Každý žiak dostane po skončení obecnej školy motivačný príspevok 666 eur

Obec Salka patrí medzi malé obce Novozámockého okresu so 137 obyvateľmi a má značné problémy so zachovaním základnej deväťročnej školy (ZDŠ) s vyučovacím jazykom maďarským. Povedal to TASR starosta obce Ján Józsa.

(Zdroj: Tibor Somogyi)

Obec Salka patrí medzi malé obce Novozámockého okresu so 137 obyvateľmi a má značné problémy so zachovaním základnej deväťročnej školy (ZDŠ) s vyučovacím jazykom maďarským. Povedal to starosta obce Ján Józsa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SALKA. Ako uviedol, vedenie školy hľadá rôzne možnosti na jej udržanie. Chce vytvoriť dôstojné podmienky pre deti a zabezpečiť, aby vyučovací proces bol na dostatočnej úrovni. "Obec, kde žije 96 percent obyvateľov maďarskej národnosti, realizuje rôzne ekonomické opatrenia, ale musí sa zaoberať aj zabezpečením vyučovacieho procesu," priblížil starosta s tým, že budova bola postavená v roku 1988 a je veľmi predimenzovaná. "Je to výsledok socialistickej megalománie, objekt by vyhovoval aj mestským školám," konštatoval Józsa. Dodal, že režijné náklady sú príliš vysoké.

SkryťVypnúť reklamu

"Deti slovenskej národnosti chodia do neďalekého mesta, do Štúrova. Na obecnom zastupiteľstve sme sa zaoberali s myšlienkou otvorenia slovenskej triedy. Podľa našich výpočtov by sme vedeli zostaviť z obecných a okolitých detí jednu triedu s počtom 12 až 15 detí," ozrejmil starosta a pripomenul, že medzi najdôležitejšie úlohy školy a obce patrí zvýšenie počtu žiakov, ktorý stále ukazuje klesajúcu tendenciu. "Kúpili sme školský autobus, ktorý premáva na náklady obce a preváža deti zo susedných obcí, z Lelej, Bajtavy a Malých Kosíh. Presunuli sme začiatok vyučovania, aby sme stihli všetky deti dopraviť," vysvetlil. Každý žiak, ktorý dokončí ZDŠ v Salke, dostane od obce motivačný príspevok v hodnote 666 eur. "Týka sa to ročne asi ôsmich až 17 detí, podľa počtu žiakov. Ak sa nám podarí dostať do našej školy minimálne 135 žiakov, škola už nebude stratová, peniaze dostávame totiž od štátu podľa počtu študentov," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 186
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 747
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 554
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 890
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 736
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 379
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 668
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Ornú pôdu zmenil úrad na ostatnú.


Medzi ocenenými sú aj Euridyka Stankovičová (druhá sprava) a Jana Marenčáková (štvrtá zľava).

Obsadenie školského tímu sa dnes stáva zásadným problémom.


Na premávku sa sťažovali obyvatelia na ulici J.Kráľa.

Na ceste navrhovali osadiť retardéry.


1

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu