NOVÉ ZÁMKY. Šiesti štvrtáci odboru Sieťové informačné technológie z tunajšej Spojenej školy súkromne absolvovali preskúšanie u spoločnosti, ktorá má licenciu udeľovať priemyselné certifikáty z návrhu, údržby a spravovania stredne veľkých počítačových sietí.
Záujemcovia by mali získať aspoň 825 bodov. Maturanti Spojenej školy získali priemerne 950 bodov, Matej Gallo dokonca absolútny počet tisíc. Takého tam vraj ešte nemali.
Už majú kvalifikíciu
„Tento odbor bude mať tento rok prvých maturantov. Podstatná časť sa vyučuje v angličtine, žiaci komunikujú a testujú s firmami po celom svete,“ hovorí Michal Miko, vyučujúci predmetu Informačné a sieťové technológie v Spojenej škole. „Priemyselný certifikát, ktorý študenti získali, je výsledkom ich štvorročnej systematickej prípravy, kde semestre navzájom na seba nadväzujú. Má kdekoľvek na svete rovnakú platnosť ako kvalifikácia technika.“
Ako nám povedali samotní študenti, preskúšania mali v pláne už dávnejšie a časť prípravy absolvovali spoločne. S finálnym impulzom prišiel Martin Kajan.
Skúška zahŕňala teoretickú časť a simulované sieťové spojenie na virtuálnych prístrojoch. Funkčnosť je rovnaká, len káble chýbajú. Adepti z neanglicky hovoriacich krajín majú na obe časti dve hodiny, výsledky sú známe ihneď.
Priemyselný certifikát môže byť vstupenkou do renomovanej firmy a predpokladom úspešnej maturity. Maturanti už znalosti zo sieťových a serverových technológií využívajú priamo vo firmách. Niektorí vymýšľajú praktické úlohy, ktoré budú ich spolužiaci riešiť počas maturitných skúšok.
Vyvinul operačný systém
René Činčura a Richard Dioši z tretieho ročníka odboru informačných technológií sa zúčastnili 15. ročníka Festivalu vedy a techniky, ktorý každoročne organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku AMAVET. Odborná komisia hodnotila 70 projektov v jedenástich kategóriách, záštitu nad podujatím mal nositeľ Novelovej ceny za fyziku, profesor sandforskej univerzity Douglass D. Osherhoff.
Tretiaci Spojenej školy prišli na festival s vlastným Operačným systémom AdvanceOS. „Je jednoduchý, inštalovateľný z USB kľúča, voľne dostupný a spoľahlivý - zatiaľ len v textovom režime, ale pripravuje sa aj grafická podoba s ikonami a aplikáciami. Podstatou je, že je pôvodný a že ho vyvinul žiak,“ hovorí učiteľ programovania Miloš Vojtek.
Na projekte žiaci pracovali približne od marca. René vymyslel operačný systém, Richard pracuje na počítačových hrách.
Operačný systém dostal ocenenie v rámci kategórie Informatika a počítačové inžinierstvo. Ešte významnejšou je cena americkej technologickej spoločnosti Intel pod názvom Excellence in Computer Science Award.
Renému Činčurovi navrhla spoluprácu spoločnosť, ktorá sa venuje družicovému programu.
Ocenení René Činčura a Richard Dioši.