je ani možnosť žiadať ich z eurofondov. „Peniaze na tieto projekty sú prečerpané, vo výhľade nie je ani žiadna výzva na podávanie ďalších projektov,“ dodal.
„Podľa vládneho nariadenia je z podielových daní vyčlenených 293-tisíc eur, ktoré majú zostať v rozpočte mesta na správu škôl a školských objektov. Bola by som nerada, keby sa náhodou s nimi rátalo ako investíciou na rekonštrukciu ZŠ na Mostnej. Ostatné školské zariadenia by tým pádom o peniaze prišli,“ upozornila poslankyňa Mária Malperová.
Už v júni 2010 schválilo mestské zastupiteľstvo zriadenie materskej školy v objekte ZŠ na Mostnej ulici. Schválený materiál predpokladal vybudovanie dvoch tried pre 42 detí a výchovným jazykom slovenským.
Rekonštrukčné práce, nákup zariadenia a príspevok z mestského rozpočtu by vtedajších prepočtov mesto vyšiel na viac ako 106-tisíc eur. Projekt sa nikdy nerealizoval.
Takto rodičia protestovali pred dvomi rokmi. Teraz sa ich nikto nepýtal. FOTO: (MA)