NOVÉ ZÁMKY. Nové finančného ohodnotenie učiteľov nie je jediná zmena, ktorá sa tento rok v školstve odohrala. Asi najväčšie zmeny sa dotkli systému financovania centier voľného času (CVČ), ktoré môžu ohroziť ich fungovanie.
Chcú väčšiu transparentnosť
„Finančné prostriedky na záujmové vzdelávanie budú pridelené každej obci podľa počtu detí od 5 do 15 rokov s trvalým pobytom na jej území,“ uvádza hovorca ministra školstva Milan Kaliňák, pričom doplnil, že dôvodom zmeny je narastajúci počet detí v centrách a školských strediskách záujmovej činnosti, ktorý sa za posledných päť rokov takmer zdvojnásobil, čo viedlo k znižovaniu objemu financií pre ostatné školy a školské zariadenia (základné umelecké školy, jazykové školy, materské školy a iné školské zariadenia) v originálnej zriaďovateľskej kompetencii obcí. Podľa hovorcu navrhované zmeny sledujú vytvorenie transparentného modelu, ktorý bude finančne podporovať reálne voľnočasové aktivity a úspešné centrá voľného času.
Peniaze dostali, je ich však málo
Po novom bude môcť žiaka zarátať do zberu údajov iba jeden zriaďovateľ. Samosprávy od januára usmerňujú školy a školské zariadenia v tom, ako majú vykazovať žiaka ak navštevuje viac škôl a školských zariadení toho istého druhu.
Problém je však tom, že peniaze na záujmové krúžky dostávajú obce, kde má dieťa trvalý pobyt a nie tam, kde reálne využíva záujmové činnosti. Obce sa tiež môžu rozhodnúť, koľko z dotácií presunú do CVČ a koľko peňazí si ponechajú.
Novozámocké Centrum voľného času Pyramída dostalo od mesta všetky peniaze v plnej výške, no ako uviedla riaditeľka centra Silvia Lőrinczová, peňazí je takmer o 30% menej.
Centrum navštevuje viac ako 1100 detí, pričom viac ako 100 detí je z okolitých obcí.
„Práve na tieto deti bude problém získať peniaze. Zatiaľ čakáme, či sa náš zriaďovateľ s ostatnými obcami dohodne, keďže to vyzerá tak, že dobrovoľne peniaze nedajú. No, že by k nejakej dohode mohlo dôjsť je veľmi nepravdepodobné,“ povedala Silvia Lőrinczová.
Nemajú na opravy
Kvôli nedostatku financií musí centrum šetriť ešte viac ako doteraz. Jediné, na čom sa však dá ušetriť je kúrenie. „Ak by sme kúrili naplno, tak by sme nevedeli zaplatiť faktúry. Robíme všetko pre to, aby sme zachovali všetky naše činnosti. Bohužiaľ nám nezostávajú peniaze na opravy našich priestorov a tiež nemáme peniaze na organizovanie jednorázových podujatí,“ dodala Lőrinczová.