Ako reprezentant Slovenska sa stretával s Matkou Terezou. Je milovníkom umenia, priateľ mnohých, vo Vatikáne sprostredkúva Pápežské požehnanie.
Slovenský kňaz Šebastián Košút žije od osemdesiatych rokov v Talianku, plánuje prísť bývať do Domu seniorov v Dolnom Ohaji.
Väznili ho za protikomunistický odboj
Vdp. Šebastián Košút sa narodil 16. 11. 1941 v Čarnej Gure – terajšej Čiernej Hore. Po skončení Gymnázia v Jablonke na Orave študoval v Kňazskom seminári vo Varšave, primície mal 27. mája 1965. Jeho prvé pôsobiská boli v Poľsku, okrem kňazstva učil náboženstvo.
Spolupracoval s poľskou protikomunistickou tajnou organizáciou Ruch, spolu s biskupom Hnilicom prenášal knihy za hranice. Rok bol väznený vo Varšave.
Počas misií zavítal do Selenče (Srbsko) aj na Slovensko. Zúčastnil sa aj primícií Vojtecha Nepšinského (niekdajšieho rektora kňazského seminára v Badíne). Od roku 1980 páter pôsobil v Ríme spoločne s biskupom Hnilicom. Tu sa stretával s matkou Terezou a ďalšími výnimočnými osobnosťami. Posledných vyše dvadsať rokov pôsobí v Marano Equo neďaleko Ríma, kde ubytováva slovenských, poľských kňazov, kresťanskú mládež a ďalších hostí.
Hostil politikov aj umelcov
Okrem iných pútnikov spolu s hovorkyňou Evi na fare privítali napríklad členov slovenského súboru Melódia, súrodencov Jendruchovcov, Maju Velšicovú, veľvyslanca v Ríme Jozefa Mikloška, vtedajšieho ministra kultúry Ľuba Romana, herečku Zdenu Studenkovú, najvyšších slovenských cirkevných hodnostárov, veľvyslanca Mariána Servátku.
Ako študent sem chodieval aj niekdajší trnavský arcibiskup Róbert Bezák. Do Marano Equa už roky jazdia autobusy pútnikov. Páter Šebastián a Evi ich pri počte dvetisíc už prestali počítať. Ale každý sa vraj u nich cítil ako doma.
Sedemdesiatku oslavoval na Slovensku
Dvakrát do roka prichádza na Slovensko. Bol tu aj v čase, keď dovŕšil sedemdesiatku. V deň narodenín 16. novembra 2011 Šebastián Košút s miestnym duchovným Romanom Gallasom odslúžili sv. omšu v Dome seniorov v Dolnom Ohaji, kde páter posvätil sochu pátra Pia.
Na slávnostnom posedení v sále kultúrneho domu pátrovi a ďalším jubilantom slávnostne zavinšoval starosta Ivan Solár a odovzdal im obecné suveníry. Do tretice prišli členovia pátrovej rodiny, priatelia a známi z Poľska a Slovenska vrátane šiestich kňazov.
U pátra na Vianoce a Nový rok
Niekoľkých hostí pozval páter do Marano Equa na Vianoce 2011. Čakal ma osobne aj s ďalším hosťom, prezývaným Jožko Computer. Privítali ma ako „hosťa storočia“, na aute mali slovenskú vlajku a cestou spievali slovenské piesne.
Míňali sme Castel Madama – bývalý pohanský chrám, ktorý dal postaviť Cézar Kleopatre. Aj na samotnej fare to vyzeralo ako v galérii. Každú chvíľu vyzváňali telefóny od priateľov z rôznych častí sveta až po Abú Dhabí v Saudskej Arábii.
Kostolník Serafíno spomína na svoje detské miništrovanie. FOTO: JANA SLOBODNÍKOVÁ
Víno kostolníka Serafína
V ďalšie dni sme sa vybrali na vianočný trh do Subiaca – rodného mesta Giny Lollobrigidy a pôsobiska sv. Benedikta – zakladateľa západného mníšstva. Navštívili sme jaskyňu Sacrospeco, kde sv. Benedikt tri roky žil ako pustovník.
Hoci benediktínska rehoľa je jedna z najprísnejších, tunajší benediktín don Michael zo Slovenska niekedy pozve svojich rodákov do kláštora a sprevádza ich. Navštívili sme niekoľko ďalších vzácnych miest.
U nášho pátra sme potom ochutnali jeho vynikajúcich cestovín, ktoré svojho času pripravoval aj v televíznej relácii Zdeny Studenkovej.
Víno kostolníka Serafína, nazvané „víno Serafíno“, pili už viacerí hostia vrátane tejto herečky. Kostolník pátra Šebastiána vyniká aj inými prednosťami: robieva krásnu výzdobu v kostole a vie veľmi pútavo porozprávať zázračné príbehy, ktoré sa skutočne stali.
Očakávajú ho na Slovensku
V Marano Equo strávili príjemné chvíle obyvatelia niekoľkých obcí nášho regiónu. Navštívili aj San Giovanni Rotondo – miesto pôsobenia pátra Pia, ktorého relikvie páter Šebastián daroval do Kostola sv. Rodiny v Dolnom Ohaji. Pre pátrových hostí navarili typické slovenské jedlá.
Všetci si vážili srdečnosť, ktorú si pátrovo slovenské srdce zachovalo aj v talianskej zemi. Zážitkov mal každý neúrekom.
Všetci sa tešia, keď páter Šebastián s Evi prídu navždy na Slovensko a kňaz bude pravidelne slúžiť omše v tunajšom dome seniorov. Páter má faru v Marano Equo pridelenú do konca roka 2013. Nuž, trpezlivosť ruže prináša.
Autor: Jana Slobodníková