SALKA. V tom čase mal komplex budov zostatkovú hodnotu šesť miliónov eur. "Nám sa ho podarilo získať za symbolickú cenu. Išlo o veľkú budovu, nádvorie, vedľajšie stavby a garáže. Obec rozhodla, že sa tu postaví 14 atypických bytov s rozlohou 49 až 102 metrov štvorcových. Išlo o budovy s masívnymi stenami s hrúbkou 60 až 80 centimetrov, dokonca aj so strieľňami vo fasáde. Takže aj byty sú neštandardné. Museli sme si zavolať statika, ktorý povedal, akú dispozíciu môžu mať," povedal starosta Salky Ján Józsa. Obec vybudovala byty z úveru, ktorý spláca z nájomného. "Tá investícia bola pred piatimi rokmi okolo 8,5 milióna slovenských korún. Úver budeme splácať ešte štyri roky," uviedol starosta.
Bývalú budovu cudzineckej polície získala do svojho majetku aj obec Veľké Kosihy v okrese Komárno. Dnes slúži hlavne mládeži. "Šlo v podstate o rodinný dom, ktorý sme opravili zhruba za jeden milión korún. Spravila sa strecha, kúrenie a celý objekt sa zrenovoval. Dnes slúži ako verejná telocvičňa pre mladých," povedal starosta Veľkých Kosíh Lajos Csóka.
Po pripojení Slovenska k schengenskému priestoru zostalo na juhu Nitrianskeho kraja viacero colníc, pre ktoré štát už nemal ďalšie využitie. To museli nájsť obce, ktoré získali objekty do vlastníctva bezodplatným prevodom. Šlo o menšie budovy cudzineckej polície i rozsiahle komplexy, ktoré boli často v zlom technickom stave. Obecné samosprávy tak museli riešiť problém s využitím nadobudnutého majetku a hľadať peniaze na jeho udržiavanie.