Medveďovského ramena je jedna z aktivít medzinárodného projektu LIFE na ochranu prírody Podunajska.
REGIÓN. Cieľom je pripojiť horný koniec ramena k Dunaju, dosiahnuť prúdiacu vodu, zastaviť zanášanie ramena sedimentmi, čím sa zlepšia podmienky pre pôvodné druhy rýb, vtáctva a prírody. Povedal to dnes na tlačovej konferencii spojenej s prezentáciou aktivity a obhliadky sprietočňovaného ramena Dunaja predseda Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia Tomáš Kušík.
"Koryto Dunaja sa v minulosti vyznačovalo intenzívnymi zmenami prúdenia vody a s tým súvisiacimi zmenami koryta hlavného toku a jeho bočných ramien. Okolie obcí Sap a Medveďov bolo typické silným prúdom vody, ktorý modeloval krajinu, čo miestni obyvatelia využívali pre poháňanie lodných mlynov," priblížil predseda s tým, že oblasť v minulosti uzatvárala unikátny systém vnútrozemskej delty Dunaja. Spleť ramien v kombinácii s ostrovmi, močiarmi a zaplavovanými lesmi vytvárala vhodné podmienky pre dunajské druhy rýb nachádzajúce tu miesto pre rozmnožovanie.
Podľa Kušíka vnútrozemská delta Dunaja vytvárala vhodné podmienky pre mnohé druhy živočíchov vrátane veľkého množstva vtákov, ktoré prichádzali každoročne hniezdiť na miesta, kde nachádzali pokoj a dostatok potravy pre svoje mláďatá. "Po realizácii úprav rieky boli bočné ramená Dunaja umelo odrezané od hlavného toku, čo viedlo k ich postupnému zániku. Tento osud stretol aj Medveďovské rameno a celé jeho okolie," objasnil a pripomenul, že všetky ostatné ramená boli zaslepené a ostrovy, ktoré ohraničovali, postupne zanikli a spojili sa v jeden celok. Počas povodní prinášala dunajská voda do ramena množstvo sedimentov, ktoré v ramene ostávali. Postupne dochádzalo k zanášaniu jednotlivých menších ramien a vtokov, ktoré následne úplne zanikli.
"Situácia sa zlepšila v roku 2013 vďaka medzinárodnému projektu LIFE, na ktorom spolupracujú vodohospodári, ochranári, ako aj experti z Univerzity Komenského v Bratislave. Vďaka finančnej podpore Európskej komisie a Ministerstva životného prostredia SR sa začali realizovať práce na sprietočnení Medveďovského ramena. V priebehu niekoľkých posledných týždňov bol postupne odstraňovaný umelo navezený a naplavený materiál v úseku jedného z bývalých vtokov do ramena. Revitalizačné práce sa začali v oblasti riečneho kilometra 1808 v novembri a ukončené budú 17. decembra. Pri priemerných vodných stavoch bude obnovené prúdenie vody v ramene, čo významným spôsobom zlepší životné podmienky pre mnohé riečne organizmy. Pozitívny efekt sa prejaví aj u suchozemských živočíchov, ktoré sú na obnovený biotop viazané svojím hniezdením alebo získavaním potravy.
Predať svoje ojazdené auto v priebehu cca dvoch hodín? Áno, je to možné, dokonca sa tento čas dá ešte skrátiť. A to bez toho, aby ste museli opustiť pohodlie svojho domova či kancelárie.