Nedeľa, 20. august, 2017 | Meniny má Anabela
BASKETBAL

Porušená domáca hegemónia, MBK prehral aj v Nitre

V pondelňajšej dohrávke 33. kola narušili Levičania domácu neporaziteľnosť MBK Rieker. Komárňania neuspeli ani v ďalšom derby v stredu v Nitre.

Centra MBK Thompsona (pri lopte) bráni Levičan Nuhanovič.(Zdroj: (MD))

MBK Rieker Komárno - Astrum LEVICE 76:83 (16:13, 31:34, 55:61).

Na prvý kôš sa muselo čakať takmer dve minúty. Dal ho síce domáci Bílik, ale v siedmej minúte vyhrávali Levičania po trojke Kempa 13:8. Hostí v rozlete zastavil Bílik a do konca prvej štvrtiny už žlto-zelení neskórovali.

Druhú štvrtinu však začali sériou 8:0 a opäť chytili opraty do svojich rúk. Pri ich vedení 21:16 si domáci tréner zobral oddychový čas, ktorý však hráčom MBK príliš nepomohol. Levičania vďaka streleckej nemohúcnosti domácich zveľadili svoj náskok na deväť bodov (28:19). V 18. minúte odklial domácich Šoška a dôležité body Dubovského znamenali pre MBK už len jednobodovú stratu v poslednej minúte prvého polčasu.

Na začiatku druhého polčasu Levičania doslova vyleteli na domácich a zásluhou Fieldsa a Nuhanoviča získali osembodový náskok. Keď pridal Mrviš päť bodov za sebou, prehrávali domáci 34:45. Druhý oddychový čas pomohol Komárňanom iba na chvíľu.

Výbornou obranou stiahli náskok súpera na 38:45 a na záver periódy na 48:52. Domácich potom schladili trojkami Nuber a Kemp. Komárno sa však nevzdávalo a v 32. minúte znížil trojkou Dubovský na 61:63.

Levičania však vždy zabrali v pravý čas a v závere aj vďaka dobrému premieňaniu trestných hodov dotiahli stretnutie do víťazného konca.

MBK RIEKER: Lowe 12, Thompson 8, Bílik 8, Dubovský 8, Kratochvíl 2 (Simpson 12, Stevens 12, Šoška 10, Kozlík 4). Tréner: F. Rón.

TH: 26/17 – 24/14. FAULY: 24 – 25, 5 faulov: 40. Bílik – 40. Nuber. TROJKY: 7 - 7. 820 divákov, ROZHODOVALI Brziak, Kúkelčík, Matejčík, ŠTVRTINY: 16:13, 15:21, 24:27, 21:22.

EDYMAX SPU Nitra - MBK Rieker Komárno 111:98 (21:29, 54:50, 79:77).

Nitrania viedli po trojke Sparksa 6:0, ale Komárno zakrátko ukázalo svoju silu. V ďalšom priebehu prvej štvrtiny hostia dominovali. Hru výborne dirigoval Lowe, pod košom sa presadzoval Thompson.

Komárno využívalo domáce chyby a po prvej perióde viedlo o 8 bodov. Nitra sa však vzchopila. McClain zblokoval smeč Stevensa a Geiger trojkou znížil na 28:31. Kovačevič spoza oblúka dostal svoj tím do vedenia 34:33.

Na koni bol Edymax, pivoti Tomek s McClainom upravili na 42:35. Komárno dokázalo do prestávky dvakrát vyrovnať, ale po nešportovom faule Lowea v poslednej minúte dosiahli Nitrania z jedného držania lopty štyri body a upravili polčasový stav na 54:50.

Druhé dejstvo načal McClain strelou zhora, ale Komárno opäť otočilo skóre. Výbornú sekvenciu mal Stevens, po jeho košoch Rieker trikrát tesne viedol. V domácom drese bol zasa neudržateľný Tomek. S klaksónom znižoval Dubovský na 79:77. Dráma vrcholila v poslednej časti. Stevens upravil na 82:80 pre Rieker, ale Nitra odpovedala troma košmi a Kosa dával na 87:82.

Na posledné minúty tréner Urban siahol k zónovej obrane, ktorá priniesla úspech. V útoku našiel presnú mušku trojkár Kovačevič, v kľúčových minútach premenil tri z troch pokusov! Záverečné rýchle strely hosťom nepadli, a tak Nitrania zveľadili výsledok na 111:98.

Rozhodovali Gabara, Lukáč a Pipíška, TH: 25/20 - 20/16, fauly: 21 - 23, trojky: 11 - 8, 5 OCH: 34. Kosa, 36. Hašan - 39. Kozlík, 40. Šoška, 800 divákov, ŠTVRTINY: 21:29, 33:21, 25:27, 32:21).

RIEKER: Lowe 25, Thompson 20, Bílik 13, Kratochvíl 4, Kozlík 3 (Stevens 17, Simpson 6, Šoška 5, Dubovský 5). Tréner F.Rón

Hlas po stretnutí

František Rón tréner MBK Rieker: "Už v druhom zápase nám to viazlo v obrane a na to sa budeme musieť dosť zamerať. V priebehu dvoch zápasov sme dostali dvesto bodov, dnes viac ako sto, a to si ja nepamätám, že by som s Komárnom dostal.

Na tom musíme skrátka začať pracovať, pretože iba útokom sa zápasy nevyhrávajú a musíme sa vrátiť späť k tomu, čo fungovalo a dúfam, že si hráči dajú povedať. Aj je dôvod, aby si dali povedať, keď dostanete toľko bodov v posledných dvoch zápasoch."

Ostatné výsledky: Prievidza - Inter 90:93, Svit - Handlová 100:78, Levice - Spišská Nová Ves 76:60, B. Bystrica mala voľno.

Program 35.kola: 27.2.2013 (streda), Levice - Prievidza, Spiš.N.Ves - Nitra, Komárno - B.Bystrica (26.2.2013 utorok o 18.00), Handlová - Inter, Svit má voľno.