Vojtech Kántor z Veľkého Kýru: Nakrúcam všetko, čo sa hýbe

Sedemdesiattriročný Vojtech Kántor vyše polstoročia nakrúcal a fotografoval zaujímavé udalosti, ľudí, prírodné scenérie a javy – všetko, čo zaujalo tohto majstra filmu a fotografie. Napriek tomu, že je to iba koníčkom, zdokumentoval množstvo cenných histo

Filmár histórie obce Veľký Kýr.Filmár histórie obce Veľký Kýr. (Zdroj: (IEP))

rických epizód v rodnej obci i na Slovensku a dokonca aj v zahraničí. Ani dnes sa nechystá do „umeleckého dôchodku“.

VEĽKÝ KÝR. Prvú filmovú kameru dostal v šestnástich rokoch. Vtedy študoval na Poľnohospodárskej učňovskej škole v Zlatých Moravciach. Na otázku rodičov, aký darček by si želal na prahu dospelosti, Vojtech už dávno vedel odpoveď – filmovú kameru. O niekoľko dní už mal v rukách novučkú Admiru. Hneď začal nakrúcať – rodičov, bratov, ulicu, rodnú dedinu, prírodu, zvieratá a pod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Bola to 16-milimetrová kamera. Na premietanie sa vtedy používal osemmilimetrový film. Takže najprv som nakrúcal na jednu stranu filmu, potom som ho otočil a nakrútil aj na druhú. Vtedy vyvolávali filmy iba v Prahe. Tam ho rozrezali na dve časti, aby sa dal vôbec premietať. A hneď som mal dva filmy,“ spomína Vojtech Kántor.

SkryťVypnúť reklamu

Prezradil, že najprv trénoval vo dvore. Neskôr sa vybral do prírody, nasnímal centrálne námestie v obci, most cez rieku a alej stromov po jej stranách. „Samozrejme, odvtedy sa všetko zmenilo. Pred polstoročím mali stromy priemer asi desať centimetrov, kým dnes majú 60 - 70, “ komentuje V. Kántor.

kantor3.jpg

Do "dokumentaristického" dôchodku sa nechystá. Foto: (IEP)

Otec vedel spĺňať sny

V tých rokoch stála kamera poriadny peniaz. Filmový historik priznáva, že to až taký veľký problém nebol: „Aj za tvrdého komunizmu môj otec celý život pracoval ako súkromník – kováč. Zarábal veľmi slušne. Do svojich 65 rokov bol živnostníkom, potom nastúpil do novozámockých Pozemných stavieb, kde v kováčskej dielni robil ešte 17 rokov. Skončil v úctyhodných 82 rokoch!

SkryťVypnúť reklamu

Viackrát mi pomohol splniť moje mládežnícke sny. Od pätnástich som už mal vodičák a túžil som po motorke. Otec mi ju kúpil v päťdesiatom siedmom, keď som mal sedemnásť. Potom som chcel československý magnetofón TESLA – aj ten mi kúpil.

O rok som sa dozvedel, že do obchodu na terajšej pešej zóne v Nitre dostanú jedinú modernú premietačku z vtedajšej NDR. Bol som si ju rezervovať, vysvetľoval som predavačom, že premietačku nevyhnutne potrebujem. A mal som ju,“ spomína V. Kántor.

Medzitým bol už taký dobrý, že s kamarátmi nakrútil celý seriál krátkych „akčných filmov“. Vymýšľali veselé scénky s krádežami, bitkami a naháňačkami. Boli hercami, kameramanmi, režisérmi – bola to zábava!

kantor1_res.jpg

Historická mláťačka. Foto: Archív V.K.

Nakrúcal celé štvrťstoročie

Nútenú prestávku vo filmovaní musel urobiť počas dvojročnej základnej vojenskej služby v rokoch 1959-1961. Dokonca trvala o niečo dlhšie. „Mali sme do civilu odisť v októbri 1961, ale vtedy vypukla známa „kubánska kríza“. Pustili nás až v decembri,“ usmieva sa Vojtech Kántor.

SkryťVypnúť reklamu

Postupne nakrútil celú rodinnú kroniku – rodičov, príbuzných, kamarátov. „Veľmi ma to bavilo. Nakrúcal som všetko, čo sa hýbalo... Nášho psa, mačky, mláťačku vo dvore, rodinu. Teraz je to už len spomienka – nikto z nich už nežije. Zo šiestich bratov som bol najmladší. Starší brat sa narodil 22. januára a aj ako najmladší som prišiel na svet v rovnaký deň. Všetci piati bratia zomreli na choroby, najstarší zomrel ako 22-ročný. Vtedy som mal iba päť rokov,“ povzdychol si V. Kántor.

Mal rád aj fotografovanie. Postupne mal Flexaret, Sokol, s ďalšími sa začal viac „kamarátiť“, keď v roku 1980 prestal s nakrúcaním.

„Za to štvrťstoročie sa technika sa veľmi zmenila. Osem aj šestnásťmilimetrové filmy patria minulosti. Prišla iná doba, začal som teda fotografovať,“ vysvetľuje kýrsky filmový historik.

Kameru však má v pohotovosti. Je plne funkčná a mohol by s ňou aj naďalej nakrúcať, keby sa do nej vôbec vyrábali filmy.

kantor2_res.jpg

Z rodinnej kroniky. Foto: Archív V.K.

Unikátna zbierka

Ako sa nenudil pri svojich koníčkoch, pestrý mal aj pracovný život. Pôsobil prevažne v Nových Zámkoch, posledných dvanásť rokov pred dôchodkom bol zamestnaný na čerpacej stanici v rodnej obci.

Spolu s celou rodinou sme si pozreli svojráznu historickú kroniku Vojtecha Kántora – jednotlivé epizódy, ktoré nakrútil v priebehu 25 rokov – rodičia, manželka, deti, kamaráti, krásne kúty Slovenska a ulice rodného Kýru, kde sa narodil a žije aj dodnes, rodákov z obce, dokonca aj „akčný chuligánsky seriál“.

V jednom okamihu sa zhoršila kvalita obrazu. „V roku 1973 sme boli v Bulharsku, na pláži sa dostal do kamery piesok. Niektoré zábery boli pokazené, musel som kameru poriadne vyčistiť,“ vysvetľuje V. Kántor.

Vždy bol technicky založený a aj dnes kráča s dobou. Pri počítači upravuje a usporadúva fotografie, komunikuje s príbuznými a priateľmi na celom svete.

Jeho historické fotografie sú umiestnené na obecnej web-stránke. Je to iba zlomok z toho, čo má vo svojej kolekcii. Prezradil, že po dohode s vedením Veľkého Kýru pripravuje ukážku svojej tvorby pri príležitosti 900. výročia prvej písomnej zmienky o obci.

Vojtech Kántor zostavil unikátnu historickú kroniku, v ktorej sa nachádzajú vzácne fotografie a filmové nahrávky z Veľkého Kýru i celého Slovenska. Preto jeho filmová a fotografická zbierka bude určite zaujímať nielen obyvateľov obce, ale všetkých milovníkov histórie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Medzi ocenenými sú aj Euridyka Stankovičová (druhá sprava) a Jana Marenčáková (štvrtá zľava).

Obsadenie školského tímu sa dnes stáva zásadným problémom.


Na premávku sa sťažovali obyvatelia na ulici J.Kráľa.

Na ceste navrhovali osadiť retardéry.


Erik Čaládi je novým generálnym manažérom býkov.

Nové Zámky chcú dať priestor mladým.


Ilustračný záber.

VIII. liga ObFZ Nové Zámky: Výsledky, komentáre, tabuľka.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu