S týmto arzenálom nemožno neosloviť človeka. Človeka zaľúbeného a šťastného, človeka zaľúbeného a nešťastného, ale i človeka čakajúceho na zázrak. Na slovo poetické, ktoré pomôže prekonať úzkosť a bolesť pri srdci, na čarodejku s magickým fluidom, čo sa šíri ovzduším, keď ONA vstupuje na „dosky“, ktoré znamenajú svet.
Poézia.
Víla z rozprávky, ktorá dokáže premeniť sny na skutočnosť a splniť želania kráľov i plebejcov. Je to rozkvitnutá ruža tisícorakých vôní, omamujúcich zmysly tých, čo sa ocitli v zajatí, opojení lásky citom.
Ona je oslávenkyňa rodiaceho sa života, i slzy roniaca svedkyňa odchádzajúcej duše do večnosti.
Slovom, všadeprítomná. Hladkajúca i zraňujúca zároveň, má odvahu stúpiť do osieho hniezda i nastaviť pravde krivé zrkadlo. Aj do zbroje má silu volať...
No i tak pretrváva názor, i medzi odbornou verejnosťou, že poézia je menšinový žáner. Možno aj. No nie vždy je väčšina silnejšia. Sila slova je nespochybniteľná.
O tom nepochybne vedia aj členovia Literárneho klubu GENERÁCIE (LK G) pri Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch, lebo len takto sa dá vysvetliť ich zotrvanie a práca v klube, ktorý čochvíľa zavŕši druhú desiatku rokov od svojho vzniku v roku 1994.
Popri interpretoch, scenáristoch, moderátoroch osobitnú skupinu v LK G predstavujú píšuci autori, ku ktorým sa v súčasnosti radia také mená ako: Jitka Rožňová, Adriana Kovácsová publikujúca pod menom Ariela, Marcela Krajčírová, Milan Solník, Margaréta Hrabovszká, Elena Klimeková, Květa Halásová a Václav Strejček.
V tomto predvianočnom čase sme niektorých spomedzi nich oslovili a položili im dve otázky. Tu sú ich odpovede ako i výber z ich najnovšej tvorby. Predstavíme ich v abecednom poradí.
Květa HALÁSOVÁ, rod. MOROCHOVIČOVÁ CVYK (1946)
Tvorí v slovenskom a rusínskom jazyku. Debutovala zbierkou poézie Myšlienky a túžby (2010). Jej tvorba je presiaknutá lyrizmom a typickou slovanskou citovosťou. Inšpiráciu nachádza v súčasnosti, ale často sa vracia k prostrediu, v ktorom prežila pekné detstvo, z ktorého vôňa materinej dúšky pre ňu nevyprchala dodnes.
Čo ovplyvnilo váš život v ostatnom období?
Jednak smutné udalosti v rodine, nejaké drobné nedorozumenia a sklamania. Som dôverčivá, ešte stále je zo mňa veľký romantik, verím v úprimnosť ľudí, a to sa niekedy zvrtne proti mne. Takú skúsenosť musím dlho predýchavať... a vplýva to, samozrejme, aj na moju poetiku.
Čo nového sa udialo vo vašom tvorivom snažení?
Pri všetkej skromnosti musím konštatovať, že osud či šťastena mi boli v uplynulom období veľmi naklonení.
Vyšla mi v poradí druhá kniha, tentoraz zameraná na detského čitateľa, konkrétne predškoláka – Priatelia spod zeleného duba a modrého neba (2011), stala som sa premiantkou Literárnej súťaže Márie Maľcovskej za rok 2011, taktiež som uspela v prezentácii vlastnej tvorby v celoslovenskej súťaži Duchnovičov Prešov 2011.
V kategórii dospelých – poézia som získala I. miesto. Absolvovala som aj druhý ročník Medzinárodnej letnej školy rusínskeho jazyka a kultúry - Studium Carpato – Ruthenorum na Prešovskej univerzite v Prešove.
Zvlášť si cením fakt, že bratislavský prekladateľ Marián Heveši siahol aj po mojich textoch v rusínskom jazyku a preložil ich do slovenčiny. Potešilo ma aj pozvanie do Slovenského rozhlasu v Bratislave (dnes RTVS), kde mi dali priestor, popri renomovaných rusínskych poetoch, v pripravovanej relácii POETISSIMO STARINSKÁ ELÉGIA. Bolo to literárno-publicistické pásmo o básnickej tvorbe Rusínov žijúcich na Slovensku, ktoré autorsky pripravila redaktorka Jana Hevešiová.
Margaréta HRABOVSZKÁ (1940)
Pani Grétka sa prednedávnom opäť vrátila, ako sama hovorí, medzi svojich, aby v LK G naplno rozvinula svoje aktivity. Na istý čas sa teda odmlčala, ale o tom nám povie viac ona sama v odpovediach na naše otázky.
Čo ovplyvnilo váš život v ostatnom období?
Radosť z toho, že môj zdravotný stav sa zlepšil po troch operáciách a že som sa konečne mohla vrátiť medzi ľudí, kde som sa vždy cítila dobre a konečne si užiť a robiť to, čo ma baví a prináša mi potešenie (poézia, spev).
Čo nového sa udialo vo vašom tvorivom snažení?
Venujem sa najmä prednesu poézie, ale občas vložím svoje myšlienky do veršov, ušitých na danú konkrétnu príležitosť. Napríklad: Blahoželanie synovi k narodeninám, Blahoželanie synovi k sobášu. Aj táto predvianočná atmosféra ma nenechala ľahostajnou.
Marcela KRAJČÍROVÁ (1947)
Svojou účasťou v klube predstavuje nefalšovaný stmeľujúci prvok, ktorý je nepostrádateľný hlavne tam, kde sa pracuje v kolektíve, ktorý je (ako aj tento náš orientovaný na umelecké slovo) vekovo, sociálne, intelektuálne, povahovo i rodovo rozmanitý.
Čo ovplyvnilo váš život v ostatnom období?
Môj život už niekoľko ostatných rokov poznačilo spolužitie s mojou chorou mamičkou, o ktorú som sa starala a ktorej zdravotný stav bol natoľko vážny, že si vyžadoval moju celodennú prítomnosť a opateru. Opustila nás len nedávno, v nedeľu, práve na tohtoročný Deň matiek. Jej som venovala básne ako:
Mamke, Starenka a Výkrik do tmy, ktoré vyšli v mojej zbierke básní Srdce na dlani.
Čo nového sa udialo vo vašom tvorivom snažení?
Môj knižný debut bol venovaný deťom a vyšiel v roku 2010 pod názvom Poviem ti básničku. Zbierku veršíkov pre deti mi vydala Knižnica Antona Bernoláka s finančnou podporou MsÚ v Nových Zámkoch. Mojou v poradí druhou knižkou je už spomenutá zbierka básní Srdce na dlani, určená pre dospelých, ktorá vyšla v decembri 2011.
Cez poéziu som sa snažila v čitateľovi vzbudiť záujem o dianie okolo nás, o človeka, o prírodu. Podľa priaznivých ohlasov medzi mojimi priateľmi sa zdá, že sa mi to podarilo.
Milan SOLNÍK (1944)
Jeho doterajšia tvorba je zhrnutá v štyroch knižných vydaniach. Dotýkaj sa ma láska (1998), Skôr ako zabudnem (2004), Krehká pamäť (2007), Oneskorené vyznania (2010). Kto po nich siahne, určite ho oslovia, lebo ich výpovedná hodnota je nespochybniteľná.
Čo ovplyvnilo váš život v ostatnom období?
Poznanie, ktoré ma stále viac utvrdzuje, že nie materiálne statky sú základom pre konanie dobra.
Čo nového sa udialo vo vašom tvorivom snažení?
Čas romantických výbojov sa skončil. Viac sa vraciam do spomienok a k tomu, čo som prežil. Pochopenie skutkov a vecí sú základom pre moju tvorbu.
Václav STREJČEK (1954)
Charakterizuje ho široký záber aktivít. Pán Vašek píše verše, je skvelý interpret, scenárista, herec s komickým nábojom (šašo Pipo v autorskom divadelnom predstavení pre deti) - vie teda rozosmiať, ale svojím precíteným a zanieteným prednesom i rozplakať.
Debutoval zbierkou poézie Básně k Afroditě ( 2009) napísanou v rodnom českom jazyku.
Čo ovplyvnilo váš život v ostatnom období?
V posledním období můj život nejvíce ovlivňují různé nemoce a neduhy pravděpo-dobně pod vlivem stárnoucího organizmu.
Čo nového sa udialo vo vašom tvorivom snažení?
Tvořivé snažení se rozrostlo o divadélko pro děti v mateřských školkách, což mne v současné době vrací do doby před padesátipěti lety.
Autor: Květa Halásová