KOMÁRNO. Chránené dielne sú jedným z mála pracovísk, kde môžu ľudia so zdravotným postihnutím nájsť prácu. Podľa Nataše Hosnedlovej, riaditeľky neziskovej organizácie Charita Komárno, štát pomáha dielňam veľmi málo.
„Do konca roka 2012 sme mali päť zamestnancov, no kvôli finančným problémom sme museli znížiť stav na štyroch,“ dozvedeli sme sa. Charita prevádzkuje chránenú dielňu od roku 2009. Prvé dva roky boli náklady na jej prevádzku refundované cez úrad práce.
Peniaze sa hľadajú ťažko
„Od minulého roka sa však k finančnej podpore dostaneme raz za štvrť rok. Počas tohto obdobia musíme vykryť mzdy aj všetky náklady,“ povedala Hosnedlová s tým, že na jedného človeka s 65-percentným postihnutím dostane okolo 69 eur na mesiac, pričom pracovník dostane na výplatu asi 147 eur. Refundovanie nákladov však nie je vždy v plnej výške. „Ak sme si dali refundovať 1500 eur, dostali sme napríklad 1300. Vždy nám z nejakých dôvodou túto čiastku strhli a platby nie sú navyše pravidelné. Minulý rok nám napríklad májové platby preplatili až v októbri,“ poznamenala Hosnedlová.
Práca v chránených dielňach je dôležitá pre ľudí so zdravotným postihnutím najmä preto, lebo normálnu prácu by si našli veľmi ťažko. V dielni pracuje jeden 34-ročný muž, ktorý bol desať rokov evidovaný na úrade práce, no práca pre neho nebola, keďže potreboval individuálny prístup.
Chránené dielne nikdy nebudú ziskové
Aj napriek tomu, že je veľmi ťažké prevádzkovať chránenú dielňu, Nataša Hosnedlová neplánuje ukončiť jej prevádzku. „Neviem ako ostatní, ale ja to robím aj preto, lebo tu mám aj svoje vlastné deti. Nechcem, aby boli neustále zavretí doma. Chcem aby mali kam ísť,“ dodala riaditeľka charity.
Dielňa vyrába rôzne textilné výrobky, tašky, ručne tkané koberce, ale i keramické výrobky a dekoratívne sviečky. Najčastejšie si ľudia objednajú výrobky cez internet, ale charita často prezentuje svoje výrobky aj na jarmokoch. „Musím však povedať, že celé naše snaženie nie je o biznise. Chránené dielne nebudú nikdy ziskové. Preto dúfame, že nám firmy začnú dávať viac zákaziek a podporia dobrú vec. Samozrejme, pomáhajú nám aj iní ľudia, ktorí nám napríklad nechajú 2% z daní,“ dodala Nataša Hosnedlová.