ŠURANY. Pred siedmimi rokmi ju v kúpeľoch na južnom Slovensku strčili do kryokomory. Povedala si, že ak vydržala toto, bude sa otužovať. Začala sprchou, pokračovala plávaním a prvú zimu sa odvážila do ľadovej vody aspoň po kolená. Zimnému plávaniu sa venuje tretí rok. Minulú jeseň s prekvapením zistila, že ľudí s podobnou záľubou je v Šuranoch viac.
Príklad pritiahol
„Asi pred štyrmi rokmi som bol v decembri na Tone chytať ryby a stretol som Ľuboša Cvika, ktorý sa sem prišiel kúpať. Ten z nás holduje otužilectvu najdlhšie a jeho príklad podnietil aj mňa. Niečo som si pozrel na internete, od januára som začal s otužovaním a od apríla s plávaním, až kým nezamrzla voda. Do ľadu už sám človek nemôže - hľadal som teda partiu, ktorou by sa dalo,“ hovorí Jozef Antalík.
Radšej plávať ako sa plahočiť
Ako príslušník policajného zboru má k telesnej kondícii blízko. Dokonca aj v ľadovej vode radšej pláva ako sa len plahočí. Počas vianočného stretnutia ľadových medveďov na Tone si spolu s Ľ. Cvikom tiež zaplávali. Okrem celkového zvýšenia odolnosti organizmu si pochvaľuje účinok chladu na chrbticu. „S platničkami ma už posielali na predoperačné vyšetrenia. Čo krok, to slzy v očiach - ani stúpiť, ani sa otočiť. Studená voda môže len pomôcť,“ hovorí.
Treba vyhádzať kryhy. Ak porežú, človek ani nezbadá. Foto: (MA)
Chlad pomáha
Prisviedča mu aj Vlado Jenigár – najstarší z dnešnej trojice otužilcov, ktorý pracuje ako mechanik. „Ťažká robota. Tiež mi hrozila operácia. Ale po dnešnom kúpeli bude zajtra chrbát v poriadku.“ Rovnako ako hasič Pavol Mucha sa otužilectvu začal venovať asi pred rokom. Keďže v okolí o nikom podobnom nevedeli, najprv sa obrátili na šéfa nitrianskych Ľadových medveďov Mareka Pozdecha.
Na Tonu do ľadu
Od vlaňajšej jesene sa všetci piati dva - trikrát týždenne stretávajú na šurianskej Tone. Viacerí si v ľade ľahšie vyrúbu „kúpalisko“. Stačí už len povyhadzovať kryhy, ktoré sa v ňom za pár dní utvoria. „Niektoré sú dosť ostré. Treba rukavice, lebo podchladený človek v polstupňovej vode ani necíti, keď sa poreže. Preto si aj obúvame potápačskú obuv. Inak na päť – sedemminútový kúpeľ stačia plavky,“ vysvetľujú na brehu, zatiaľ čo ich začína chytať „otužilecká“ triaška.
Jozef Antalík sa ju vybral vybehať, Pavol Mucha s Vladom Jenigárom zatiaľ poskakujú na brehu iba v červených mikinách Ľadových medveďov. To je asi jediný detail, ktorý ich odlišuje od ostatných členov otužileckej partie zo Šurian.
Brutálna zima vo Váhu
Inak sa zhodli, že tento druh telesnej aktivity prináša samé pozitíva. Záujemcovia by však určite mali najprv absolvovať aspoň základné lekárske vyšetrenie a s otužovaním začínať postupne. V teplotách okolo nuly už srdce dostáva zabrať.
„Nie je to len vec teploty. Pred pár týždňami sme boli na akcii v Kolárove. Voda mala možno 0,1 stupňa a tečúci Váh odplavoval teplú vrstvu, ktorú si telo vytváralo. Tam bola brutálna zima. Porezal ma ľad a bol som taký skrehnutý, že som to zistil až v autobuse cestou späť“ uzavrel P. Mucha.
Zľava J. Antalík, P. Mucha, E. Buršáková a V. Jenigár. Foto: (MA)